En düşük emekli maaşı 5.500 TL'ye yükseldi

@195353 Çok merak ediyorum, söyler misin ekonominin amacı nedir?
Bu şeyin minimal düzeye indirilmesi için üretim gerekiyor zaten. Senin anlattığın şey tamamen saçmalık. Kapitalizm gayet de gereki bir şeydir.
İnsan denilen canlı yetersizliğinin yanı sıra çok daha fazlası hafif bir deyimle "kötü" bir canlıdır. o yüzden anormal eşitsizlik ve adaletsizlik vardır. Yani yola çıkışta "biz insanların daha iyi yaşamalarını istiyoruz" söylemi de herkesin anlayacağı dilde tamamen bir tiyatrodur. İnsan her insanın iyi yaşamasını düşünen bir canlı değildir. eşitsizlik-adaletsizlik bilinçli şekilde yaratılmıştır. İnsan insanı önemsemez, insan insan zihnini önemser, doğal tarafının değeri ve önemi yoktur. bu başka sorgulamalara neden olur doğal tarafının neden önemsenmediğinin nedenleri elbet var. fakat önemli olan insan doğal bir canlı değildir. kendi aklıyla -bilgisiyle-zekasıyla da yeryüzünde dengeleri oluşturamamıştır dahası oluşturmakta istememiştir. sorunun cevabı: ekonominin amacı doğal insanın iyi yaşaması değildir.

Ekonomi böyle yürümüyor.
Maaşlar bu kadar olsun diyerek ekonomide düzelmiyor. Bunu bildiğini düşünüyorum. Enflasyon arttıkça, ya zam alınacak ya da ülke çökecek. Üretim yokken tüketimi arttırmaya yönelik her adımın sonu batışdır.
Ekonomi tek boyutlu bir bilim değil. Ve sürekli aynı kitlelerin ezilmesi gerekmez. Darlık da bolluk da en geniş kitlelere dağılacak şekilde pay edilir. Halkını aç bırakan devlet yönetiminin bir meşruiyeti de yoktur.
Yandaşlara, yanlış adımlara sınırsız kaynak ayırmak da gayrimeşru işlerdir.

Ekonomide geniş kitlelerin alım gücünün yükseltilmesi batış getirir diye bir şey de yok.
Kapitalizm bile canlı piyasa gerektirir. İnsanların sürekli gelirini kısıp ödediği vergileri çok ağır hale getirirseniz piyasa inim inim inler. Emekliye, ücretli çalışana vermediğin para esnafı da boğar, üreticiyi de...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Zam oranı dün %25 olarak açıklanmıştı, bugün %30 olarak düzeltildi.

Çok büyük para. Emekliler yaşadı.😃😃😃

Peynir yemek zorunda mısın? Sabah yarım ekmek, yarım salatalık, yarım domates, 3 tane zeytin yeter. 400 liralık elektrik kullanmak zorunda mısın? Lambayla ısın, lamba 20W, 24 saat çalıştırsan ayda 25-30 lira yakar. Soğuk suyla duş almak daha sağlıklı.
Hay ağzından öpeyim, çok haklısın. Mesela ben kendi elektriğimi evde pedal çevirerek üretiyorum. İki ayda 17 kilo verdim, sağlıklıyım. Çok nankör var bu ülkede...

Yeni konular

Geri
Yukarı