Çözüldü En düşük işlemci kullanımı aktif olmuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

R.B.D

Kilopat
Anakart
Asus X570-E Gaming
İşlemci
AMD Ryzen 3900x
Kıymetli bilgili üstatlarım, forumdaşlarım. ✍🏼

Sizlerden yaşadığım hususi olmayan bir problemden bahsetmek istiyorum. Ben ne yaptıysam beceremedim, belki sizler bir çözüm önerisinde bulunabilirsiniz diye konu açma gereği duydum. 🙌🏼

Sistemimde genellikle "güç tasarrufu" modunu aktif olarak kullanmaktayım. Ancak büyük işler yaparken dengeli moda geçmekteyim.

Ne hikmetse güç tasarrufu modunda işlemci, normalde en fazla olması gereken frekansı boşta vermeye başladı. Boşta 1.7GHz'lerde gezen çekirdekler şimdi 3500-4100GHz (küsuratları yazmıyorum) gezmekte ve bu canımı sıkıyor. Çünkü gereksiz yere enerji tüketimi ve sıcaklık artışı yaşanıyor. 🥀

Bütün sürücüler, BIOS, işletim sistemi güncel durumdadır.

Chipseti kaldırıp yeniden kurdum, BIOS sıfırlayıp yeniden ayar yaptım varsayılan ayarlarda da durum böyle olmaktadır.

Ekran görüntüsü 2022-03-10 173102.png

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-03-10 180029.png
    Ekran görüntüsü 2022-03-10 180029.png
    25,6 KB · Görüntüleme: 82
Son düzenleyen: Moderatör:
En yüksek işlemci durumu ayarını düşürmeyi deneyin.

Deneme yanılma ile 1.7GHz olarak %47 oranını buldum hocam. Lakin bu sefer de sabit oluyor. Ne iniyor ne çıkıyor.

Eskiden boşta 1.7GHz, bir işler yaparken duruma göre 2.5'ler görünüyordu. En fazla 3.5GHz oluyordu.
Ryzen Master ile TDP yi kısıtlamayı deneyin.

Geri
Yukarı