En sevdiğiniz yerli Linux dağıtımı nedir?

En sevdiğiniz yerli Linux dağıtımı nedir?

• Pardus

• Pisi

• Milis

• Archman

• İlledeLinux

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Son düzenleme:

SulinOS amatör bir dağıtım. Ayrıca sitede paketler AppArmor ve SELinux ile derlenmediği için diğer dağıtımlardan hızlı olduğunu iddia etmişler bu gerçek değil. Birçok dağıtımda SELinux ve AppArmor etkin değil zaten. Ayrıca kernelide yüksek güvenlikli yaptıklarını söylemişler bu da performansı yok eder. Yani şizofren salatası gibi olmuş. Özgünlüğüne +1 ancak daha çok deneyim kazanmaları ve ne yaptıklarının farkında olmaları gerekiyor.

SulinOS amatör bir dağıtım. Ayrıca sitede paketler AppArmor ve SELinux ile derlenmediği için diğer dağıtımlardan hızlı olduğunu iddia etmişler bu gerçek değil. Birçok dağıtımda SELinux ve AppArmor etkin değil zaten. Ayrıca kernelide yüksek güvenlikli yaptıklarını söylemişler bu da performansı yok eder. Yani şizofren salatası gibi olmuş. Özgünlüğüne +1 ancak daha çok deneyim kazanmaları ve ne yaptıklarının farkında olmaları gerekiyor.
Hocam haklısınız bende özgünlük konusunda SulinOS tarafındayım sistemi kolay kolay kurmam daha yolun başında.

Hocam haklısınız bende özgünlük konusunda SulinOS tarafındayım sistemi kolay kolay kurmam daha yolun başında.

Tabii söylemek istediğim geliştiricilerin önce Linux'u öğrenmesi gerekiyor, sadece programlama bilgisi ile Linux dağıtımı yapamazsın. Bu arada paket yöneticisi 0'dan yazılmadı Pisi paket yöneticisini Python 3 versiyonuna portladılar, bir de geliştiricilerinin X86 toolchainiyle ARM paketi derlemeye çalıştığını gördüm ben onların, ben böyle amatörlük görmedim. Türklerden daha iyisini bekliyorum, yakıştıramıyorum.

@gen2 hocam Türkiye yapılmış en iyi çalışma bence Pisi Linux (eski Pardus).

Kesinlikle değerini bilemediler. Prime zamanlarında kullandım insanlara da aşılamaya çalıştım ama KDE4 Pisi Linux'un ölü doğmasına sebep oldu aşırı instabildi KDE 3 gibi yani. Seçimleri Gnome olsaydı ve baltalanmasaydı şu anda Ubuntu ile yarışıyor olurdu. Kesinlikle Ubuntu'dan çok daha özgün bir çalışma. Bu arada SulinOS geliştiricilerinin Gentoo geliştiricilerine OpenRC servisi yazmayı bilmiyorlar yavaş bla bla diye konuşup X86 toolchainiyle ARM paketi derlemeye çalıştıklarını gördüğüm günden beri adı bile midemi bulandırıyor. OpenRC'yi zaten Gentoo geliştiricileri geliştiriyor, kendi geliştirdikleri init sistemine servis yazamıyorlarmış. Ben böyle deli saçması görmedim hayatımda.

Yeni konular

Geri
Yukarı