En sevdiğiniz ülke ve nedenleri?

Geceyarısı Güneşi, Kuzey Kutup Dairesi'nin kuzeyinde ve Antarktika Dairesi'nin güneyinde meydana gelen bir doğa olayı olduğundan, yalnızca Norveç'in kuzey kesimlerinde meydana gelir. Ne kadar kuzeye giderseniz, geceler o kadar uzar.

Yani, Bergen dahil tüm Güney Norveç şehirlerinde Geceyarısı Güneşi görülmez hocam ancak Bergen'in üstlerinde yani Norveç'in ortasında bulunan ve benim yaşadığım şehir olan Trondheim şehrinden itibaren Kuzey Norveç şehirleri olmak üzere ülkenin büyük birçoğunluğunda Geceyarısı Güneşi adlı doğa olayına rastlamak mümkündür.

Geceyarısı Güneşi'ni izleyebileceğiniz Norveç'teki en popüler yerler:
  • Bodö
  • Lotofen adaları
  • Tromso
  • Trondheim
  • Hammerfest
  • Nordkapp
  • Longyearbyen (Svalbard)

Geceyarısı Güneşi artık hammerfestte çıkmıyor diye biliyorum?

Teşekkürler bilgi için.
Rica ederim hocam elimden geldiğince bilgi aktarmaya çalışıyorum.

Ayrıca, Kutup Gününün diğer adıyla Geceyarısı Güneşinin tam tersi olan Kutup Gecesi, güneşin 24 saatten fazla ufkun üzerine çıkmadığı zaman meydana gelir. Bu doğa olayı, kış aylarında Kutup Dairesi içinde bulduğunuz bir olgudur. Ne kadar süreceği, Kuzey Kutbu'na ne kadar yakın olduğunuza bağlıdır ve Geceyarısı Güneşini görebildiğiniz konumlardan görebilmeniz mümkündür.
Geceyarısı Güneşi artık hammerfestte çıkmıyor diye biliyorum?
Hammerfest'te halen Geceyarısı Güneşine rastlanmak mümkündür. Özellikle 16 Mayıs–27 Temmuz tarihleri arasında.
İtalya sebebi ise pizza hastalığı :)
Hocam bu arada, Pizza yemeğinin İtalyan versiyonu ile Türkiye'de aşina olduğunuz Amerikan versiyonu arasında çok fark vardır.

Aradaki farklar:
  • İtalyan Pizzası: İnce ve gevrek hamur, az malzeme, ekstralar (domates, biber) çok az.
  • Amerikan Pizzası: Kalın ve yumuşak hamur, bol malzeme, bol ekstralar.
Dolayısıyla İtalyan pizzaları Amerikan pizzaları kadar lezzetli gelmeyebilir. Ayrıca, İtalya'da pizzayı Naples şehri dışında iyi yapan şehir yok.

Son düzenleme:
Rica ederim hocam elimden geldiğince bilgi aktarmaya çalışıyorum.

Ayrıca, Kutup Gününün diğer adıyla Geceyarısı Güneşinin tam tersi olan Kutup Gecesi, güneşin 24 saatten fazla ufkun üzerine çıkmadığı zaman meydana gelir. Bu doğa olayı, kış aylarında Kutup Dairesi içinde bulduğunuz bir olgudur. Ne kadar süreceği, Kuzey Kutbu'na ne kadar yakın olduğunuza bağlıdır ve Geceyarısı Güneşini görebildiğiniz konumlardan görebilmeniz mümkündür.

Hammerfest'te halen Geceyarısı Güneşine rastlanmak mümkündür. Özellikle 16 Mayıs–27 Temmuz tarihleri arasında.

Hocam bu arada, Pizza yemeğinin İtalyan versiyonu ile Türkiye'de aşina olduğunuz Amerikan versiyonu arasında çok fark vardır.

Aradaki farklar:
  • İtalyan Pizzası: İnce ve gevrek hamur, az malzeme, ekstralar (domates, biber) çok az.
  • Amerikan Pizzası: Kalın ve yumuşak hamur, bol malzeme, bol ekstralar.
Dolayısıyla İtalyan pizzaları Amerikan pizzaları kadar lezzetli gelmeyebilir. Ayrıca, İtalya'da pizzayı Naples şehri dışında iyi yapan şehir yok.

Amerikan pizzasıcıyım ben o zaman bol malzemeli severim.

Azerbaycan,sebebi ise herşeyiyle güzel olması

1000px-Bakü_gece_görünüşü.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı