En performanslı Arch Linux distrosu hangisidir?

LastEmperor

Decapat
Makaleler
2
Çok fazla distro var ve hangisini seçeceğimi bilemedim. Archcraft, Manjaro ve saf Arch istemiyorum. Genel olarak Unity, FL Studio, çalıştırmayı başarabilirsem Photoshop ya da Affinity Photo ve Blender kullanmayı planlıyorum. Sistemim aşağıdaki gibi:

R7 4800H.
NVIDIA GTX 1650 Ti Mobile (4 GB)
16 GB RAM.
NVIDIA SSD.

Çok fazla distro var ve hangisini seçeceğimi bilemedim. Archcraft, Manjaro ve saf Arch istemiyorum. Genel olarak Unity, FL Studio, çalıştırmayı başarabilirsem Photoshop ya da Affinity Photo ve Blender kullanmayı planlıyorum. Sistemim aşağıdaki gibi:

R7 4800H.
16 GB RAM.
NVIDIA SSD.
Bu işlerde yeniysen ve geliştirmek de istiyorsan EndeavourOS iyidir. Ama performans bazlı, Arcolinux, ArtixLinux, ve biraz daha zorlarından Garuda Linux var. Ama tavsiyem EndeavourOS üzerinde.

R7 4800H.
16 GB RAM.
NVIDIA SSD.
Deneyimli icin Artix.
Son kullanici icin EndeavourOS.

Bu işlerde yeniysen ve geliştirmek de istiyorsan EndeavourOS iyidir. Ama performans bazlı, arcolinux, artixlinux, ve biraz daha zorlarından Garuda Linux var. Ama tavsiyem EndeavourOS üzerinde.

Çok yeni değilim 1-2 sene kullanıp ara vermiştim. O zamanlarda Garuda kullanmıştım ve hoşuma gitmişti fakat sistemi biraz zorluyor gibime geldi. Alakasız yerlerde bile bilgisayar fan çalıştırabiliyordu.

Deneyimli icin artix.
Son kullanici icin EndeavourOS.

Az önce artix Linux'u araştırıyordum fakat systemd kullanmadığını gördüm ve bunun benim için bir zararı olur mu bilemedim. Son kullanıcıdan ne kast ettiğinizi biraz daha açarsanız sevinirim.

Çok yeni değilim 1-2 sene kullanıp ara vermiştim. O zamanlarda Garuda kullanmıştım ve hoşuma gitmişti fakat sistemi biraz zorluyor gibime geldi. Alakasız yerlerde bile bilgisayar fan çalıştırabiliyordu.

Az önce artix Linux'u araştırıyordum fakat systemd kullanmadığını gördüm ve bunun benim için bir zararı olur mu bilemedim. Son kullanıcıdan ne kast ettiğinizi biraz daha açarsanız sevinirim.
Zaten Artix'in amaci Arch Linux tabanini systemd olmadan kullanmak.
Ben de dahil bazi Linux kullanicilari systemd'yi pek sevmiyor. Biraz sorun cikartan bir init system.
Sizin icin zarari olmaz. Sadece systemctl komutu yerine baska bir komut kullanacaksiniz.
Son kullanici kolay, fazla deneyim gerektirmeyen dagitim anlaminda.

Zaten Artix'in amacı Arch Linux tabanini systemd olmadan kullanmak.
Ben de dahil bazi Linux kullanicilari Systemd'yi pek sevmiyor. Biraz sorun cikartan bir init System.
Sizin icin zarari olmaz. Sadece systemctl komutu yerine baska bir komut kullanacaksiniz.
Son kullanici kolay, fazla deneyim gerektirmeyen dagitim anlaminda.

Teşekkür ederim, peki bu yeni init sistemini öğrenmeme gerek var mı?

Evet ama aşırı kolay zaten. Aralarindan OpenRC en kolayi, onunla baslayabilirsiniz.
systemctl yerine rc-service, rc-status gibi kodlar. Mesela:
rc-service sshd start
Bunlarin disinda her şey ayni Arch ile.

Peki performans dışında siz ne kullanıyorsunuz veya ne önerirsiniz?

Geri
Yukarı