İşlemci Kullanımı %100 Olmuyor

SLYMN

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Oyunlarda FPS dropları olduğunda ne oluyor diye kontrol edeyim dedim ve işlemcimin hiçbir şekilde %100 kullanıma ulaşamadığını gördüm. WinRAR ile Benchmark test yaptığımda fotoğrafta da görüldüğü gibi sürekli dalgalanma oluyor ve %95'i geçmiyor. Herhangi bir program vb. uygulama yüklemedim, başlangıç ve arka plan programlarını da takip ediyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı sıcaklığınız biraz yüksek. GPU ve CPU kullanımı olması gerektiği gibi. Sistem temizliğini en son ne zaman yaptınız? Ekran kartını temizlerseniz sıcaklıklar düşebilir.

Yani demek istediğim ekran kartı fazla ısınıp kendini frenliyor olabilir.

Son düzenleme:
Ekran kartı sıcaklığınız biraz yüksek. GPU ve CPU kullanımı olması gerektiği gibi. Sistem temizliğini en son ne zaman yaptınız? Ekran kartını temizlerseniz sıcaklıklar düşebilir.

Yani demek istediğim ekran kartı fazla ısınıp kendini frenliyor olabilir.
3 ay önce işlemci ve ekran kartının macunlarını değiştirip temizledim, benim anlatmaya çalıştığım işlemcide bir problem olduğu, öyle ki yazı yazarken bile sistemde ani donma oluyor, işlemci zaten %100 olmaz denilmiş fakat stres testine daha önce yüzde yüz oluyordu.

Sorunu şu şekilde çözdüm: \HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\AmdPPM içerisindeki Start değerini 4 olarak ayarladım. Cpu stress testinde şimdi %100'e ulaşıyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    48,1 KB · Görüntüleme: 154
Sorunu şu şekilde kısmen çözdüm: \HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\AmdPPM içerisindeki start değerini 4 olarak ayarladım. CPU stress testinde şimdi %100'e ulaşıyor ama stabil kalmıyor yine de dalgalanma oluyor.

Bu şekilde kimse yardımcı olamaz. İşlemcinin %100 çalışması darboğaz görüyor anlamına geliyor. Kullandığın işlemci oynadığın oyunlarda %100 olmadığına göre yeterli geliyor oynadığın oyunlara.
Farklı bir sıkıntın varsa donma ile ilgili konu açabilirsin.
Stress testinde tüm işlemciler %100 işlemci kullanımı görmesi normal. Amaç zaten %100 kullanıp test etmek, zorlamak.

@SLYMN peki oyunlarda artık %100 oluyor mu? Muhtemelen olmuyordur çünkü bu iyi bir şey değil. Ekran kartını yeterince besleyemediği anlamına gelir. Droplar düzeldi mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı