En iyi veri depolama seçeneği nedir?

Aqualist

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, bir adet veri depolama cihazı almak istiyorum, hangisini alacağıma karar veremedim. Aralarındaki farkları hiç bilmiyorum. Detaylı yazarsanız ya da detayla kaynak gösterirseniz memnun olurum.
Her türlü veriyi depolayacağım, iPhone cihazdan aktaracağım video resim, GTA 5 tarzı oyunlar, java php kodlamaları vs.

Bunların aralarında ne gibi farklar var? Yazdıklarımı bunların her birine depolayabilir miyim?
Okuma yazma hızları her birinde aynı hızda mı azalıyor? Ve bu okuma-yazma hızı bittiğinde(eninde sonunda) depolamadan tamamen kesilir mi bu cihazlar?

@Recep Baltaş
@Ali Güngör
@MF

Paylaşmış olduğun linkler çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Farklardan bahsedelim hemen.
Aşağıdaki 4 madde etrafında dönüyor aslında bu diskler.
  • Depolama alanı
  • Taşınabilirlik
  • Veriye ulaşım ve veriyi aktarma hızı
  • Üzerinde bulundurduğu portlar
Örneğin bu USB2.0 portuna sahip 2TB depolama alanı sunan standart bir taşınabilir HDD, amacına da uygundur.
TOSHIBA HDTC820EK3CA CANVIO CONNECT II 2 5 2TB BLACK - Teknosa

Burada ise 512GB SSD bulunuyor, SSD veriye çok daha hızlı ulaşan ve aktaran bir depolama birimi, taşınabilir bir model değil bu. Alacaksan da kasanın içerisinde barındırman gerekir. Yinede veri depolamak için bu kadar yüksek performansa ihtiyacın yok.
TOSHIBA HDTS251EZSTA Q-SERIES 2 5 512GB SSD - Teknosa

Bu ise USB3.0 yani daha hızlı veri aktarımı sunabilen taşınabilir bir SSD, 256GB depolama alanına sahip, senin amacına pek uygun değil, depolama alanı yetersiz kalabilir.
SONY 256 GB SİYAH SSD - Teknosa

Son olarak aşağıdaki aygıt Iphone cihazlara yönelik üretilmiş, telefonun için yararlı olacak olsa da oyun depolama gibi konularda yine sana sorun yaşatacaktır sahip olduğu depolama alanı noktasında.
LEEF IBRIDGE MOBILE MEMORY 64GB - Teknosa

En doğru tercih USB2.0 2TB HDD olacaktır, siztersen USB3.0 modellerinden önereyim, veri aktarımı daha hızlı olsun, daha az zamanını çalsın?
@Aqualist

usb 3.0 da önerebilirsiniz tabiki tesekkür ederim. :) Geriye tek ssd ve hdd kalıyor. 256lık ssd bile 2tb lik hdd den oldukça pahalı hdd daha mantıklı gibi, bildiğim kadarıylada aralarındaki tek fark hız ve ssd'nin biraz daha sağlam olması doğrumudur @BilgisayarKurdu ?
HDD ve flashbellek bu ikisinden hangisini seçmem daha mantıklı olur? Flashbellek'ler ile hep sorun yasamısımdır. Çoğu zaman içinde veriler durup dururken silinebiliyor, bilgisayara takınca virüs kapıyor sanırım. Bunu nasıl önleyebilirim?
Kaçkere pc'ye takar tarkmaz verilerim silindi... :)
Üstelik okuma yazma hızının bitmeside kafamı karıştırıyor, bitince ne oluyor acaba? :D
Ve şu HDD içi bana pek güven veremedi, sanki en ufak darbede içindeki metaryellerden biri oynucakmısta bozulcakmıs havası var. :)

Güncel.

@BilgisayarKurdu

Kusura bakma etiketleme sisteminde bazen aksaklıklar olabiliyor, 2. etiketinde fark ettim konuyu.

Fiyat/Performans ürünü olarak bu USB3.0 1TB taşınabilir HDD'yi önerebilirim sana, istersen daha büyük depolama alanına sahip modeller de var.
Senin amacına hitap eden ürün budur : WD 2,5" 1TB Elements USB3.0 / USB2.0 Taşınabilir Disk

Bir zahmet veri transferi yapılırken sağa sola fırlatma kutuyu, zaten taşınabilir olduğunu hesaba katarak üretiyorlar. Yinede sert darbelere maruz bırakmamalısın.

Kusura bakma etiketleme sisteminde bazen aksaklıklar olabiliyor, 2. etiketinde fark ettim konuyu.

Fiyat/Performans ürünü olarak bu USB3.0 1TB taşınabilir HDD'yi önerebilirim sana, istersen daha büyük depolama alanına sahip modeller de var.
Senin amacına hitap eden ürün budur : WD 2,5" 1TB Elements USB3.0 / USB2.0 Taşınabilir Disk

Bir zahmet veri transferi yapılırken sağa sola fırlatma kutuyu, zaten taşınabilir olduğunu hesaba katarak üretiyorlar. Yinede sert darbelere maruz bırakmamalısın.
f/p olarak çok ucuz diğerlerine oranla. Aynı modelin bluetooh wireless gibi özelliklisini bulabilirmiyim? Misal dışarda iken iPhone'dan bluetooth veya wireless ile direk video/fotoğraf atabileceğim şekilde?
Yada telefonu direk hdd'ye kablosu ile bağlasam aktarım yapabilir miyim?

Öncelikle önerdiğim diski burada 10TL daha ucuz : WD Elements 1TB 2.5'' USB 3.0 Taşınabilir Disk Fiyatı

Ayrıca bluetooth teknolojisinin veri aktarım hızından haberdar değilsin galiba, 10GB videoyu atana kadar kaybedeceğin vakti hiç hesaba katmıyorsun.
Sana gayet mantıklı ve çok ucuz yoldan işini halledeceğin bir ürün önerdim.

Yapman gereken tek şey eve gelince telefondaki videoları taşınabilir HDD'ye çekmek. Yok ben anlık olarak yanımda farklı bir depolama aygıtı bulunsun istiyorum derken daha küçük ebatlarda, telefon için üretilmiş ürünlere yöneleceksin.

Öncelikle önerdiğim diski burada 10TL daha ucuz : WD Elements 1TB 2.5'' USB 3.0 Taşınabilir Disk Fiyatı

Ayrıca bluetooth teknolojisinin veri aktarım hızından haberdar değilsin galiba, 10GB videoyu atana kadar kaybedeceğin vakti hiç hesaba katmıyorsun.
Sana gayet mantıklı ve çok ucuz yoldan işini halledeceğin bir ürün önerdim.

Yapman gereken tek şey eve gelince telefondaki videoları taşınabilir HDD'ye çekmek. Yok ben anlık olarak yanımda farklı bir depolama aygıtı bulunsun istiyorum derken daha küçük ebatlarda, telefon için üretilmiş ürünlere yöneleceksin.
6s plus 16gb-64gb arasında gidip geldiğim için soruyorum zaten pahalı bir cihaz ek olarak 400 tl daha vermek istemiyorum.
Bu arada şu ürünleri sectim bende:
WD 2,5" 2TB Elements SE USB3.0 / USB2.0 Taşınabilir Disk
Samsung 2,5" 2TB M3 USB3.0 / USB2.0 Taşınabilir Disk
Toshıba 2,5 2TB Canvio USB3.0 / USB2.0 Taşınabilir Disk
Uzun süreli kullanım için 1tb yeteceğini düşünmüyorum. Sizce hangisi daha iyi?

Birde şöyle düşünmüştüm. HDD'de film depolasam takıp telefona direk izlesem diye, bu mümkünmü?
Öbür türlü film arşivime 128gb'lik iPhone bile yetmicektir.

Anladım durumunu, 2 seçeneğin var o halde. İstersen kablosuz paylaşımlı taşınabilir HDD veya USB - SD kart'dan paylaşım yapan aygıtlar alaacksın.

Bu ürün ile taşınabilir depolama aygıtındaki verilere istediğin vakit ulaşabilirsin : Kingston MobileLite Kablosuz Kart Okuyucu (Akıllı Telefonlar Fiyatı
Wi-fi host özelliği sayesinde farklı cihazları da aynı anda bağlayabilirsin, aygıttaki filmi telefonundan izleyebilirsin, izletebilirsin.
USB belleğini cihaza takıp, USB'deki bilgileri kablosuz olarak telefonuna aktarabilir veya kullanabilirsin.

Kaç GB büyüklüğünde bir hafıza kartı takacağına bağlı olarak sahip olduğun depolama alanı da büyür. 128GB'lık düzgün bir SD kart da zaten 200TL'den aşağı değildir. Toplam 370TL masraf olur. Büyük hafızalı bir USB belleğin halihazırda varsa 170'e çıkarsın işin içinden

Yok ben o fiyata 1TB depolama alanına sahip taşınabilir HDD alırım diyebilirsin, fiyat haliyle epey artar : Seagate Wireless Plus 1TB 2,5" USB 3.0 Taşınabilir Disk Fiyatı
Bu sefer de taşıması sorun yaşatabilir, sırt çantasında sorun yaşatmaz tabi.

Tek kablosuz diye pahalı bence. Üstelik yetmezde bana 1TB. 2TB HDD'yi 300 liraya almak varken sadece kablosuz diye 1TB'lik cihazı 630 liraya alamam sanırım. Suan sohbetten görüstüğüm Apple yetkilisi ne wi-fi olanı nede normal kablolu olan hdd'lerin iPhone ile uyum sağlayamayacağını söyledi. Muhtemelen Samsung bir cihazda bunu sorunsuzca yapardım. D:

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı