Hangi Arch dağıtımı en iyisi?

Nixist

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikler herkese merhaba, ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Şöyle ki, vakit bulmuşken Linux'a geçmek istiyorum. Uzun süredir Linux dağıtımlarıyla iç içeyim ve araştırmayı ve öğrenmeyi de seven bir yapım var. Kısacası çok çekici geliyor. Hazır vakit de bulmuşken geçmeliyim dedim. Kişiselleştirme noktasında sınır tanımadığı için Arch tabalnı bir dağıtım kullanmak istiyorum. Aslında saf Arch kurup her detayını kendim konfigüre etmek istiyordum fakat kurulumda birkaç hata alınca sinirim bozuldu. Ben de farklı bir dağıtıma yönelmek istedim. Aklımda endeavour OS var. Siz bu konuda ne dersiniz?

Manjaro kullanmak istemiyorum. Takip ettiğim bir kanalda yakın zamanda Manjaro'nun son zamanlardaki kötü gidişatıyla ilgili bir video yayınlanmıştı. Ve adam önermediğini söylemişti. O yüzden Manjaro'yu eledim. Fakat sizin Manjaro hakkında söylemek istedikleriniz varsa buyurun.
Garuda'da kurulum esnasında i3WM seçemiyorduk sanırım o yüzden elemiştim onu da.
Arco, artix gibi dağıtımlara bakmadım bile.
Ya açıkçası dağıtıma çok takılmıyorum. Kendim en baştan konfigüre edeceğim birçok şeyi. i3WM kurup her şeyi de özelleştirmek istiyorum. Driverları kurarken sorun çıkarmayacak bir dağıtım iyi olurdu benim için. Ana işletim sistemim olarak ilk defa Linux kullanacağım. Daha önce birçok kez birçok farklı dağıtımı sanal makinede inceledim. Bir sürü şey kurup kaldırdım vs.

Her neyse sizin öneriniz ne olur?

Sistem.
---------
-i5 7200U.
-8 GB 2400MHz.
-1TB 5400RPM HDD.
-GT930MX 2 GB.

(Bu arada ilk olarak Dual boot olarak Windows'un yanına kuracağım. Alıştıktan sonra direk temiz kurulumla tekrar kurmayı düşünüyorum)

Son düzenleyen: Moderatör:
Saf arch. Kurulumu artık basitleşti. klavyenizi loadkeys trq komutuyla ayarladıktan sonra archinstall yazarsanız kurulum aracı açılıyor. Türkçe desteği de var kurulum aracının.

Öncelikler herkese merhaba, ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Şöyle ki, vakit bulmuşken Linux'a geçmek istiyorum. Uzun süredir Linux dağıtımlarıyla iç içeyim ve araştırmayı ve öğrenmeyi de seven bir yapım var. Kısacası çok çekici geliyor. Hazır vakit de bulmuşken geçmeliyim dedim. Kişiselleştirme noktasında sınır tanımadığı için Arch tabalnı bir dağıtım kullanmak istiyorum. Aslında saf Arch kurup her detayını kendim konfigüre etmek istiyordum fakat kurulumda birkaç hata alınca sinirim bozuldu. Ben de farklı bir dağıtıma yönelmek istedim. Aklımda endeavour OS var. Siz bu konuda ne dersiniz?

Manjaro kullanmak istemiyorum. Takip ettiğim bir kanalda yakın zamanda Manjaro'nun son zamanlardaki kötü gidişatıyla ilgili bir video yayınlanmıştı. Ve adam önermediğini söylemişti. O yüzden Manjaro'yu eledim. Fakat sizin Manjaro hakkında söylemek istedikleriniz varsa buyurun.
Garuda'da kurulum esnasında i3WM seçemiyorduk sanırım o yüzden elemiştim onu da.
Arco, artix gibi dağıtımlara bakmadım bile.
Ya açıkçası dağıtıma çok takılmıyorum. Kendim en baştan konfigüre edeceğim birçok şeyi. i3WM kurup her şeyi de özelleştirmek istiyorum. Driverları kurarken sorun çıkarmayacak bir dağıtım iyi olurdu benim için. Ana işletim sistemim olarak ilk defa Linux kullanacağım. Daha önce birçok kez birçok farklı dağıtımı sanal makinede inceledim. Bir sürü şey kurup kaldırdım vs.

Her neyse sizin öneriniz ne olur?

Sistem.
---------
-i5 7200U.
-8 GB 2400MHz.
-1TB 5400RPM HDD.
-GT930MX 2 GB.

(Bu arada ilk olarak Dual boot olarak Windows'un yanına kuracağım. Alıştıktan sonra direk temiz kurulumla tekrar kurmayı düşünüyorum)

Arcolinuxd'yi yaklaşık 1.5 ay kadar kullandım. Birçok masaüstü ortamını destekliyor ve kullandığım her masaüstü ortamı için kısayol ve arayüz özelleştirmeleri vardı. Ama biraz bloated bir dağıtım diyebiliriz.

EndeavourOS bakabilirsiniz. GUI kuruluma sahip bir Arch gibi. Benzer şekilde minimal arayüz kurulumları gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.

@tempestian hocamın önerdiği gibi saf Arch da kurabilirsiniz.

Merhaba.
2 haftadır farklı Arch serileri kuruyorum.
Öncelikle hardware bilginize göre notebook kullanıyorsunuz sanırım. İşlemcinizde "U" yazıyor. Ve 5400RPM disk var. Tahminen de 600 günden fazla süredir Win kullanmıştır o disk. Dolayısı ile o diskinizin sağlık ve performans değerlerini kontrol etmenizde fayda var.
8 GB RAM ve 5400RPM için görselliği biraz daha az olan serileri kurmanız daha uygun olur. Kullanıcı için özel tasarlanmış menüleri içeren Garuda gibi reborn gibi xero. Hatta arco gibi serilerde çok fazla paket yüklü gelir.
Görsellik açısından KDE kullanan bir dağıtım size oldukça zevk verecektir ki xero ve Garuda bu konuda oldukça başarılı çalışma yapmışlar. Archcraft ın Openbox'ı ilk kurulumda az RAM kullanması ile çok güzeldir. Tüm menüleri farenin sağ tuşuna atadıkları detaylı menü yapısı da oldukça hoştur.
Arcolinux By Erik; siz Online de offline da kursanız maalesef size oldukça fazla dosya yükleyerek geliyor. Seçmediğiniz birçok yazılım ikon ve tema maalesef kendisi yüklüyor. İlk açılışda görsel olarak size pek hitap etmiyor. ama ArchLinux Tweak Tool oldukça faydalı bir yazılım.
Arch'ın kendi ISO'sundan 2-3 farklı masaüstü ve Sddm login ekranı ile temel dosyaları içeren bir Arch kurulumu yaparsanız alışmanız kullanmanız açısından iyi ama görsellik konusunda zayıf olur.
Özellikle bu forumda yeni başlayanlar ve ilk kurulum sonrası adımları için çok çok güzel paylaşımlar ve net cevablar bulabilirsiniz.
Bir ayağınızda YouTube'daki yerli-yabancı paylaşımlarda olması güzel olur. Özellikle yabancı paylaşımcıların bir kısmı sadece konuşma içeren adımları göstererek yapmayan guru yayıncılar ile doludur. Onlara dikkat edin. Bir de Click-pay başlık atanlar çoktur. Özellikle Hintli YouTuber'lar.

Saf Arch kurmadan önce archcraft - xero - kasıyor olsa bile Garuda-reborn gibi görselliği hazır yapıları kurup incelemenizde fayda var.

Bu arada hatırlatmış olayım. Kurulum için kullanacağınız USB'ye ISO dosyasını imaj olarak kurmayınız. Ventoy gibi bir yazılım sayesinde USB belleğinize boot özelliği kazandırıp ISO dosyasını direk bunun içine kopyalayarak gelen menüden istediğiniz ISO dosyası ile kolaylıkla seçim yaparak ilerlemenizde iyi olur.

Hoş geldiniz.

Son düzenleme:
Saf Arch. Kurulumu artık basitleşti. Klavyenizi loadkeys trq komutuyla ayarladıktan sonra archinstall yazarsanız kurulum aracı açılıyor. Türkçe desteği de var kurulum aracının.

Türkçe desteğini göremedim. Ki gerek de yoktu ingilizcem yetiyor. Fakat 2 kere denedim ikisinde de farklı hatalar aldım. İlk seferde GRUB kurulmadı. Sonra sistem dosyalarını kurarken hata verdi falan. Ben de endevarousos kurdum. Az önce açtım. Gayet minimal duruyor. Arch'ta yapabildiğim her şeyi bu Arch dağıtımında da yapabilirim değil mi?

Merhaba.
2 haftadır farklı Arch serileri kuruyorum.
Öncelikle hardware bilginize göre notebook kullanıyorsunuz sanırım. İşlemcinizde "u" yazıyor. Ve 5400RPM disk var. Tahminen de 600 günden fazla süredir Win kullanmıştır o disk. Dolayısı ile o diskinizin sağlık ve performans değerlerini kontrol etmenizde fayda var.
8 GB RAM ve 5400RPM için görselliği biraz daha az olan serileri kurmanız daha uygun olur. Kullanıcı için özel tasarlanmış menüleri içeren Garuda gibi reborn gibi xero. Hatta arco gibi serilerde çok fazla paket yüklü gelir.
Görsellik açısından KDE kullanan bir dağıtım size oldukça zevk verecektir ki xero ve Garuda bu konuda oldukça başarılı çalışma yapmışlar. Archcraft ın Openbox'ı ilk kurulumda az RAM kullanması ile çok güzeldir. Tüm menüleri farenin sağ tuşuna atadıkları detaylı menü yapısı da oldukça hoştur.
Arcolinux by erik; siz Online de offline da kursanız maalesef size oldukça fazla dosya yükleyerek geliyor. Seçmediğiniz birçok yazılım ikon ve tema maalesef kendisi yüklüyor. İlk açılışda görsel olarak size pek hitap etmiyor. Ama archlinux Tweak tool oldukça faydalı bir yazılım.
Arch'ın kendi ISO'sundan 2-3 farklı masaüstü ve SSD'm login ekranı ile temel dosyaları içeren bir Arch kurulumu yaparsanız alışmanız kullanmanız açısından iyi ama görsellik konusunda zayıf olur.
Özellikle bu forumda yeni başlayanlar ve ilk kurulum sonrası adımları için çok çok güzel paylaşımlar ve net cevablar bulabilirsiniz.
Bir ayağınızda YouTube'daki yerli-yabancı paylaşımlarda olması güzel olur. Özellikle yabancı paylaşımcıların bir kısmı sadece konuşma içeren adımları göstererek yapmayan guru yayıncılar ile doludur. Onlara dikkat edin. Bir de Click-pay başlık atanlar çoktur. Özellikle Hint YouTuber'lar.

Saf Arch kurmadan önce archcraft - xero - kasıyor olsa bile Garuda-reborn gibi görselliği hazır yapıları kurup incelemenizde fayda var.

Bu arada hatırlatmış olayım. Kurulum için kullanacağınız USB'ye ISO dosyasını imaj olarak kurmayınız. Ventoy gibi bir yazılım sayesinde USB belleğinize boot özelliği kazandırıp ISO dosyasını direk bunun içine kopyalayarak gelen menüden istediğiniz ISO dosyası ile kolaylıkla seçim yaparak ilerlemenizde iyi olur.

Hoş geldiniz.

Çok teşekkür ederim. Detaylı bir açıklama olmuş.

Kendisi zaten Arch tabanlı.
Maalesef Linux de bu tür çok fazla çatallanma mevcut. Herkes ortak olan bir kernel ı alıp kendisine göre modifiye ediyor. Daha önce ister masaüstü ister login Manager'lar ile yapılandırıp farklı bir gruba hitab ediyor. Ama dağıtımın hangisi olursa olsun yapılabilirlikler aynı. Yeterki Linux çalışma kod mantığına aşina olun. Hepsi bizim.
GRUB konusunda hata kısmını ise burada Linux konusunda "usta" arkadaşlarımız daha net cevap ve kurulum adımlarındaki farklılıkları daha detaylı anlatabilirler.

hatta ilerleyen adımlarda en çok boot ekranında takılı kalacaksınız ve "ramdrive yükleniyor" ekranında çok kalabilirsiniz

misal bu hatanın çıkma sebebi ve basit kısaca çözümünün anlatımını bulamadım desem.

Türkçe desteğini göremedim. Ki gerek de yoktu ingilizcem yetiyor. Fakat 2 kere denedim ikisinde de farklı hatalar aldım. İlk seferde GRUB kurulmadı. Sonra sistem dosyalarını kurarken hata verdi falan. Ben de endevarousos kurdum. Az önce açtım. Gayet minimal duruyor. Arch'ta yapabildiğim her şeyi bu Arch dağıtımında da yapabilirim değil mi?

Çok teşekkür ederim. Detaylı bir açıklama olmuş.
Evet yapabilirsiniz. Endeavour OS minimaldir hatta saf Arch üzerine neredeyse hiç ekleme yapmıyor diyebiliriz. Tek fark kolay kurulum olması.

Soru kendi cevabını veriyor aslında. Tabii ki saf Arch Linux en iyisidir. Kaynak ve destek her şey bulunur. Bir kere kurarsanız da güncelleye güncelleye devam edersiniz. Zor gelir derseniz de görsellik için ArchCraft, destek ve program kurar gibi kurulum derseniz Manjaro derim. ArchCraft ve Manjaro kullanmadım ama Manjaro'da da desteğin iyi olduğunu biliyorum.

Sancılı da olsa Youtube'dan kurulum videosu ile Arch Linux kurun kafanız rahat etsin.

Soru kendi cevabını veriyor aslında. Tabii ki saf Arch Linux en iyisidir. Kaynak ve destek her şey bulunur. Bir kere kurarsanız da güncelleye güncelleye devam edersiniz. Zor gelir derseniz de görsellik için archcraft, destek ve program kurar gibi kurulum derseniz Manjaro derim. Archcraft ve Manjaro kullanmadım ama Manjaro'da da desteğin iyi olduğunu biliyorum.

Sancılı da olsa YouTube'dan kurulum videosu ile Arch Linux kurun kafanız rahat etsin.

Bugün 3 kere Arch kurmayı denedim. Fakat hiçbirinde olmadı. Ben de biraz sinirlendim. Şimdi arcolinux kuruyorum.

Kurulumda her şeyi doğru yapıyorum. Hatta neyin ne olduğunu da anlaya anlaya ilerledim. Fakat reboot ettiğimde hiçbir şey olmadı.(Dual boot olduğundan Windows açıldı).sonra başka bir videodan izleyerek denedim. Diski farklı toollar ile bölümledim. Fakat her seferinde aynı şey oldu. BIOS'ta da tek işletim sistemi görünüyor o da Windows. Ben de sinirlendim. Neredeyse 5 saat uğraşmıştım. Aklıma arcolinux geldi. Advanced kurulumla her şeyi seçerek elle kurabiliyorduk. Öyle yapacağım. Arch'tan bir farkı olmaz herhalde...

Geri
Yukarı