En iyi overclock performanslı 16 GB DDR4 3600 MHz RAM

xSynaptic

Picopat
Daha fazla  
Maalesef bu konuyu ikinici kez açmak zorunda kaldım çünkü önceki konuya sadece 1 cevap geldi o da bana yardımcı olmadı. İşlemcim AMD Ryzen 5 5600X, 3600 MHz DDR4 16 GB bir RAM arıyorum, overclock yapacağım ve kaliteli olmasını istiyorum, önerebilir misiniz?

2000 bütçeniz varsa yüksek frekanslı kit alın. El ile 3600'e düşürürsünüz, timingleri ona göre kısarsınız. Genelde en iyi OC potansiyelli kitleri 4000+ MHz olarak satıyorlar. Yok ben XMP ile 3600 çalışsın istiyorum diyorsanız 3600 MHz CL14 kitler var, Samsung B-die çoğu, fakat Türkiye pazarında bulamayabilirsiniz.

En fazla 2000, az farklarla aşabilir.
Önereceğim RAM tabii ki AMD optimizasyonlu olduğu ve Samsung çipler kullandığı için Dominator olacaktır. Ancak ucuza kaçmak istiyorsanız, ki o da kalitelidir, Trident Z’yi öneririm.

Trident Z:

Corsair Dominator:

2000 bütçeniz varsa yüksek frekanslı kit alın. El ile 3600'e düşürürsünüz, timingleri ona göre kısarsınız. Genelde en iyi OC potansiyelli kitleri 4000+ MHz olarak satıyorlar. Yok ben XMP ile 3600 çalışsın istiyorum diyorsanız 3600 MHz CL14 kitler var, Samsung B-die çoğu, fakat Türkiye pazarında bulamayabilirsiniz.
Çiplerin, soğutmaların kalitesi de en az MHz kadar önemli, hatırlatmak isterim.

Önereceğim RAM tabii ki AMD optimizasyonlu olduğu ve Samsung çipler kullandığı için Dominator olacaktır. Ancak ucuza kaçmak istiyorsanız, ki o da kalitelidir, Trident Z’yi öneririm.

Trident Z:

Corsair Dominator:

Çiplerin, soğutmaların kalitesi de en az MHz kadar önemli, hatırlatmak isterim.

Kaliteli olmayan çiplerin 4000-5000 MHz stabil çalışması gibi bir durum zaten söz konusu değil. 3600 MHz CL18 bir belleğin ise çiplerinin ya da soğutmasının bir fark yaratacağını iddia etmek bana göre komik.

Zaten Kaliteli Samsung B-die olsalar, muhtemelen CL18 olmazlardı. Samsung C-die bile 3600 MHz CL18-20-20 görebiliyor. Peki aldığınız kit Samsung C-die çıksa ne olacak? CL16 yaparsanız stabil olmayacak, taş çatlasa CL18-19-19 yapabileceksiniz. Bu ihtimalleri düşünmeniz lazım.

''Samsung iyidir'' algısı yanlış bellek çipleri için. Samsung, bellek çiplerinin OC potansiyelini umursamıyor. Sadece Samsung B-die bu konuda ünlü. B-die almıyorsanız Samsung takıntısı yapmak anlamsız.

Kaliteli olmayan çiplerin 4000-5000 MHz stabil çalışması gibi bir durum zaten söz konusu değil. 3600 MHz CL18 bir belleğin ise çiplerinin ya da soğutmasının bir fark yaratacağını iddia etmek bana göre komik. İyi olsalar zaten fabrikadan CL18 ayarlı olmazlardı.
Tavsiye ettiğiniz, 2 bin lirayı geçmeyen bir RAM var mıdır? Mümkünse çakma B-Die! olmasın. İyi olsalar CL18 olmazdı demek de çok saçma, RAM alırken tek bir şey değil, bütünlüğe bakılır ya hani.

Tavsiye ettiğiniz, 2 bin lirayı geçmeyen bir RAM var mıdır? Mümkünse çakma B-Die! olmasın. İyi olsalar CL18 olmazdı demek de çok saçma, RAM alırken tek bir şey değil, bütünlüğe bakılır ya hani.

RGB'ye 1800 TL ödemeye gerek yok. Özellikle tavsiye ediyorum demiyorum bu kitleri ama bir göz gezdirince bile 4000 MHz CL16 olan kiti alıp 3600'a düşürmek daha mantıklı geliyor.

Tabi bana hangisini alırsın diye sorsanız 4400 MHz Viper kiti alırım. 4400 MHz CL19 1.35v, XMP profili bile çok iyi o voltaj değeri için.

Son düzenleme:

RGB'ye 1800 TL ödemeye gerek yok. Özellikle tavsiye ediyorum demiyorum bu kitleri ama bir göz gezdirince bile 4000 MHz CL16 olan kiti alıp 3600'a düşürmek daha mantıklı geliyor.

Tabi bana hangisini alırsın diye sorsanız 4400 MHz Viper kiti alırım. 4400 MHz CL19 1.35v, XMP profili bile çok iyi o voltaj değeri için.
Vengeance LPX’ler o hızlara çıkarken sorun yaratır. Zaten 3200 MHz kit alan çoğu kullanıcı bile 3200 MHz’e çıkarmak istediğinde sorun yaşıyor, onlarca konu mevcut, ki aynı marka çip kullanılıyor.

Viper Steel RAM’lerin AMD sistemlerde küçük veya büyük çaplı sorunlar çıkarttığını gördüğüm tonlarca konudan anladım.

Aralarında Trident Z en mantıklısı ancak stok yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı