Engelli B ehliyeti alınca A1 ehliyeti de veriliyor mu?

Moses Ecel

Centipat
Daha fazla  
Engelli birisiyim yakın zamanda engelli b ehliyeti alacağım ve bugün çıkan haberde b ehliyeti artık A1 yani 125 CC'lik motor ehliyeti de alabiliyor. Fakat ben engelli b ehliyeti alacağım bana da A1 ehliyeti engelli b ehliyetinin yanında verilir mi?

B ehliyetinin yanında Mobilet ehliyeti verilir. A1 ehliyet için ayrı bir kursa girmelisiniz.

B sınıfı ehliyet ile 45 km/s ve sahip 50 cc ye kadar olan motorsiklet kullanılabiliyordu, bu sınır 125 cc ye çıkartılacak. Engelli ehliyeti için il sağlık müdürlüğünde komisyona gireceksiniz ve engel durumunuza göre hangi araçları kullanabileceğinize dair kodlar, bir mühendisin de bulunduğu bu heyet tarafından belirleniyor. Eğer ortopedik engelliyseniz %90 ihtimalle otomatik vitesli ve engel durumunuza göre özel tertibata sahip araçları kullanabilir kodları verilir. Bu kısıt kodları ehliyetin arka tarafındaki B sınıfı kısmında yer alacak ve sadece o kodlara uygun araçları kullanabileceksiniz. Engel durumunuzu bilmediğim için kesin bir şey söyleyemiyorum, A1 sınıfı araçları da kullanmak istiyorsanız komisyona girdiğinizde durumu belirtin.

B sınıfı ehliyet ile 45 km/s ve sahip 50 CC'ye kadar olan motosiklet kullanılabiliyordu, bu sınır 125 CC'ye çıkartılacak. Engelli ehliyeti için il sağlık müdürlüğünde komisyona gireceksiniz ve engel durumunuza göre hangi araçları kullanabileceğinize dair kodlar, bir mühendisin de bulunduğu bu heyet tarafından belirleniyor. Eğer ortopedik engelliyseniz %90 ihtimalle otomatik vitesli ve engel durumunuza göre özel tertibata sahip araçları kullanabilir kodları verilir. Bu kısıt kodları ehliyetin arka tarafındaki b sınıfı kısmında yer alacak ve sadece o kodlara uygun araçları kullanabileceksiniz. Engel durumunuzu bilmediğim için kesin bir şey söyleyemiyorum, A1 sınıfı araçları da kullanmak istiyorsanız komisyona girdiğinizde durumu belirtin.

Daha öncesinde sadece A1 için gitmiştim fakat bana alamıycağım söylendi ama ben rahatlıkla her türlü motorsikleti kullanabiliyorum bunu göz önünde bulundurmuyorlar şaka gibi.

Geri
Yukarı