En iyi Linux dağıtımı hangisidir?

Peki oyun için?
Oyun için en iyisi genelde en güncel ve temiz olan dağıtımlardır bunun için kullanıcılar kendileri Arch modifiye eder, hatta Steam bile Steam Decklerinde Arch tabanlı kendilerinin ayarladığı bir dağıtım kullanır. Bazıları Endevaour OS tavsiye eder fakat ben Debian ve Fedora tabanlarını daha çok severim. Fedora, Ubuntu'dan daha hızlı ilerlediği için bende daha fazla performans verirdi fakat artık rahatıma düşkün bir insan olarak UBuntu kullanıyorum.

Oyun için en iyisi genelde en güncel ve temiz olan dağıtımlardır bunun için kullanıcılar kendileri Arch modifiye eder, hatta Steam bile Steam Deck'lerinde Arch tabanlı kendilerinin ayarladığı bir dağıtım kullanır. Bazıları endevaour OS tavsiye eder fakat ben Debian ve Fedora tabanlarını daha çok severim. Fedora, Ubuntu'dan daha hızlı ilerlediği için bende daha fazla performans verirdi fakat artık rahatıma düşkün bir insan olarak Ubuntu kullanıyorum.

Linux oyunlar için mantıklı mı sizce?

OpenSUSE en iyisidir.
Kendince sorunları var onun da maalesef. Hem en iyi diye bir tanım yok. Kullanıcı niteliği var. Gidip zor dağıtıma giriş seviyesi kullanıcı yollarsanız o adam o dağıtıma kötü diyecek haliyle.
Aşırı Bloat dağıtım. Yüklediğinizde 1.5GB RAM kullanıyor sonra 2'ye kadar çıkıyor.
Linux oyunlar için mantıklı mı sizce?
Sonuna kadar mantıklı. Bazıları beceremeyip mantıksız falan der. Bazıları da kulaktan dolma bilgilerle öyle söyler ama Linux'ta Windows'tan hep daha fazla performans aldım. (Her dağıtımda değil, bu dediğim sadece kendi kurulumunu yaptığım Arch'ta böyle.) Fedora'da LoL Windows ile aynı veriyor ama Arch'ta Optimus Manager gibi efektif GPU kullanmayı saplayan çerçeveler olunca 2'ye katlıyorum.
Direkt oyun oynamak için Linux'a geçilmez.
Linux her konuda daha iyi işin özünde ama kullanmayı bilene maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı