Energy efficient Turbo nedir?

Xperiaxz1

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Biomdcl eng
Merhaba, MSI GF65 10300h işlemcili ve GTX 1660 Ti model kullanıyorum. Oyunlarda veya özellikle GTA 5 gibi işlemciyi %50 kullanan bir oyunda işlemci hızı çoğunlukla 4000MHz - 4200MHz arası çalışıyor ve haliyle işlemci ısısı 94 derecelere çıkıyor. Bende BIOS'da bunu çözmeye çalışıyorum. Advanced BIOS kısmında Energy Efficient Turbo diye bir seçenek var. Bu mod Auto'da iken ben bunu 'enable' yaptım. Sonuç, oyun haricinde masaüstü kullanımlarda anlık 4300MHz gibi değerlere çıksada özellikle oyunda daha doğrusu GTA 5 oynarken frekansı maksimum 3700MHz'e kitliyor. Ve haliyle işlemcim maksimum 82 derece görüyorum. Sanırım @Recep Baltaş biliyordur. Açıklarsa çok sevinirim. Hiçbir yerli forumda bilgi bulamadım.

Intel işlemcilerde kaç çekirdek aktifse değişken turbo çarpanı oluyor. Örnek olarak benim i7 9750H'ın çarpan değerleri aşağıdaki gibi. Yani tek çekirdek aktifken 4500MHz 6 çekirdek aktifken 4000 MHz hıza ulaşabiliyor. GTA 5'deki gibi 4000-4300MHz arası dalgalanmanın sebebi odur.

Diğer konu 3700MHz'ye sabitlenmesi konusu 3700MHz'ye sabitlendiğinde 94 derecelerde dolaşıyorsa büyük ihtimalle termal olarak işlemci kendini kısıtlıyor. Termal olarka kısıtlamıyorsa bile PL1 güç planı sebebiyle 45-50W gibi bir TDP'ye sabitliyor olabilir. İşlemcin de o güç ile ancak 3700MHz değerine ulaşabiliyordur. 10. nesil işlemcilere birçok marka unedervolting'i kapattığı için büyük ihtimalle undervolting yapamayacaksın. Yapabilseydin 4000MHz'ye sabitlenirdi işlemcin.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    20,7 KB · Görüntüleme: 64
Intel işlemcilerde kaç çekirdek aktifse değişken Turbo çarpanı oluyor. Örnek olarak benim i7 9750H'ın çarpan değerleri aşağıdaki gibi. Yani tek çekirdek aktifken 4500MHz 6 çekirdek aktifken 4000 MHz hıza ulaşabiliyor. GTA 5'deki gibi 4000-4300MHz arası dalgalanmanın sebebi odur.

Diğer konu 3700MHz'ye sabitlenmesi konusu 3700MHz'ye sabitlendiğinde 94 derecelerde dolaşıyorsa büyük ihtimalle termal olarak işlemci kendini kısıtlıyor. Termal olarka kısıtlamıyorsa bile PL1 güç planı sebebiyle 45-50W gibi bir TDP'ye sabitliyor olabilir. İşlemcin de o güç ile ancak 3700MHz değerine ulaşabiliyordur. 10. nesil işlemcilere birçok marka unedervolting'i kapattığı için büyük ihtimalle undervolting yapamayacaksın. Yapabilseydin 4000MHz'ye sabitlenirdi işlemcin.

3700MHz de 74 - 79 derece çalışıyor bundan memnunum... Ama BIOS default kısmında nedense Energy Efficient Turbo "enable" değil. Kendim aktif ettim. Hatta Intel SpeedStep bile "disable" idi, kendim "enable" ettim. Ve bu ayarları yaptıktan sonra oyunlarda 4200 MHz bandını zorlamak yerine 3700 MHz bandında takılıyor. Ve 95 derece aldığım sıcaklıklar 80 derece altına düştü. FPS fark etmedi. Anlamadığım esas kısım, default BIOS ayarlarında neden (Intel SpeedStep ve Energy Efficient Turbo) kapalı gelmiş?

Şunu da belirteyim zor idrak ettiğim bios ayarlarını yaptıktan sonra oyunlarda 3800 MHz üzerini zorlamaz iken diğer uygulamalar için çok kısa süre 4100 MHz - 4300 MHz gibi seviyeleri turbo yapıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı