En İyi Programlama Dili

Valla bilmiyorum. Denemekte fayda var. Tecrübem olur hem. Şu işi biraz daha açabilir misiniz? Nasıl yapıldığı hakkında veya nereden öğrenirim? Şu an Visual Basic.Net kullanıyorum daha doğrusu biliyorum. :D
Neyin nasıl yapıldığını merak ediyorsunuz? Bu arada Visual Basic kullanmanızı tavsiye etmem.

Hangi dil muhabbetini geçin. Bunu gerçekten profesyonel insanların yanında konuşsanız size gülerler. Önemli olan dil değil algoritma bilgisidir. İyi bilgisayar mühendislerinin dil ile pek işi olmaz. Onlar genelde programın tasarımını yapar.

Tasarım derken algoritmasını kurarlar. Sonra neyin nasıl çalışacağını belirler. Kodlamayı yazılımcılar (lise mezunu) yapar. Bir dili kullanmayı biliyorsan örnek olarak C# Java yı öğrenmen maksimum 1 haftanı alır. Bir de dilden daha çok kullandığın kütüphaneyi de iyi bilmen gerekir. Zaten diller arasında ne kadar fark var ki? Hepsinde kurallar aynı.

Son düzenleyen: Moderatör:
En iyi dil diye bir şey yoktur. Hangi dili ne kadar etkin kullanabildiğin önemlidir. Ayrıca dil seçiminde hangi alana yöneleceğin önemli. Web, Masaüstü, Oyun, Mobil, Driver, Gömülü sistemler vs bir sürü alan var. Web için php, python ve c# öğrenebilirsiniz. Masaüstü için de çok geniştir c#, java, python, c++ öğrenebilirsiniz. Oyun için de kendi arasına ayrılır html5 ile oyun da yapabilirsiniz ama gelişmiş oyunlar için c++ kullanmalısınız. Veya adobe flash ile action script kullanarak flash oyunlar yabilirsiniz. Driver için yine c, c++ kullanılabilir. Mobil kısmında ise android için java ios için objective-c windows phone için c# kullanılabilir. Fakat html5, css ve javascript kullanılarakta uygulama geliştirilebilir. Yeni başlayacak bir kişi c ile başlayıp mantığı kavraya bilir. Ama benim tavsiteyem ise pythondan yana olacaktır. Web içinse php öneririm. Bunlar hızlı öğrenilebilen dillerdir. Web için tabi öncelikle html css bilgisi gerekiyor yeteri kadar. Ama bu işte en önemlisi algoritmadır. Bu işin mantığını kavradığınız vakit yeni bir dile geçmeniz maksimum 1 ayınızı alır. Öğrenirken izlemeniz gereken yol benim tavsiyem kendinize bir proje belirleyin ve bu projeyi oluşturarak gidin. Bu sayede proje aşamalarında ne öğrenmeniz gerekiyorsa onu araştırıp öğreneceksiniz. Boşuna bir dilin tüm özellikleri nasıl kullanılır diye okumayacaksınız. Yapacağınız iş neyi gerekiyorsa o dilde o kadarını bilin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı