En Fazla 1800 TL Ekran Kartsız Sistem Önerisi

Haklısınız; şimdi araştırdım. H170'in Pcı Express hattı sayısının daha fazla olduğunu bilmiyordum kusura bakmayın. :D

Ali Eren Bey'in yazdıkları doğru ben de şimdi öğrendim. H170 yonga setine sahip bir anakart almanız çok daha verimli olacaktır; ekran kartından maksimum verimi alacaksınız.
Yani 1.sistemi mi almam lazım ?

-> B150 DMI3 Bus tipine sahip ve aktarım hızı 8GT/s. (H110 - DMI2 - 5GT/s) [Bilgisayarın hızını etkileyecek en önemli etkenlerden bir tanesidir bu.]
-> Desteklenen kanaldaki DIMM sayısı olarak B150; 2, H110; 1 tane destekliyor.
-> B150; PCI Express 3.0 desteği var, H110; 2.0 desteği var.
-> Max. PCI Express hattı B150; 8, H110; 6.
-> USB 2.0/3.0 port sayısı olarak B150 daha fazla.
-> SATA bağlantı sayısı B150 için daha fazla.
(Alıntıdır.)

Görünürde B150M PRO-VDH alırsanız daha fazla RAM slotu, daha fazla RAM kapasitesi ve daha fazla USB girişine sahip olacaksınız. Ayrıca ekran kartsız kullanacağınız zaman HDMI girişli B150M PRO-VDH sizi daha mutlu edecektir. Eğer monitörünüz HDMI girişli ise. Fakat i5-6600, i5-6500'den %10 civarında daha güçlü. Bunu da göz önünde bulundurun.

Son düzenleme:
Anlamadım şimdi H110 yonga setli hatta B150 yonga setli anakartlar, ekran kartlarını x16 olarak çalıştırmıyor mu? Neden özelliklerinde x16 slotu var yazıyor?

Yani 1.sistemi mi almam lazım ?
Hayır; Eğer Gtx 1070 gibi bir kart takacaksanız minimum H170 yonga setine sahip bir anakart almalısınız.
Anlamadım şimdi H110 yonga setli hatta B150 yonga setli anakartlar, ekran kartlarını x16 olarak çalıştırmıyor mu? Neden özelliklerinde x16 slotu var yazıyor?
X16 var ancak Pcı Express hattı sayısı 8 olduğundan dolayı X8 hızında çalışacaktır.

Zaten öyle x16 çalışmıyor diye bir durum yokmuş. Yukarıdaki linki incelerseniz.

"The cpu itself has its own 16 pcie lanes which the gpu is linked to. The other pcie lanes is on the chipset for I/O ports and other pcie slots."

Biraz daha koyup en azından 6600 ve B150 bir kart almalısınız. 6500 ile 1070 darboğaz yapar. H110 kullanırsanız hat yetmez. Mağazadan almak istiyorsanız Eksen'in İstanbul'da mağazası var.

Hat yetmemesi gibi bir durum yok H110'da. Ama o seviyede bir ekran kartına en ucuzundan anakart yakışmasa da çalışmaması için bir neden yok.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı