Ender 3 Neo katman attıkça baskı yana kayıyor

Profil 0.8mm nozül için ise ok ama 0.4mm için olanı 0.8mm için kullanıyorsan başka tabii.

İlk öyle kullanmışım farkında olmadan öyle olunca hiç katmanlar bir araya bile gelmiyordu :D

Profil 0.8mm nozül için ise ok ama 0.4mm için olanı 0.8mm için kullanıyorsan başka tabii.

Sorun çözüldü hocam yardımlarınız için çok teşekkür ederim ama son bir sorum daha olacak 😅, bu porima filament yazıcının noozle 0.8mm diye mi ipliklenmiş yoksa farklı bir sebebi mi var?

Dosya Ekleri

• PXL_20230726_203928383.jpg
    PXL_20230726_203928383.jpg
    61,5 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Önemli değil.

Gemi güvertesi tam dolmamış gibi, under extrusion durumu var sanırım, e-step ayarı yapman iyi olur.

İpliklenme için retraction ayarları ile biraz oynaman gerekiyor olabilir, gereğinden sıcak ve hızlı basıyor da olabilirsin.

Stock fanlarla plastiği soğutmak 0.4mm nozüldekine göre daha zor olacaktır, makineye alışana kadar 0.4mm sonra 0.8mmlik kullanırsan değişimleri daha net gözlemleyebilirsin.

Önemli değil.

Gemi güvertesi tam dolmamış gibi, under extrusion durumu var sanırım, e-step ayarı yapman iyi olur.

İpliklenme için retraction ayarları ile biraz oynaman gerekiyor olabilir, gereğinden sıcak ve hızlı basıyor da olabilirsin.

Stock fanlarla plastiği soğutmak 0.4mm nozüldekine göre daha zor olacaktır, makineye alışana kadar 0.4mm sonra 0.8mmlik kullanırsan değişimleri daha net gözlemleyebilirsin.

Anladım.

Peki ben bu ayarlara nereden ulaşacağım 😅 baskı kalitesi düşük oldu sanırım dediğiniz şeyle alakalı.

Son düzenleme:
Baskı ayarlarına kullandığın slicer/dilimleyici ne ise oradan, Cura, Prusaslicer, S3D vb.

E-step ayarını bu video ile ya da Youtube'da Türkçe kaynaklara bakarak yapabilirsin.

Makine 0.4mm nozzle için temelde, daha büyük delik çaplı nozzlelara geçersen bir şeyleri değiştirmen lazım; hız azaltmak, baskı sıcaklığı arttırmak, soğutmayı iyileştirmek vb.

Baskı ayarlarına kullandığın slicer/dilimleyici ne ise oradan, cura, prusaslicer, s3D vb.

E-step ayarını bu video ile ya da YouTube'da Türkçe kaynaklara bakarak yapabilirsin.

Makine 0.4mm nozzle için temelde, daha büyük delik çaplı nozzlelara geçersen bir şeyleri değiştirmen lazım; hız azaltmak, baskı sıcaklığı arttırmak, soğutmayı iyileştirmek vb.

Robotistandan nozzle alıyorum o zaman bir adette sizce pirinç 0.4mm noozle mı yoksa paslanmaz çelik 0.4mm nozzle mı?

Ben hep pirinç kullandım, nozzle sarf malzemesi, temizlemekle uğraşma, ona göre yedekli al. PTFE boru ve makinende yoksa tabla için 25mmlik ucuz kalın yaylardan da al.
Turuncu yaylardan var kalın ptfe boruda var yedekte mi alıyim ptfe boruyu

Turuncu yaylardan var kalın PTFE boruda var yedekte mi alıyim PTFE boruyu.

Yay olarak bu yay tabla olarak da ayna tabla var.

Dosya Ekleri

• PXL_20230727_083822498.jpg
    PXL_20230727_083822498.jpg
    153 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Ok, Neo'larda kalın yay kendinden vardı, unutmuşum. Tablası değiştirilmiş.

PTFE boru da gerekecek ileride, ucundan kese kese kısa kalır ama sonraya da bırakabilirsin, kısa sürede ihtiyacın normal şartlarda olmaz.

Şu an için PTFE boru bütçeyi biraz aşıyordu 1kilo daha filament aldığımdan dolayı ancak birkaç bir şey daha alacağım ilerleyen zamanlarda.

Burada sorun çözülmüş ama belki konuya sonradan girip kayış ayarıyla sorunu çözemeyenler olursa diye bu mesajı yazıyorum. Aynı sorunu bende yaşamıştım ve sorun kayışdan dolayı değildi. Yazıcı anakartı ısınıyordu ve bir süre sonra eksen kayıyordu. Çözüm ise fanı tam ısınan bölgenin üzerine doğru havalı verecek şekilde konumlandırmaktı. Yetmezse yeni daha güçlü bir fan da ekleyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı