En sağlıklı sarj yöntemi nedir?

• Konuyu başlatan Poly
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 35
  • Görüntüleme 3B
@Mithat Berhan , ben o işin ekmeğinden halen faydalanıyorum, güç tasarrufu açıkken 6s+ 2 günü rahat çıkarıyor (10-12 saat ekran süresi) ama 3000 mAh bile olmayan bir batarya Android tarafında 1 günü tam çıkaramayabilir, Windows tarafı da bu konuda iyi, 5000 mAh batarya ile o güçte bir cihazın 4-5 saat çalışması iyi değerler.

Arkadaşlar İphone baz alarak söylemek gerekirsek (benim uyguladığım ve çevreme tavsiyem) %2 ile %3 arasına kadar kullanmak ama bu şu demeke değil "Şarjım %30 gireyim de full parlaklık pubg atayım şarjım bitsin takarım" yani burst kullanmak değil.
-- %100 olduktan sonra 5 dakika sonra çıkartmak en mantıklısı bazı arkadaşlarım dolum sırasında(buna arada ben de katılıyorum) wifi ve bunutut'u kapatıyoruz.
-- Lityum piller zamanla ömürleri azalır ama her soketi takıp güç verdiğinde batarya ömrü azalır. Bu şu demek 300 Kere %100 şarj olan aynı batarya ile 400 kere şarj olan batarya aynı kullanım ömründe 400 dolum olan bataryanın ömrü daha azdır.
-- Ben telefon tamiri ile ilgilendiğimden (anakart soket tamiri hariç) Her bir batarya değişiminde değiştirdiğim kişilere bu bilgileri veriyorum. Yeni batarya ise 3 günden önce kendine gelmez, 3 tam dolum ve boşalmadan önce kendine gelmez. Batarya bitti ekran kapandı hooop kabloyu takıp ver yansın elektriği yapmak doğru olmaz.
-- Sayısal değerleri: bir bataryanın 500 kablo ile güç almasından sonra yavaşça azalacağı ve şarj % değerlerini Apple çalışanları ile servise gide gele ayrıca kendi telefonumla işsizlik eseri sağladığım kendimce olan denemelerde keşfettim/öğrendim.
Umarım sıkıcı ve faydasız bir metin yazmamışımdır. İyi Forumlar herkese!

@Mithat Berhan , ben o işin ekmeğinden halen faydalanıyorum, güç tasarrufu açıkken 6s+ 2 günü rahat çıkarıyor (10-12 saat ekran süresi) ama 3000 mAh bile olmayan bir batarya Android tarafında 1 günü tam çıkaramayabilir, Windows tarafı da bu konuda iyi, 5000 mAh batarya ile o güçte bir cihazın 4-5 saat çalışması iyi değerler.
Doğru kullanımda önemli tabii.
Ben Mi A1 modelini 3500MAh ve Android One arayüzüne rağmen 2 gün kullanıyorum yine de %15 civarı kalıyor.

Şarja takılıyken telefonunuzu kullanmayın. Eğer telefonunuzda varsa pil tasarrufu modunu kullanın, arkada boş çalışan uygulama bırakmayın.

• %15 olduğunda şarj için prize doğru yürü 🙂
  • Şarj halinde gerekmedikçe telefonu kullanma.
  • Üreticinin önerdiği adaptör ve kablo kullan.
Kendimin uyguladığı maddelerin bazıları bu şekilde. 3 yıldır Samsung A3 telefonum batarya konusunda beni üzmedi. Bilimsel şekilde kanıtlama imkanım yok, belirtmeden geçmeyim.

Sabah 09:00'da şarjdan çıkardığımda kullanımıma bağlı olarak 22:00 ile 01:00'a kadar idare ediyor.

Yüzde 100'e kadar şart ederim. Yüzde 20 altına inince telefon uyarı veriyor o zaman şarja takıyorum. Tabi bazen daha düşük seviyelere indiği de oluyor. Çünkü gece batarya azalınca tüm gece boyunca takmak istemiyorum.

Hatta şarj yüzde 100 olunca uyarı versin diye uygulama bile kurdum :) Şarj halinde ben de hiç kullanmam.

Aslında şu sayaçlı prizler var ama henüz o derece bir mecburiyet yaşamadım :)

Sadece şarjda kullanmamaya çalışıyorum diğerlerini uygulamak zor benim için. Bide bataryanın ısınmaması çok önemli bence.

Şarja takılıyken telefonunuzu kullanmayın. Eğer telefonunuzda varsa pil tasarrufu modunu kullanın, arkada boş çalışan uygulama bırakmayın.
Arkaplan uygulamalarını ayarlardan kapatmak daha sağlıklı olduğunu apple destek tarafından bilgi sağladım yine siz bilirsiniz. Her yiğit farklı yoğurt yer. Ayrıca düşük güç ile şarj %80'e kadar neden sağlanıyor diye bir de düşünmek gerek? Apple için arkaplan yenilenen uygulamaları kapatmak daha sağlıklı android için bir bakmam gerek arayüze. Ben iphone'u konum dahil olmak üzere belli başlı uygulamalarda ve mail spatifi gibi uygulamalarda kullanıyorum.
Bu insanlar düşük güç modlarını batarya az ve size daha fazla gitmesi için optimize etmiş. Telefon yazılımı sürekli kendisini kritik modda düşünerek işlev yapıyor. 1 Yıllık iphone 6 (Kutusundan çıkartıldığı zaman, Orjinal kutu.) %92 Batarya sağlığı varken 2 yıllık 7+ sahibi ev arkadaşımın batarya sağlığı %97

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı