Enflasyon artık yüksek çıkmayacak

485918

Decapat
Bugünkü TÜİK Başkanı değişikliğinden sonra, enflasyon sorunumuzu çözdüğümüzü düşünüyorum. Artık aylık ve yıllık enflasyon oranımızın yüksek çıkma olasılığı yok gibi görünüyor. Gerçek hayatta enflasyon elbette düşmeyecek fakat yatırım ve maaş gibi hesaplamalarda düşük enflasyon oranları yaptığımız yatırımlarda paranın değerini koruma olasılığını sanırım tamamen yok etmiş oluyor. Böylece döviz veya altın gibi yatırım araçlarının gerçek işlevlerini yerine getiremeyeceğini düşünüyorum. Bunu piyasalar pozitif olarak değerlendirebilir mi? Mesela dolarda kalıcı bir yatay gidiş sağlanmış olunur mu sizce?

Düzeltme: Bakan değişikliği değil, TÜİK Başkanı değişikliği olarak yeniden revize ediyorum arkadaşlar, bakan sözü hatalı oldu üzgünüm.

Son düzenleme:
Bugünkü bakan değişikliğinden sonra, enflasyon sorunumuzu çözdüğümüzü düşünüyorum. Artık aylık ve yıllık enflasyon oranımızın yüksek çıkma olasılığı yok gibi görünüyor. Gerçek hayatta enflasyon elbette düşmeyecek fakat yatırım ve maaş gibi hesaplamalarda düşük enflasyon oranları yaptığımız yatırımlarda paranın değerini koruma olasılığını sanırım tamamen yok etmiş oluyor. Böylece döviz veya altın gibi yatırım araçlarının gerçek işlevlerini yerine getiremeyeceğini düşünüyorum. Bunu piyasalar pozitif olarak değerlendirebilir mi? Mesela dolarda kalıcı bir yatay gidiş sağlanmış olunur mu sizce?
Yine mi bakan degisti?

Bugünkü bakan değişikliğinden sonra, enflasyon sorunumuzu çözdüğümüzü düşünüyorum. Artık aylık ve yıllık enflasyon oranımızın yüksek çıkma olasılığı yok gibi görünüyor. Gerçek hayatta enflasyon elbette düşmeyecek fakat yatırım ve maaş gibi hesaplamalarda düşük enflasyon oranları yaptığımız yatırımlarda paranın değerini koruma olasılığını sanırım tamamen yok etmiş oluyor. Böylece döviz veya altın gibi yatırım araçlarının gerçek işlevlerini yerine getiremeyeceğini düşünüyorum. Bunu piyasalar pozitif olarak değerlendirebilir mi? Mesela dolarda kalıcı bir yatay gidiş sağlanmış olunur mu sizce?

Bakan değişti mi?

Lütfen hayal dünyasında yaşamayın arkadaşlar.

Dolardaki yatay gidiş sadece kağıt üzerinde olur ki şu anda bile öyle. Dolar yükseldi diye fiyatı artıp da, dolar düştüğünde fiyatı düşen bir şey gördünüz mü? Şu anda ki akaryakıt fiyatları dolar 18 TL olduğu zamankinden 3-3,5 TL daha yüksek. Politika faizi sözde %14 ama hazine bakanlığı 5 yıl vadeli olarak %24,5 faiz oranı ile borçlanıyor. Bankaların hiçbiri %14 faiz oranına uymuyor, çünkü gerçek faiz %14 değil. Gerçek enflasyon %23,4 değil, gerçek dolar kuru 13,50 zaten değil, piyasalar ve fiyatlar doları 19 TL olarak fiyatlandırmış durumda. Bu nedenle söylenen ve kağıt üzerinde gösterdikleri her şey yalan dolan.

Bence önce şu sorunun cevabını iyice anlamalısınız?

T.C. ekonomisi neden bozuldu?

A) Hukuk ve adalet sisteminden dolayı, ülkeye olan güvensizlik.
B) Liberalist ekonomiye komunist ve otoriter yaklaşım, şeffaflıktan uzak gizli saklı işler yürütmek.
C) Ticaret yaptığımız ülkelerle aramızı bozmak, iyi siyaset yürütememek.
D) Bilimsellik yerine tamamen Orta Çağ zihniyeti ile ülke yönetmek.
E) Hepsi.

Bence bu soruyu tarafsız bir şekilde cevaplayabilirseniz, sorunun atanandan mı yoksa atanandan mı kaynaklandığını anlarsınız.

Dolardaki yatay gidiş sadece kağıt üzerinde olur ki şu anda bile öyle. Dolar yükseldi diye fiyatı artıp da, dolar düştüğünde fiyatı düşen bir şey gördünüz mü? Şu anda ki akaryakıt fiyatları dolar 18 TL olduğu zamankinden 3-3,5 TL daha yüksek. Politika faizi sözde %14 ama hazine bakanlığı 5 yıl vadeli olarak %24,5 faiz oranı ile borçlanıyor. Bankaların hiçbiri %14 faiz oranına uymuyor, çünkü gerçek faiz %14 değil. Gerçek enflasyon %23,4 değil, gerçek dolar kuru 13,50 zaten değil, piyasalar ve fiyatlar doları 19 TL olarak fiyatlandırmış durumda. Bu nedenle söylenen ve kağıt üzerinde gösterdikleri her şey yalan dolan.

Tamam haklısın, fakat hani bu yalanlara göre maaşlarımız zamlanıyor ya! Yada bu oranlara göre dolar tutulmaya çalışılıyor. Sonuçta bu yalanda olsa bizim hayatımızı etkiliyor. Sonuçta öyle geçiştirilebelecek bir durum olmadığını düşünüyorum.

Tamam haklısın, fakat hani bu yalanlara göre maaşlarımız zamlanıyor ya! Yada bu oranlara göre dolar tutulmaya çalışılıyor. Sonuçta bu yalanda olsa bizim hayatımızı etkiliyor. Sonuçta öyle geçiştirilebelecek bir durum olmadığını düşünüyorum.
Kendi çalıp kendi oynamak diye bir deyim var.
HÜKÜMET bu deyimin resmen anlamı haline geldi
Atamalar göstermelik, her şeyi ETR kendi yapıyor,
baknaların şu sözleri beni destekliyor
.... nın emriyle
.... nın isteğiyle
.... nın lütfuyla
.... nın himmetiyle

Atamlar ve görevden almalar işe yaramayacak. HÜKÜMET değişmeli. Demokrasi işlemeli.
kusura bakmayın yanlış yere yazdım ama olsun doğru söylediğimi düşünüyorum.

Bence önce şu sorunun cevabını iyice anlamalısınız?

T.C. ekonomisi neden bozuldu?

A) Hukuk ve adalet sisteminden dolayı, ülkeye olan güvensizlik.
B) Liberalist ekonomiye komunist ve otoriter yaklaşım, şeffaflıktan uzak gizli saklı işler yürütmek.
C) Ticaret yaptığımız ülkelerle aramızı bozmak, iyi siyaset yürütememek.
D) Bilimsellik yerine tamamen Orta Çağ zihniyeti ile ülke yönetmek.
E) Hepsi.

Bence bu soruyu tarafsız bir şekilde cevaplayabilirseniz, sorunun atanandan mı yoksa atanandan mı kaynaklandığını anlarsınız.
Sayın hocam, bunu siyasi olarak yorumlamıyorum, sonuçta büyük bir çoğunluk ülkenin halinden memnun olmalı ki, şuan ki hükümetin devamı yönünde teveccüh gösteriyor.

Mevcut şartlar değişmeyeceğine göre içinde bulundğumuz durumun halini yorumlamak daha doğru olacaktır. Sonuçta kimse parasının değer kaybetmesini istemiyor olmalı diye düşünüyorum :)

Geri
Yukarı