Enver Paşa neden çok seviliyor?

Makaleler
13
İyi Sosyaller. Bayağıdır kafama takılan bir konu var. Enver Paşa başarısız olmasına rağmen, neden bu kadar çok seviliyor? Çok bilge gördüğüm eski bir tarih hocam bile koyu ittihatçı ama ben tam anlamıyorum bunu. Cesur ve Yiğit bir komutan olduğunu ama Atatürk gibi askeri bir deha olmadığını düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Orgeneral rütbesine savaşarak gelmemiştir kaynaklara göre bir tümen başında bile olmadan orgeneral olmuştur ki normal adam darbe yaptı hükümeti üç paşa eline aldı Enver Talat Cemal hepsi iyi paşalardir ama Atatürk başka Enver pasa her imkanı olan biriydi Atatürk yoktu defalarca şam da görev aldı ama yerine getirmesini bildi

Rütbeyle değil ihtilalle geldiler olmasa da gelir çünkü en parlak ve cesur gelişinde kimse rahatsızlık duymadıgi kişi Enverdi ve bu adam ihtilalle geldi bu bence😅rütbeden cok daha zordu hele o baba i Ali ye 3 4 kişi girmeleri olağan üstü okudukça heyecanlandiran babaiali. İsmet İnönü subay sınıfında Enver paşayi parlayan bir yıldıza benzetiyor gibiydi yine bir yazisinda Enver tenkitlerden uzak diyerek aslında Enverin karşısında kendilerinin daha basit kaldığını açıkça ifade etmiştir bir Enver gibi bir komutan bir Mustafa Kemal gibi devlet adamı çıkmaz.

Rütbeyle değil ihtilalle geldiler olmasa da gelir çünkü en parlak ve cesur gelişinde kimse rahatsızlık duymadıgi kişi Enverdi ve bu adam ihtilalle geldi bu bence😅rütbeden cok daha zordu hele o baba i Ali ye 3 4 kişi girmeleri olağan üstü okudukça heyecanlandiran babaiali. İsmet İnönü subay sınıfında Enver paşayi parlayan bir yıldıza benzetiyor gibiydi yine bir yazisinda Enver tenkitlerden uzak diyerek aslında Enverin karşısında kendilerinin daha basit kaldığını açıkça ifade etmiştir bir Enver gibi bir komutan bir Mustafa Kemal gibi devlet adamı çıkmaz.
Devlet adamı çıkmaz mıymış? Vay be.

Geri
Yukarı