Enflasyonun çok yükselecek olması

241046

Hectopat
Makaleler
6
Geçtiğimiz günlerde TCMB, bankaların kkm (kur korumalı mevduat) faiz oranlarını serbest bıraktı ve bankalar artık istedikleri orandan faiz verebilecek hale geldiler. Örnek vermek gerekirse, Akbank şu anda %22 oranında faiz vermekte. İş sadece faiz olayıyla bitmiyor ne yazık ki. Döviz artışında, eğer artış oranı, faiz getirisinden yüksek olursa, mevduat sahibine hem faiz hem de aradaki artış oranı da hazine tarafından karşılanarak veriliyor. Son hesaplamalara göre, KKM mevduatlarında 80 milyar dolara yakın para birikmiş. Anlayacağınız, vergilerimiz birilerinin parasının değeri korunsun diye heba ediliyor. Bu paralar da tabii ki merkez bankası tarafından basılıyor. Her basılan para enflasyonu körüklüyor. Aşağıdaki örneğe bakacak olursak; 3 milyon TL'sini bankaya koyan birinin, 3 ayda kazancı tam 164bin TL, şaka gibi. Önümüzdeki aylarda enflasyonun ne derece yükseleceğini gözler önüne seriyor.

KKM örnek.jpg

Son düzenleme:
Engelli ÖTV muafiyetiyle araç aldım 2020 Eylül ayında, 282 bin liste fiyatı vardı ötv muafiyeti ile 166 bine aldım. 5 yıl dolmadan satamıyorsun orası ayrı konu, şu an satabilsem 1 milyon ile 950k civarı ediyor. Valla satabilsem direk atardım faize :D

Onun ne kadar kazandığı pek umurumda değil açıkçası. Evet ev almakta gayet mantıklı.
Şu an ülkede en fazla kar eden sektör bankacılık sektörü.
Ama dediğim gibi bireysel olarak bankaya para yatırmak yatırım değil.
Ev, araba, arsa alsan ondan daha fazla getirir.

Kral bildigime göre zaten vadeli hesaplar kendi içinde katlanıp duruyor parayı.
Düz vadeli hesaplar sadece faiz veriyor, döviz artışlarına karşı koruması yok.
Sen 3 milyon liraya git ev al 3 ay sonra 3.5 milyon liraya satarsın. Sana bu faizi veren ne kadar kazanıyor merak ettin mi?
Ev fiyatları şiştikçe şişiyor, bir süre sonra bu fiyatlardan kimse ev ne alamayacak, o zaman da bu fiyatlardan alanların elinde kalır. Hiçbir malın fiyatı sürekli yukarı gitmez çünkü. Fakat paran varsa her daim ne istersen yaparsın.

Şu an ülkede en fazla kar eden sektör bankacılık sektörü.
Ama dediğim gibi bireysel olarak bankaya para yatırmak yatırım değil.
Ev, araba, arsa alsan ondan daha fazla getirir.

Katılıyorum, faiz emlak kadar kazandırmaz. Örneğin imar açılacağını tahmin ettiğimiz bir köy arazisini 60 bin TL'ye alıp 2.5 milyon TL'ye sattık kasım 2021 de. Faizde paranın miktarına göre değişiyor bu oran.

Yeni konular

Geri
Yukarı