En iyi pil ömrü için dizüstü nasıl şarj edilmeli?

Yasinnxs

Hectopat
Merhaba arkadaşlar dizüstü bilgisayarı gün içinde sürekli başında olduğumdan prize takılı şekilde kullanıyorum. Myasus uygulamasında böyle seçenekler var. %60 dolum sonrası prizden güç alarak kullansam cihaza zarar verir mi? Hep %60 dolulukta kaldığından diğer %40'lık pil hücresi kullanılmadığından pil ömrümde düşüş olur mu yoksa %100 doldurup prizde öyle mi kullanmalıyım? Bu konuda fikir sahibi değilim, yardımınızı istiyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    64,5 KB · Görüntüleme: 75
Öncelikle her zaman pil dolmadan ve %15 altında iken şarja takmayın/çekmeyin çünkü pil ömrünüzü etkileyen faktörlerden en önemlisi bunlardır

O mod aradığınız mod aslında. %60'da tutması iyidir. Lityum bataryaları boşa yakın ve tam doluya yakın kullanmak zararlıdır. Sürekli prizde duruyor ve pil döngüye girmiyorsa, sürekli tam şarjlı kalması felaket olur batarya için. %60 olayı ise depolama şarjına yakın bir miktardır. En ideal koşulları sunuyor diyebilirim.

O mod aradığınız mod aslında. %60'da tutması iyidir. Lityum bataryaları boşa yakın ve tam doluya yakın kullanmak zararlıdır. Sürekli prizde duruyor ve pil döngüye girmiyorsa, sürekli tam şarjlı kalması felaket olur batarya için. %60 olayı ise depolama şarjına yakın bir miktardır. En ideal koşulları sunuyor diyebilirim.
2016 yılında aldığım Laptop'u çoğu zaman şarja takılı kullandım ve pilin pek döngüye girdiği söylenemez.
Sonuç: Pilde %27 hasar.
Bence 4 yıl için fena bir rakam değil, zira son yaptığım teste orta parlaklıkta 3 saat Youtube izletiyordu.

İlk defa laptop kullanıyorum bu yüzden merak ettim . Pil ömrüm hemen bitsin istemiyorum elimdeki laptopu seneye üniversiteye götürecem pil sağlığı çok düşsün istemiyorum fikrinizi merak ettim
2016 yılında aldığım Laptop'u çoğu zaman şarja takılı kullandım ve pilin pek döngüye girdiği söylenemez.
Sonuç: Pilde %27 hasar.
Bence 4 yıl için fena bir rakam değil, zira son yaptığım teste orta parlaklıkta 3 saat Youtube izletiyordu.
Forumda biraz araştırma yaptım kimisi pili çıkarıp kullanın diyor kimisi şarjda 2 sene kullandım prizden çekince laptop kapanıyor demiş kafamı karıştırdılar

Şimdilik böyle 1 seneye yakın süre sonra tekrardan atacağım . Bakalım nasıl bir değişim olacak

Arkadaşlar son bir şeyi merak ediyorum . Ben her gün yatmadan önce laptopu uykuya alıp prizden çıkarmayı düşünüyorum sizce ne şekilde kalması daha sağlıklı olur

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    31 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Öncelikle laptobunuzun bataryası
  • Lityum iyon mu? Yoksa
  • Nikel mi?
Çünkü pil türüne göre yapmanız gerekenler değişiyor.

• Lityum iyon pilin ömrü yaklaşık 300 ile 500 şarj döngüsü arasındadır.
  • Nikel piller çeşitlilik göstererir, Nikel pillerin ömrü şarj sayısına bağlıdır.
Yani nikel pillerin ömürlü olması doldur boşalt yöntemi.
Nikel pilleri %15 olunca şajdan çıkarıp taktığınız zaman 2 şarj hesaplar.
Lityum iyon piller %15 şarj varken çıkarıp tekrar takınca ve şarj seviyesi %100 olunca, 1 şarj hesaplar.

Öncelikle laptobunuzun bataryası
  • Lityum iyon mu? Yoksa
  • Nikel mi?
Çünkü pil türüne göre yapmanız gerekenler değişiyor.

• Lityum iyon pilin ömrü yaklaşık 300 ile 500 şarj döngüsü arasındadır.
  • Nikel piller çeşitlilik göstererir, Nikel pillerin ömrü şarj sayısına bağlıdır.
Yani nikel pillerin ömürlü olması doldur boşalt yöntemi.
Nikel pilleri %15 olunca şajdan çıkarıp taktığınız zaman 2 şarj hesaplar.
Lityum iyon piller %15 şarj varken çıkarıp tekrar takınca ve şarj seviyesi %100 olunca, 1 şarj hesaplar.
Lityum iyon pile sahibim

Benim taktik, şarj full olunca çıkarıyorum. Windows şarj arz diye uyarı verdiği zaman takıyorum. Çok uzun süre pilden böyle verim alabildim.

Geri
Yukarı