Neden Danimarka en geniş Avrupa ülkesi değil?

Tafabay

Hectopat
Yer
Çanakkale Biga
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İnternette sıralamalara bakıyorum ve neredeyse hiçbirinde (ki ben hiç denk gelmedim) Danimarka en geniş Avrupa ülkesi değil. Grönland gibi 2 milyon kilometre kare alana sahip Danimarka nasıl 1. olmaz? Özerk olması bir fark yaratmaz ki eğer yaratsaydı o zaman Rusya da geniş sayılmazdı zira hepsi özerk cumhuriyetler. Avrupa dışındaki bir kitada bulunma durumu da doğru değil zira eğer öyle olsaydı Britanya Avrupa'nın en geniş sınırlara ulaşmış imparatorluğu olmazdı. Kimileri Rusya Federasyonu'nu Avrupa'nın en geniş devleti olarak sıralamalara koymuş fakat o halde Danimarka da ikinci sırada olmalı. Rusya ile Danimarka arasında ne fark var? Rusya içindeki Rusya'yı geniş devletler de özerk, Grönland da özerk. Eğer durum başka kıtada olmak ise o halde Rusya da bu sıralamalarda olamaz ne yani bir yarış atı gibi olan Rusya'nın on iki dişi Avrupa'ya değiyor diye vücudunun kalan kısmının Asya'da olmasına göz mü yumacağız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Geniş derken?

Dosya Ekleri

• denmark.JPG
    denmark.JPG
    60 KB · Görüntüleme: 94
Grönland'ın özel bir durumu var. Orada özerk gibi bir şey. Yani Amerika, Kanada gibi ülkeler de orada söz sahibi sanırım. Ve Avrupa toprağı sayılmıyor, Kuzey Amerika toprağı olarak geçiyor orası.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı