En iyi ses hangi formatta çıkar?

a7qq

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba merak ettiğim şey şu, hani MP3, MP4, AVI, WAV gibi bir çok uzantı var. Hangi uzantı en kaliteli sesi verir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Özellikle FLAC indirmenizi sağlayan siteler bulmalısınız. MP3 indirir gibi kolayca indirmek mümkün tabii ki, tıklarsınız iner. Ancak müziği paylaşan kişinin ayrı olarak FLAC indirme linki sunması gerek. YouTube gibi kaynaklarda FLAC bulamazsınız. MP3 kalitesindeki bir müzik 3-5 MB iken, FLAC kalitesinde rahatlıkla 80 MB olabilir. 100-120 MB boyutundaki FLAC şarkıyı dinledikten sonra, bir daha kolay kolay MP3 dinlemek istemezsiniz. Hele ki adam akıllı ses sisteminiz varsa.

Ben de en iyisi FLAC diye biliyorum. FLAC uzantısı sıklıkla Hi-fi kategorisi ile birlikte anılır. Bu da 1411 kbps demektir. Son derece yüksek bir kalite sözkonusudur.

Mp3'lerde bu en fazla 320 kbps'dir. Ki daha alt kalite parçaların paylaşımı da çok yaygındır.

ABD'li şarkıcı Jay Z'nin büyük umutlarla tanıttığı müzik veri akışı servisi TIDAL'i Spotify'den bir adım öne çıkaran da işte bu Hi-fi özelliğidir. Müzikleri bu şekilde dinleyebilirsiniz TIDAL'den. Ve tabii ki ücretli.

Fakat buna rağmen TIDAL bekleneni veremedi. Rakibi olduğu uygulamalardan Spotify'ın 17'nci, Beats Music'in 58'inci sırada oldığı sıralamada TIDAL 664'üncü sıradan dahil oldu.

Yani dijital müzik piyasasında ayakta duramadı fakat yine de kaliteli bir servistir. Eğer FLAC cenneti isterseniz TIDAL'e kaydolabilirsiniz.

Son olarak şunu belirtelim. Mükemmel bir arayüzü var.

Ben de en iyisi FLAC diye biliyorum. FLAC uzantısı sıklıkla Hi-fi kategorisi ile birlikte anılır. Bu da 1411 kbps demektir. Son derece yüksek bir kalite sözkonusudur.

Mp3'lerde bu en fazla 320 kbps'dir. Ki daha alt kalite parçaların paylaşımı da çok yaygındır.

ABD'li şarkıcı Jay Z'nin büyük umutlarla tanıttığı müzik veri akışı servisi TIDAL'i Spotify'den bir adım öne çıkaran da işte bu Hi-fi özelliğidir. Müzikleri bu şekilde dinleyebilirsiniz TIDAL'den. Ve tabii ki ücretli.

Fakat buna rağmen TIDAL bekleneni veremedi. Rakibi olduğu uygulamalardan Spotify'ın 17'nci, Beats Music'in 58'inci sırada oldığı sıralamada TIDAL 664'üncü sıradan dahil oldu.

Yani dijital müzik piyasasında ayakta duramadı fakat yine de kaliteli bir servistir. Eğer FLAC cenneti isterseniz TIDAL'e kaydolabilirsiniz.

Son olarak şunu belirtelim. Mükemmel bir arayüzü var.
Bakacağım, teşekkür ederim.

Özellikle FLAC indirmenizi sağlayan siteler bulmalısınız. MP3 indirir gibi kolayca indirmek mümkün tabii ki, tıklarsınız iner. Ancak müziği paylaşan kişinin ayrı olarak FLAC indirme linki sunması gerek. YouTube gibi kaynaklarda FLAC bulamazsınız. MP3 kalitesindeki bir müzik 3-5 MB iken, FLAC kalitesinde rahatlıkla 80 MB olabilir. 100-120 MB boyutundaki FLAC şarkıyı dinledikten sonra, bir daha kolay kolay MP3 dinlemek istemezsiniz. Hele ki adam akıllı ses sisteminiz varsa.
İyi bir sistemim var o konuda sıkıntı yok. Telefonumda LG V10 onda da Hi-Fi DAC var. Arşiv yapmayı seviyorum, biriktirmem gerekli yani. Hani boyutlarının eşit olacağını beklemiyordum tabii ki de ama bu kadar fark olması da üzdü. FLAC yerine boyutu daha makul ve bulunması daha kolay bildiğiniz bir tür var mı?

FLAC yerine boyutu daha makul ve bulunması daha kolay bildiğiniz bir tür var mı?

En kalitelisini sormuştunuz, biz de onu söyledik. Boyutun daha ne kadar makul olacağı, kaç MB alandan tasarruf etmeye çalışmanıza göre değişir.

Flac formatı ile MP3 formatı arasındaki farkı ayırt edebilmenizi sağlayacak donanımınız var mı ?

Her cihazda çalıştıramazsınız cihazdan kastınız MP3 player ise. Mesela benim iPhone 6 default olarak çalmıyor ama yazılım indirip oynayabiliyorum.

AAC uzantılı AC3 kodek seçili de yüksek kalite ses alabilirsiniz. Flac evet daha iyi ancak her iyi şeyin bir kötü yanı vardır :) İyi ürünün yüksek fiyatlı olması gibi bunlarında haliyle iyi bir kodeğin yüksek boyutları olması doğal.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı