En sevdiğiniz avcı uçağı nedir?

Kıbrıs Harekatı'nın da önemli parçalarından biri olan "Baba" lakaplı F-100.
baba1006.jpg

Sanmıyorum. F-15'in kanadı kopuk bir şekilde inmesi, yüksek hızlarda uçabilen bir jet olmasından kaynaklıydı. Kanadı kopan bir sivil uçağın sağ salim yere inmesi imkansıza yakın bir olay.
Kopan ve inen bunun dışında yok ama buna benzer bir şey vardı. Şimdi hatırladım. 2003'te DHL'in Amerikan askerlerinin mektuplarını taşıyan bir A300 kargo uçağı sol kanadından füze yemişti hatta çok büyük hasar gördü. Yanlış hatırlamıyorsam hidrolik sıvısı da bitmişti galiba. Pilotlar motorlarla yönlendirip indirmişlerdi galiba yanlış hatırlamıyorsam. Dünya'da ilk hidrolik sıvısı olmadan başarıyla inen uçak diye biliyorum. Daha sonrasında uçak onarılamadığı için Yedek parça için tüm kullanılabilecek parçaları söküp hurdaya ayırmışlardı.

F-4. Uğraşması zordur, çok fazla bakım ister, çok zahmetlidir ama bakması bile zevklidir. Ama bombardıman deseydiniz sorunun cevabını az çok alabilirsiniz profilimden.

Mig-29 nerede çatışmaya girmiş ki ecel terleri döktürecek? Bu uçağın bu kadar gereksiz yere övülmesinin sebebi nedir?
Mig-29'un kill/lose'ları var, hava karşılaşmalarına girmiş bir uçak bu bir.

İkincisi de F-22 gibi bir uçağın da hava muharebesi yok. Peki neden korkuluyor ve rakipsiz söyleniyor?

Geri
Yukarı