Oyun oynamak için en iyi Linux dağıtımı hangisidir?

BigBangZero

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6700 XT, Ryzen 5 5600, GoodRam 8x2 GB DDR4 3600 MHz, Gigabyte A520 M-K V2, 1 TB Kioxia G2 M.2, 1 TB Seagate Firecuda 120 Sata SSD, Bitfenix Formula Gold 650 Watt, Bitfenix Apollo
Merhabalar, eski laptopuma Linux kurup GTA:SA oynamak istiyorum :D Bu nedenle oyun oynayabileceğim ve hafif olan bir Linux dağıtımı arıyorum. Bilgisayarın özellikleri iyi değil, GTA:SA'da bile kasıyor öyle düşünün.

Sürücülerin, çekirdeğin ve diğer yazılımların güncel olması için Fedora veya Arch tabanlı bir sistem kullan. EndeavourOS olabilir.

EndeavourOS deneyebilirsin. Arch tabanlı dağıtımlar oyunda daha fazla performans veriyor.

Oyun oynamak icin Arch Linux tabanli bir dagitim tavsiye ederim. Mint, Debian11 gibi dagitimlar stabil olmaya odaklandigi icin genelde eski kernel surumleri kullaniyorlar.

Benim en sevdigim Arch Linux tabanli dagitim ArcoLinux. ArcoLinux'u tavsiye edebilirim. Fakat Linux konusunda biraz tecrubesizsen Manjaro'yu tercih edebilirsin. Manjaro'nun cok daha genis bir kullanici kitlesi var.

Arch tabanli dagitimlar Debian'a gore guzel oynatiyor.

ArchcraftOS favorimdir. Hafif ve kendi icinde 17 adet sag tik ile degistirebilecegin stiller bulunuyor. Oyun performansi da guzeldir.

Sabah Cemu ile Zelda denedim. Ayni ayarlar ile Modifiyeli Windows 10'dan 10 FPS fazla veriyor.

Geri
Yukarı