Ender 3 pro baskıların bozuk çıkması

Recep66

Decapat
Daha fazla  
İkinci el olarak aldığım Creality Ender 3 Pro model 3d yazıcı ile aldığım baskılarda taşma, ipliklenme, kayma ve boşluk gibi problemler var.
Bu benim ilk yazıcım ve daha önce hiç 3d yazıcı kullanmadım. Kaç gündür bu sorun ile uğraşıyorum.

Dosya Ekleri

• 692DA4E8-2658-46DF-84E8-9370EC70D6CE.jpeg
    692DA4E8-2658-46DF-84E8-9370EC70D6CE.jpeg
    196,5 KB · Görüntüleme: 106
  • EBC752B2-B710-4DE5-AA88-32B4419EAA7D.jpeg
    EBC752B2-B710-4DE5-AA88-32B4419EAA7D.jpeg
    135,6 KB · Görüntüleme: 97
  • image.jpg
    image.jpg
    79,2 KB · Görüntüleme: 93
Slicer ayarlarınızı da paylasabilir misiniz?

Kabaca yorumlamam gerekirse:
1-Sicaklik ayarlarınızı kontrol edin. Bu konudaen muhtemel sebep sicaklik.
2- Baski hizinizi düşürün. 60mm/s hızını deneyebilirsiniz kullandığım çoğu yazıcıda olumlu donut veren bir ayar oldu.
3- Yüzeylerde underextrusion sorunu var gibi duruyor. Yine slicer ayarlarınızı kontrol edin.

Eger 3d baskida cok fazla tecrubeniz yoksa Cura dilimleme yazilimi üzerinden yaziciniz icin olusturulmus hazir presetleri kullanın. Genel olarak anlaşılır bir arayüze sahip olduğu için kolayca öğrenebilirsiniz.

Önerdigim cozumleri deneyip tekrar baski alir misiniz? Vereceğiniz donutlere gore daha detayli oneriler de sunabilirim.

Filament kalitesiz değilse veya yüksek hızda çalıştırmıyorsanız normal gelmedi bana.
Filament esun marka ve hız 150 mm/s

Slicer ayarlarınızı da paylasabilir misiniz?

Kabaca yorumlamam gerekirse:
1-Sicaklik ayarlarınızı kontrol edin. Bu konudaen muhtemel sebep sicaklik.
2- Baski hizinizi düşürün. 60mm/s hızını deneyebilirsiniz kullandığım çoğu yazıcıda olumlu donut veren bir ayar oldu.
3- Yüzeylerde underextrusion sorunu var gibi duruyor. Yine slicer ayarlarınızı kontrol edin.

Eger 3d baskida cok fazla tecrubeniz yoksa Cura dilimleme yazilimi üzerinden yaziciniz icin olusturulmus hazir presetleri kullanın. Genel olarak anlaşılır bir arayüze sahip olduğu için kolayca öğrenebilirsiniz.

Önerdigim cozumleri deneyip tekrar baski alir misiniz? Vereceğiniz donutlere gore daha detayli oneriler de sunabilirim.
Dediğiniz gibi cura’nın hazır profilini kullanıyorum
Sıcaklık 200-60. hız ise 150 mm/s idi 50 ye çektim yine düzelmedi.

@Recep66 Sanırım Esun PLA+ filament kullanıyorsunuz. Esun kendi sitesinde baskı için 215 derece sıcaklığını öneriyor. Ayni marka filamentle yaptığım denemelerde en az 210 en fazla 230'a kadar fena degil diyebilecegim sonuçlar aldım.

Filament markanız Esun olduğu için kotu filament etkisi ihtimalini şimdilik eliyorum.

Makinenizin yeterince filament çekip çekmediğini kontrol eder misiniz? Buna extruder kalibrasyonu deniyor. Filament üzerinde 100mm ölçü alınıyor ve ardından makinenin bunun ne kadarını -eksik ya da fazla- basabildigini görmek icin 100mm filament akıtılıyor. Eger sonuçlarda bir sıkıntı varsa Flow ayarinda buna uygun bir sekilde degisiklik yapiliyor.

Denemeleriniz sonucunda baski resimlerini de atar mısınız?

Profile dair ayarlarla oynamışsın gibi, 1. görselde üst katman tek paso geçmiş, altta infill yani iç dolgu gözüküyor. Ben Cura ile pek uğraşmadım ama baskı hızı 150mm/s değildir, makine zaten o yetenekte değil, senin değiştirdiğin travel speed olabilir, yani kafanın baskı yapmıyorken bir noktadan diğerine gitme hızı.

Baskıyı hangi çözünürlükte alıyorsun ve üzerine takılı nozül kaç mm?

Daha büyük delikli bir nozül takılı olabilir mi? Görseldeki her hat çok kalın duruyor. Yedek varsa makineyi ısıtıp eskisini çıkarıp 0.4lük tak. Hazır profil 0.4lük nozül içindir.Onda da maks. 0.32mm katman yüksekliğinde baskı alabilirsin.

E-step ayarı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Nozül 0.4 zaten çözünürlük dediğini anlamadım ama %20 doluluk diye bir değer var o sanırım. Bir kaç gün önce nozülü değiştirdim ve ısıtmam gerektiğini bilmiyordum. Kapalı bir şekilde değiştirdim sorun bu yüzden olabilir mi?

Katman yüksekliği/detay seviyesini kastediyorum. 0.4 nozül ile 0.08-0.32mm arası katman yüksekliğine sahip baskı alabilirsin. Mesela, 0.08mm çok kaliteli ama uzun baskı, 0.32mm ise kaba ama daha hızlı baskı almanı sağlar. Sendekiler oldukça kalın duruyor, değer nedir?

Cura'da %20 birçok alana dair yüzde olabilir, kastettiğin infill/iç dolgu ya da başka bir şey olabilir ama benim bahsettiğim infill değil, onun üzerine basılan en üst katmanların toplam kalınlığı. Üst katmanların total kalınlığını 1mm'ye yakın bir değer olacak şekilde seçmen görselin iyi olmasını sağlar, genelde bu alt katmanlar için de geçerli. Zamanla bu tip detayın gerekecek ya da gerekmeyecek yerlerini tecrübeyle öğrenirsin.

0.08mm detayda basıyorsan üst katmanların sayısı 12-13 iken 0.32mm'de basıyorken 3-4 olabilir, sonuçta çarpımları 1mm'e yakın bir değer olur.

Nozülü soğukken değiştirmek zordur, değiştirilmez de, içinde filament old. için çevirirken seni zorlamış olmalı.

Aslında makine oldukça basit, nozüle giden filament miktarı, baskı ayarların doğru ve mekanik olarak sorun yoksa baskın iyi çıkar. Bunlardaki herhangi bir hata baskına kesin yansır.

Son olarak; baskı için acele etmen daha fazla zaman kaybına neden olur, nette baskı hatalarına dair birçok kaynak var, öncesinde onlara göz atmak olası baş ağrısını azalatacaktır, naçizane tavsiyem olur. Cura ve diğer dilimleyicilerde ayarların neyi etkilediğine dair bilgiler de mevcut.

Son düzenleme:
Katman yüksekliği/detay seviyesini kastediyorum. 0.4 nozül ile 0.08-0.32mm arası katman yüksekliğine sahip baskı alabilirsin. Mesela, 0.08mm çok kaliteli ama uzun baskı, 0.32mm ise kaba ama daha hızlı baskı almanı sağlar. Sendekiler oldukça kalın duruyor, değer nedir?

Cura'da %20 birçok alana dair yüzde olabilir, kastettiğin infill/iç dolgu ya da başka bir şey olabilir ama benim bahsettiğim infill değil, onun üzerine basılan en üst katmanların toplam kalınlığı. Üst katmanların total kalınlığını 1mm'ye yakın bir değer olacak şekilde seçmen görselin iyi olmasını sağlar, genelde bu alt katmanlar için de geçerli. Zamanla bu tip detayın gerekecek ya da gerekmeyecek yerlerini tecrübeyle öğrenirsin.

0.08mm detayda basıyorsan üst katmanların sayısı 12-13 iken 0.32mm'de basıyorken 3-4 olabilir, sonuçta çarpımları 1mm'e yakın bir değer olur.

Nozülü soğukken değiştirmek zordur, içinde filament old. için çevirirken seni zorlamış olmalı.

Aslında makine oldukça basit, nozüle giden filament miktarı, baskı ayarların doğru ve mekanik olarak sorun yoksa baskın iyi çıkar. Bunlardaki herhangi bir hata baskına kesin yansır.

Son olarak; baskı için acele etmen daha fazla zaman kaybına neden olur, nette baskı hatalarına dair birçok kaynak var, öncesinde onlara göz atmak olası baş ağrısını azalatacaktır, naçizane tavsiyem olur. Cura ve diğer dilimleyicilerde ayarların neyi etkilediğine dair bilgiler de mevcut.
O dediğin ayarı buldum sanırım 0.2 mm yazıyor.
Bu arada tavsiyen için teşekkür ederim gerçekten çok haklısın bir haftadır gece gündüz bu makine ile uğraşıyorum ve tam bir zaman kaybı. Vakit ayırıp yazdığın için teşekkür ederim.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı