Monster Laptop Turbo ve Gaming Mod farkı nedir?

CanBomonti

Kilopat
Daha fazla  
Laptopumda son 8 senedir masaüstü kullanıp laptopa geçtiğim için cahilliğim hat safhada. NVIDIA ayarlarını falan bilen bir arkadaşımla yaptım ancak Monster'ın kendi program ayarlarını ve ekrandaki birkaç problemi asla anlamadım. Monster'daki performans ayarı için SS atacağım orada anlamadığım bir Gaming mode ayarı var bir de Turbo mod Turbo modla Gaming mode arasındaki fark nedir mesela? Gaming mod oyunda daha çok FPS verecekse bir de Turbo mod neden var böyle sorular takıldı aklıma. Bir de onun SS'ini alamadım ancak açıklamaya çalışacağım CK3 oynarken ve birkaç program yazılarında gördüğüm bir hatayı anlatacağım. Mesela CK3'te sancak oluştururken sancak simgesi seçeneklerini açtığımda simgeler bulanık ve renkleri iç içe geçmiş gösteriyor görev çubuğundaki sağ altta kalan simgelerden birine de mesela sağ tıkladığımda açılan özellikler kısmında programın yazıları yine hafif bulanık gözüküyor. Bu bir arıza mı yoksa ayar eksikliğinden mi bilmediğim için onu da sormak istedim. Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler ve iyi akşamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Turbo mod güç sınırlarını kaldırıyor. Gaming ise daha optimal durumda tutuyor. Gerçekten iyi bir soğutma var ise turbo mod kullanılabilir. Yok ise gaming mod her oyunu rahatlıkla oynatıyor.

Turbo modda RTX 3060 için 130W'lara kadar tüketim oluyor. Bazen üstünü de görüyor. Gaming modda genelde 96W civarı oluyor. FPS farkı ETS2 için 6-7 FPS.

İşlemci için de aynı şekilde +15W kadar (işlemciden işlemciye değişir) etki ediyor. Isınma olarak geri dönüyor.

Turbo mod güç sınırlarını kaldırıyor. Gaming ise daha optimal durumda tutuyor. Gerçekten iyi bir soğutma var ise turbo mod kullanılabilir. Yok ise gaming mod her oyunu rahatlıkla oynatıyor.

Turbo modda RTX 3060 için 130W'lara kadar tüketim oluyor. Bazen üstünü de görüyor. Gaming modda genelde 96W civarı oluyor. FPS farkı ETS2 için 6-7 FPS.

İşlemci için de aynı şekilde +15W kadar (işlemciden işlemciye değişir) etki ediyor. Isınma olarak geri dönüyor.
Alalı 3 gün oldu R6, Lol, Apex ve birkaç oyunda daha turbo modda hatta günlük işlerimde bile turbo modda kullandım hiç ısınmadı fanları yüksek devirde çalıştı ancak laptop beklediğimden çok daha performanslıydı ısıtma konusunda. Böyleyken turbo modu mu tavsiye edersiniz yani?

Abra v19. 2.5 kullanıyorum Gaming ve Turbo arasında fark görmedim zaten çok ısınmıyor RDR ve BF42 de denedim 75'in üstüne çıkmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı