En kaliteli Linux dağıtımı hangisi?

Bence Linux dağıtımlarının sorunu çok fazla olmaları. 3-4 tane dağıtım olmalı maksimum. Kitleler çok bölünük. Keşke dağıtımlar bu kadar çok parçalı olmasa ve birden fazla olan ekipler birleşse ve Windows'a gerçek anlamda rakip olabilecek bir OS çıkartsalar. Foruma her gelen hangi Linux dağıtımı diyor. İşte sorun da bu.

Edit 2: İnanın gnu/linux kullanmayı zorlaştıran gnu/linux'un kendisidir. Benim alt komşum atıyorum ahmet amca bilgisayarını açıp internete girmek istediğinde Windows'un basitliğini asla bulamayacak. Bilgisayardan anlamayanı resmen soğutur. Ben daha bizimkilere android kullanmayı zor öğretiyorum. 😀

Bu seçim sisteminize ve size bağlı, cevap bu kadar net.
Kendi aralarında farklılıklar olsa da sonuçta hepsi aynı çekirdeği ve programları kullanıyor, burada şu soru önemli; siz Linux işletim sistemini ne kadar kullanabiliyorsunuz?

Sürekli aynı konular açılıyor, sıkıcı olmaya başladı, yok oyun için, yok programlama için, yok en iyi dağıtım hangisi.

Cevap; kullanabildiğiniz dağıtım.
Araştırıp okumadan, zaman zaman komut (kod değil) kullanmadan bu sistemi kullanamazsınız.
Windows değil kullandığınız, bildiğiniz her şeyi unutun ve sıfırdan öğrenmeniz gerektiğini kabullenin artık.

Belli bir bilgi ve tecrübe seviyesine ulaştığınızda dağıtımların pek bir önemi kalmayacak.

Her açılan konuya cevap vereceksiniz diye bir şart yok. Benim linux bilgim 0 ki insanlardan yardım istedim. Azarlayacak bir hakkınız yok.
Sözlerim sadece size yönelik değil, biraz araştırmış olsanız forum da benzer veya aynı pek çok konu olduğunu görürdünüz.
Araştırıp öğrenmek istemiyorsanız hiç bulaşmayın.

Bence Linux dağıtımlarının sorunu çok fazla olmaları. 3-4 tane dağıtım olmalı maksimum. Kitleler çok bölünük. Keşke dağıtımlar bu kadar çok parçalı olmasa ve birden fazla olan ekipler birleşse ve Windows'a gerçek anlamda rakip olabilecek bir OS çıkartsalar. Foruma her gelen hangi Linux dağıtımı diyor. İşte sorun da bu.

Edit 2: İnanın gnu/linux kullanmayı zorlaştıran gnu/linux'un kendisidir. Benim alt komşum atıyorum Ahmet amca bilgisayarını açıp internete girmek istediğinde Windows'un basitliğini asla bulamayacak. Bilgisayardan anlamayanı resmen soğutur. Ben daha bizimkilere Android kullanmayı zor öğretiyorum. 😀

İşte burada gnu/linux'un felsefesi ile ters bir bakış açısına gidiyorsunuz. Gnu/linux felsefesinde açık kaynak kodla yazılıyor ve isteyen herkes bu kodlara katkıda da bulunabilir, yeni kendi dağıtımınıda yapabilir. Eğer 3-4 dağıtımla kısıtlamış olsaydık gnu/linux felsefesine ters düşerdi :).

@Ella Freya Gnu/Linux da her dağıtım kendine özeldir ve aralarında herhangi bir kıyaslama yapılmayacağını düşünüyorum. Sonuçta Hepsi'nin kullanım amaçları farklı olabilir. Örneğinize cevap olarak da Debian kullanan birisine Debian 9 yerine Debian 10 kullanılması önerilir.

Geri
Yukarı