En uygun köpeğin belirlenmesi ?

byanigli

Hectopat
Yer
İzmir, Turkey, Turkey
Daha fazla  
Meslek
student of software engineering
Arkadaşlar, uzun araştırmalar ve tecrübeler sayesinde, gözlemlediğim şu ki ; İnsanlar bir köpek seçip ondan köpek gibi değil, insan gibi davranmasını bekliyorlar. Sonuç olarak bir süre sonra, ya köpeği başından atmaya karar verip yada hiç tasvip etmediğimiz olayı yani uyutmaya karar veriyorlar. Cesar Millian'a göre "kötü köpek yada ırk yoktur, kötü sahip vardır" cümlesine tamamen katılıyorum.

Aile mesleğimiz çiftçilik olduğu içinde bir çok köpek türü baktım ve belirtmeliyim ki hepsi birbirinden akıllıydı. Peki ben gerçekten bir köpek arıyorum ama şüphelerim var. Bu tarz düşünen arkadaşlarım için uzun süren araştırmalarımdan edindiğim tecrübeleri paylaşmak isterim.

Öncellikle kendimize sormamız gereken ilk soru :

1. Ben kendim mi her şeyinle ilgileneceğim yoksa ailemle ile mi bakacağım ?

Köpekler, insanları büyük köpekler olarak algılar. Eğer ailenizle yaşıyorsanız, onun gözünde aileniz bir sürüdür. Bu yüzden tüm aile bireylerinin senkronize bir şekilde karar almalısınız, mesela ırk seçiminde, sabah yürüşünün kimin, akşam kimin yaptıracağını belirlemelisiniz ve en önemlisi bütün aile bireylerinin istemesi.
Şöyle düşünmenizde fayda var, evlatlık olarak yurttan alındınız ve ailenin en büyük oğulları sizi istemiyor. Ne yapardınız ?

2. Köpeğinizi seçerken kendinize ve seçeceğiniz köpeğe karşı dürüst olun !
Cesar millan'a olaya şu gözle bakar : Mesala ev alacaksınız. Şehrin en güzel yerinde bir ev gördünüz adeta aşık oldunuz ona, almak için yeterli bütçeniz yok. Kredi çekebilirsiniz ama o kredinin sizi çok zorlayacağı için duygusallığınızdan vazgeçer dolayısıyla evi almaktan vazgeçersiniz.

Köpek seçiminde de aile bireyleri siz ve köpeğinizden oluşsa bile yaşam stilinizi ve yaşam enerjinizi gözden geçirmelisiniz. Köpekler altınızdaki arabadan yada lüks yaşamandan anlamaz onun için ya liderlik yada sürü takipçiliği vardır.

Köpeğinize zayıf bir enerji yayarsanız, korkak, aşırı güvensiz, gergin yada aşırı duygusallık gibi, köpeğiniz hemen bunu anlayacak ve sürüsünü dengede tutabilmek için idareyi ele alacaktır. Bu yapıda daha sonra keyif almayacağınız sorunlar doğuracaktır.

3. Aileniz ile dürüstçe cevap vermeniz gereken sorular ?
A. Hayatımıza bir köpek dahil etmek istememizin gerçek sebepleri nelerdir ?
Arkadaşlar, mesela köpek istemenizin sebeplerinden bir tanesi çocuğunuza arkadaşlık etmesidir. Aldığınız ilk köpek direk bu durumu sezecektir ve çocuğunuz için o kadar korumacı bir yapı sergileyecektir ki belkide büyük problemlere yol açacaktır. Yada ailenizden biri eksilecektir ve onun yerini doldurmak için alıyorsanız, köpek giden kişiyi hedef olarak tanımlayacaktır kendine.

B. Aile bireylerinde herkes köpek edinmek istiyor mu ?
Mesela, çoğu Türk ailesinde olduğu gibi bakım anne kaldığı için anne sinirleniyorsa köpeğe, köpek bu durumu sezip ona göre davranacaktır.
Yada arkadaşlar arasında isteniyorsa köpeği istemeyen biri çıktığında ona karşı saldırgan tavırlar gösterecektir.

C. Bakım masrafları dahil bütün herkes üstüne düşen tüm vazifelerden haberdar mı ? Ve herkes üstüne düşen liderlik görevinde köpeğe komuta edebilip, doğru zamanda sevgisini gösterebilecek mi ?

Eğer dengeli bir köpek istiyorsanız, herkes üstüne düşen vazifesini gerçekleştirmek zorunda. Köpeğinizin asıl ihtiyaçları birincisi egzersiz, günde iki defa ve sürü lideri ile en az 20 dk, ikincisi mutlak disiplin, kuralların, sınırların belirtilmesi, üçüncüsü ise sevgi, kaşımalar, ödüller, oyunlar vs vs ...

4.Köpeklerdeki enerji seviyeleri :
*Çok Yüksek enerjili köpekler ; Sürekli hareket hayalindedirler. Saatlerce yürüse bile hala bir şey yapmak isterler.
*Yüksek enerjili köpekler ; Kendisine fear factordaki gibi heyecan arayıp tüm parkuru başarı ile tamamladıktan sonra mışıl mışıl uyuyan köpekler.
* Orta enerjili köpekler ; Kendine eşit dinlenme aralarına sahip bazen zorlayıcı bazen kolay etaplar seçip dengeli bir yaşam süren köpekler.
*Düşük enerjili köpekler ; Gün içinde yapılan yürüyüşlerden bile kaçmak isteyenler.

5. Aile enerjinizin değerlendirilmesi :
A. Ayrıntılı yaşam biçiminiz nedir ?
Mesela her sabahın erken saatlerinde kalkıp mahallede koşan biri var mı ? Pazar günü aktifmisiniz, yoksa pasif olarak evde mi geçiriyorsunuz (köpeklerin pazari yoktur)?
B. Aranızdaki problemlerin çözümü ?
Bir köpeğe bağırmak mesela hiç bir problemi çözmez.
C. Aileniz ile mi karar alırsınız, yoksa herkes kendi kararını mı alır ?
Unutmayın ki hiç bir sürüde sürü liderinden bağımsız bir köpek bulunmaz, ortak kararlı hareket eder.

6. Irklar:
Artık bütün her şeye karar verdikten sonra yaşam enerjiniz istediğiniz köpek türü gibi artık ırkları araştırabilirsiniz. Yine cesar çok büyük bir ölçüde katıldığım bir sözü şudur ki "ırk bir köpeğin kaderi değildir." Yani bir köpeğin içindeki enerji seviyesi çok önemlidir. Mesala sabahtan akşama uyumak isteyen bir afgan tazısı da görebilirsiniz, yada bütün gün devriye atan terier de.

Yapılan en çok yanlışlıklardan biri bende şüphesiz yaptım. Köpeğinize isim gözüyle bakmanız. Benim dogo cinsi bir köpeğim vardı ve adı TABUR idi. Gözümde bir tabur asker olduğu canlanırdı.

7.Köpeğinizin ne olduğunu bilin.
A. O bir hayvan
B. Türü : köpek
C. Irkı
D. İsimi

8. Köpek türleri
Öyle ki insan oğlu köpeklere hükmetmeye başladığından beri ihtiyaçlar doğrultusunda köpek ırkı üretmiştir. 557 değişik ırkın varlığından söz edilse de, karakteristik özelliklere ve davranışsal ihtiyaçları açısından anlamlı guruplara bölebiliyoruz.

Sportif grup : Bunlar kökenleri itibariyle kara suda havcı rehberlik etmeleri, gizli nesneleri bulma veya atılanı getirme için yetiştirilmiş köpeklerdir. Avını öldürmeden durdurabileceklerini keşfedilmiş köpeklerdir. Retrieverlar, pointeerlar, spanyeller...

Av gurubu : Av köpekleri ilk insanlar tarafından avını sürmek için yetiştirildi, bu gurubun geniş bir kitlesi vardır. Kendi içinde greyhound, afgan tazıları olmak üzere iki guruba ayrılır. Beagleler, foxhoundlar avda şaşmaz koku alma yeteneği vardır. B0u gruptaki köpeklerin bazıları kısa depar atmak için yaratılmışken, bazıları ise saatlerce süren takiplerde hiç yorulmama yeteneğine sahiptir.

İşçi gurubu : Bu grupta ki köpekler arama-kurtarma, çekme, koruma gibi daha insana yardım edecek görevler için geliştirildi. Doberman-Pinscher, sibirya kurdu (Husky), boxer, danua mastiffler ve rottweiler gibi köpek ırkları bu grupta yer alır. Bu tarz köpekler ne kadar safkan olursa, o kadar daha çok ırk özelliklerini yansıtır. Eğer yeni bir köpek bakacaksanız ve kendinize otorite konusunda güvenmiyorsanız, bu köpekleri tavsiye etmem.

Sürü güden grup : Bu gurup işçi gurubuna benziyorsa da işçi gurubundan farklılığı, ailenizdeki diğer hayvanları kordineli bir şekilde koruma iç güdüsüne sahiptir. Kangallar, akbaşlar, bouviever, corgisler bu gurupta yer alır.

Terrier gurubu : Terrierler aslında haşeratı avlamak için kullanılmıştır. Norfolk gibi çok küçükten, Grand airedale gibi çok büyük bir vücut yapısına sahip olabilirler.

Oyun gurubu : Chihuahualar, Malteseler, Poodlelar, Spanyeller, Yorkshire, Terrierleri, Pekinezler, Puglar bu gurupta yer alır ve sahiplerine en sadık köpeklerdir, bu guruptakiler küçük ırktır. Rivayete göre fare avlamak için yetiştirilmiştirler. Kolay idare edilebilir gibi dursalar da bu iş pekte kolay değil. Başlıca sebebi şirin durmalarından dolayı sahiplerinin onlara hep yumuşak davranmasıdır.

Sporcu olmayan gurup : Çok geniş bir kategoriye sahip olan bu gurubun başlıca ırkları chow chow, shiba inu, lhasa apso, dalmaçyalı gibi cins köpeklerdir.

En büyük tavsiyem arkadaşlar ACELE ETMEYİN (cezaya tabi bir işlem olsa da dikkat çekilmesi gereklidir), çünkü bir yaşam üstleniyorsunuz. Ancak dengeli bir köpek sahibi olduğunuzda onunla yaşamak keyif alırsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Süper bir yazı olmuş! Bu yazıyı saklamalıyım, birkaç sene sonra kedi veya köpek alacağım. :D

Eğer bakabileceksen Sibirya kurdunu öneririm sana :)

hjJlL32.jpg

Aslında köpek isterdim hep, bir yıl kadar önce bir arkadaşımın abisinin evinde kalmıştık, iki yavru kedisi vardı o kadar sevmiştim ki, o an ben kedi alacağım demiştim :D O gün bugündür sokakta kedi görsem hemen gidip sevmeye çalışıyorum :D

AKC'ye göre 557 çeşit ırk var. Hepsini de ayrı ayrı yazmak uzun sürecektir, yanlış bilgi verme olasılığı yükselecektir. Zaten çoğu köpek evleri(kennel) yukarıdaki şekil gruplamaktadır. Armant benimde ilgi duyduğum bir cins. Bugracım, bir canlı anlamadan önce kendinden iyice emin ol. Bu arada huskyin güzel olacak. Eğitimde zorluk çekiyor musun ?

Kangal almayı planlıyordum fakat; kangalların özgürlüklerine çok düşkün olduklarını okudum.

Burada zincire bağlarsam köpeğin uyuşacağını düşündüm ve almaktan vazgeçtim.

Kangal almayı planlıyordum fakat; kangalların özgürlüklerine çok düşkün olduklarını okudum.

Burada zincire bağlarsam köpeğin uyuşacağını düşündüm ve almaktan vazgeçtim.

Kangallar, sürü güden köpekler sınıfından yer alıyor. Kültür ve turizm bakanlığının kanallar cinsine izlersen anlayacaksın, sürü içinde nasıl taktiksel ve uyum içerisinde sürüyü kolladıklarını görürsün.

Eğitim ile çözülecek bir durum başına buyrukluğu ama ultra spor yapmanız gerekecektir. Eğer üstündeki enerjiyi atamazsa, bütün bir mahalleyi uyandıracak ses tonuna sahip.
Ben üstüne ağırlık yapıp bütün ilçeyi dolaşıyorduk.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı