En sevdiğiniz Avrupa ülkesi hangisidir?

Allah'ın izniyle ben bu soruya Türkiye demek istiyorum! 🇹🇷 💡 🇹🇷

İsviçre.

Çok kültürlü, çok dilli, farklı etnik kökenden olanların bulunduğu alanların kanton sistemiyle yönetildiği bu kadar uyumlu olan başka bir ülke yok. Başka ülkelerde görüyoruz toplumların birbirlerini nasıl dışladıklarını, bu ülkedeki insanlar ise çok dilli olmaları ve farklı kültürden gruplarla yaşamayı milli bir gurur olarak kabul ediyorlar.

Harika bir doğası var, zannedildiği kadar soğuk bir yer değildir. Çok güçlü bir pasaporta sahiptir, vatandaşlık prestiji en yüksek birkaç ülkeden biridir. Ülke boyutu ve nüfusuna göre çok yüksek bir ticaret hacmine sahiptir. Bizden 19 kat daha küçük ve 9.75 kat daha az nüfusa sahip bir ülke olmasına rağmen dış ticaret hacminde bizden %65 daha büyüktür. Ticaret konusunda Hollanda'dan sonraki en başarılı küçük ülke diyebiliriz sanırım.

Tarafsızlık politikası var, buna rağmen yüzyıllardır çok iyi askerler çıkarmalarıyla ünlü bir ülkedir. Gerçi Vatikan ordusundaki kıyafetleri çok kötü, karizmalarına darbe vuruyor ama neyse... :D

Ben iklime çok önem veriyorum bu konuda.

Türkiye'de Marmara - Akdeniz iklimi yaşanan bir bölgede yaşıyorsanız Kuzey Avrupa size alışması zor gelebilir. Çok soğuk olmasa da tişörtle dışarıya çıkacağınız günler nadir olacak. En iyi havada bile yanınıza hırka almayı düşünebilirsiniz rüzgardan.

İrlanda - İngiltere gibi ülkeler ise mavi gökyüzüne sahip Türkiye'ye alışmışlar için çok iç karartıcı ve puslu gelebilir.

İspanya, İtalya gibi ülkeler ise iklim, yemek, insan yapısı olarak kültürümüze daha çok yakınlar ancak diğer Avrupa ülkelerinin yaşam şartları çoğu kişiye daha fazla çekici geliyor.

Dil sorununu katmazsak tercihim yine de İskandinav ülkeleri. Soğuğuna ve şehirlerin belli saatten sonra öldüğüne alışılırsa insan hakları ve yaşam standartları sebebiyle listenin başına yükselirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı