Ender 3 S1 Pro nozzle sızıntısı

Buğra Öztürk

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben yazıcıyı yeni aldım. Güzel güzel pla ve Abs'den baskılar aldıktan sonra, nozzle baskı öncesi akıtmaya başladı. Ben de nozzlede sıkıntı olabilir diye nozzle değiştirdim fakat etkili olmadı. Nozzle'i çok iyi sıktığıma da eminim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Baskı sıcaklığına bağlı olarak filament erir ve yerçekimi ile nozülden akar, bu normal.
Tabla ile nozülü aynı anda ısıtıyorsan, tabla ısınana kadar nozül çoktan ısınacağından bu akış daha fazla olur. Yaşadığın sorun farklı ise detaylandırırsın.
Ustam aslında absde tabla ısınırken sıcaklık 175 derecede bekliyor ısındıktan sonra 230 derecelere çıkıyordu. Sonra nasıl olduysa bu olmamaya başladı. Bunun cura ile alakası var mı ? Varsa nasıl düzeltirim?

Herhangi bir firmware güncellemesi yapmadıysan, başka bir Cura profiline geçmediysen ya da başkasının Gcode'unu kullanmıyorsan değişmemesi gerek.

Ekrandan ön ısıtmayı manuel şekilde yapıyorsan 2si birden belki ısınmaya başlayıp duraklamadan ısınmaya devam ediyor olabilir. Öyle yapıyorsan onu yapmayıp sadece baskıya ait Gcode'u print et.

Bundan değil diyorsan ve kurcalamak istiyorsan, videonun başları fikir verebilir:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ya da daha ilkel bir yöntem olarak: Makinedeki ABS/PLA ön ısınma ayarlarında hotendin sıcaklığını düşük tutup, tabla için gerekli dereceyi ya da biraz altını girebilirsin. Ön ısıtmayı başlatıp, tabla ısındıktan sonra Gcode'u print komutunu verebilirsin. İlkel ve ek iş yükü dışında ısınma süresi de biraz uzar tabii bu şekilde.

Herhangi bir firmware güncellemesi yapmadıysan, başka bir Cura profiline geçmediysen ya da başkasının Gcode'unu kullanmıyorsan değişmemesi gerek.

Ekrandan ön ısıtmayı manuel şekilde yapıyorsan 2si birden belki ısınmaya başlayıp duraklamadan ısınmaya devam ediyor olabilir. Öyle yapıyorsan onu yapmayıp sadece baskıya ait Gcode'u print et.

Bundan değil diyorsan ve kurcalamak istiyorsan, videonun başları fikir verebilir:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ya da daha ilkel bir yöntem olarak: Makinedeki ABS/PLA ön ısınma ayarlarında hotendin sıcaklığını düşük tutup, tabla için gerekli dereceyi ya da biraz altını girebilirsin. Ön ısıtmayı başlatıp, tabla ısındıktan sonra Gcode'u print komutunu verebilirsin. İlkel ve ek iş yükü dışında ısınma süresi de biraz uzar tabii bu şekilde.
Curadan akışı %90 yapınca sızma düzeldi. Ne alakası var anlamadim. Şimdide de garip bir ses geliyor extruderda filamenti iten disliden. Bunun çözümü hakkında bir bilginiz var mı?

Geri
Yukarı