Ender 3 Pro extruder ses çıkartıyor

Hotend kısımını çıkarttım temizledim ptfe tüpü düzgün bir biçimde kestim 2 defa tabla ayarı için baskı aldım mükemmel oldu ardından kendi almak istediğim baskıya gelince 2. katmana geldiği anda tekrar başladı ses.
Slicer yazılımlarında ilk katman ile sonraki katmanlar için sıcaklık değerleri giriliyor. Sizin ikinci katman için ayarladığınız sıcaklık daha düşük olmasın? Default olarak düşük geliyor bu değer çünkü.

Borunun diğer ucuna da baktın mı? Dediklerimin hangisini denedin? Sadece hotend ucu mu?

Evet ki ucunada baktım, heat Tower'ı basamadım bile o ses yüzünden.
Slicer yazılımlarında ilk katman ile sonraki katmanlar için sıcaklık değerleri giriliyor. Sizin ikinci katman için ayarladığınız sıcaklık daha düşük olmasın? Default olarak düşük geliyor bu değer çünkü.

Herhangi bir farklılık yok anladığım kadarıyla.
Nozzle ın ucundan filameneti çıkartıp extruderi o şekilde çalıştırdım herhangi bir tık sesi gelmiyor.

Son düzenleme:
Tabla ayarını 2 defa gözden geçirdim baskı alarakta denedim.
Hotend fixi yapmadım.
Ptfe tüpte herhangi bir oynama yok ona baktım.
2 uçta kontrol ettim herhangi bir sorunu yok.
Heat Tower için 220'den başlıyor ama hala ses var devam ediyor.

Nozülü ayarlardan 10 cm yukarı çekip, hotendi filament baskı sıcaklığına getirip extruderdan 100mm ya da daha yüksek bir değerde baskı vermeye ayarlayıp kontrol eder misin sesi?

O durumda bile ses varsa, extruder tarafındaki PTFE boruyu söküp filamenti gene ayarlardan 1m kadar boşluğa bastır, her ne kadar boru olmadığı için filament hotende gitmeyecek olsa da nozülün sıcak olması gerek yoksa extruder nozül soğuk diye dönmez, ekranda uyarı çıkar zaten.

O zamanda ses varsa oraya yoğunlaşman gerekir.

Kullandığın profili sen ayarladıysan Cura ya da Prusaslicerdaki hazır profili kullan.
Açıkçası makine basit, sorunların da sebepleri biliniyor.

Nozül fazla yakındır yatağa.
Baskı sıcaklığın düşüktür.
Baskı hızın yüksektir, extruder yetişemiyordur.
Nozülün gene tıkanmıştır. Kullandığın filament, PTFE ucu kesimi ya da hotend fanı verimli çalışmıyorsa (heat creep)vs.
Extruder dişlisinin oralarda filament kıyıntısı ya da yabancı madde.
Mandal ayarı, montaj pimi ve yaydan.
E-step ayarların yanlıştır.
Motor sıkıntılıdır.
Filamentin sıkıntılıdır.

ve daha önce bahsettiğim şeyler.

Uzaktan bu kadar olabilir. Hepsini yaptım olmuyor diyorsan atladığın bir şeyler vardır büyük olasılıkla.

Son düzenleme:
Nozülü ayarlardan 10 cm yukarı çekip, hotendi filament baskı sıcaklığına getirip extruderdan 100mm ya da daha yüksek bir değerde baskı vermeye ayarlayıp kontrol eder misin sesi?

O durumda bile ses varsa, extruder tarafındaki ptfe boruyu söküp filamenti gene ayarlardan 1M kadar boşluğa bastır, her ne kadar boru olmadığı için filament hotende gitmeyecek olsa da nozülün sıcak olması gerek yoksa extruder nozül soğuk diye dönmez, ekranda uyarı çıkar zaten.

O zamanda ses varsa oraya yoğunlaşman gerekir.

Kullandığın profili sen ayarladıysan cura ya da prusaslicerdaki hazır profili kullan.
Açıkçası makine basit, sorunların da sebepleri biliniyor.

Nozül fazla yakındır yatağa.
Baskı sıcaklığın düşüktür.
Baskı hızın yüksektir, extruder yetişemiyordur.
Nozülün gene tıkanmıştır. Kullandığın filament, ptfe ucu kesimi ya da hotend fanı verimli çalışmıyorsa (heat creep)vs.
Extruder dişlisinin oralarda filament kıyıntısı ya da yabancı madde.
Mandal ayarı, montaj pimi ve yaydan.
E-step ayarların yanlıştır.
Motor sıkıntılıdır.
Filamentin sıkıntılıdır.

Ve daha önce bahsettiğim şeyler.

Uzaktan bu kadar olabilir. Hepsini yaptım olmuyor diyorsan atladığın bir şeyler vardır büyük olasılıkla.

Tamamdır tekrar bir baştan sona geçeyim bunların üzerinden teşekkür ederim tekrar.

Yeni konular

Geri
Yukarı