Epic Games verilerimizi çalıyor mu?

Dostum sorun sadece epic games mi? En basta Microsoft ve Chrome olmak üzere bir cok program senin verilerini yedekliyor, sakliyor ve bu verileri para karsiligi satabiliyor. Bilgi bu dönemde güctür. Google senin PC n deki tüm mesajlar, girdigin siteler, hatta oyunda arkadasina yazdigin mesajlar bile yedekleniyor. Ben o yüzden evdeki tüm PC lerde Firefox ve Linux ikilisini kullaniyorum. Bunlar acik kaynakli sistemler oldugu icin bilgileri saklamiyorlar zaten bu konuda güvenilirligini kanitlamis insanlar.
Tek bir PC de windows var, o da oyunlar icin. Ve o PC de hic bir verimi saklamiyorum. Sadece oyun oynamak icin kullaniliyor. Tavsiyem Google yi komple birakin, opera ya da Firfox kullanin. Mail olarak yine güvenilir bir mail kullanin. Gerci Firefoxtan kullaninca bilgiler firefox ta kaldigi icin disdan bakilamiyor ama ben yine de hotmail ve gmailden uzak duruyorum. Dedigim gibi 1 PC haric tüm bilgisayarlar Linux. Bunun gibi vs, vs.
Benim geçmişim çok temiz değil yakınlarıma gitmese yeter :D.

Hocam "Paranoyak" kelimesi bu ise kesinlikle oyum, haklisiniz. Ayrica ben Google degil, Chrome dedim. Dediginiz gibi "Verilerim, Özelim, Gizliliğim Aman Tanrım!" ve kimsenin benim özel hayatimi bilmeye hakki yok. Söyle aciklayim; mesela siz ileride bir sirkete CEO oluyorsunuz ya da aday ve önemli bir toplanti da yapilmamaasi gerekenler, sirketin zararina seyler falan fistan. Ve senin önüne getiriyorlar "X tarihinde X kisisine X mesajini neden attin?" ya da "X tarihinde X sitesine neden girdin" ya da allah göstermesin mahkeme gibi resmi yerlerde yine ayni sorgu olabilir. Bu insanlarin aklinda süpe, ya da direk negatif etki birakip seni olumsuz yönde etkiler. Ve aslen yazilim ve siber savunma ile ugrastigim icin bunlar benim icin önemli seyler. Umarim aciklayici olmusumdur. Esenlikler dilerim.
Kesinlikle haklısınız ama belirli kurallar çerçevesinde bu bilgiler saklanıyor.Arkadaşın dediği gibi anonim şekilde yinede dikkatli olmak gerekir fakat birazda sakin olmakta fayda var yasalar saolsun bunları biz düşünmeden önce düşünüyorlar zaten.

Zaten böyle bir şey olmasını istemiyorsak hayatımızı asosyal ve offline bir şekilde yaşıyacağız. :)

Fazla paranoyak olmaya gerek yok. Sözleşmeyi kabul ettiğimiz anda verilerimizi alma haklarına sahip olabilirler sözleşmede bunla ilgili madde geçtiğinde. Sözleşmeleri okumak bu yüzden sağlıklıdır. Önemli olan başka bir kısım da en güvenilir kısımda bulunmak, güvenilir olmayan yerlerden uzak durmak. Bana soracak olursanız Facebook ürünleri hiç güvenli değil. Bunu önceden birkaç konuda söylemiştim. Daha Facebook'a yüklemeden başkasının hesabından resmim çıkmıştı. Instagram mı? İyice ticaret sitesi gibi bir şey olmuştu en son baktığımda. Çakma ayakkabı, çakma saat hatta ki dolandırmak var. Sahte mecraların babasıdır bu ve bunun gibi yerler. Neyse konuyu dağıtmadan şöyle toparlayayım. Kısacası şu; sözleşmeleri okuyarak kabul edin. Aksi takdirde:
hqdefault.jpg

Opera da kapalı bir kaynak, ne yaptığını bilemezsin.
Bu sorunuzu cevaplamayi unutmusum. Operayi üreten firma Apache adli ünlü yazilim sirketidir ve bu firma güvenlik icin garanti veriliyor ve verilerin güvenligi ile ilgili garanti veriyor. Her sartta Chrome dan daha iyi. Elbette ki en saglami Firefox, direk acik kaynak cünkü.
Senin CV'ni bilmeleri elbette hakları; çünkü işe alacakları kişiler hırsız, dolandırıcı da olabilir değil mi? Onun dışında affedersin kimse sana başvurunda neden uygunsuz şeyler izliyorsun (dediğimi anladın) demez/diyemez.

Yanlış anladığın nokta şu; Bunlar sana hizmet veriyor bu yüzden yasalar altında anonim olarak verilerini reklam şirketlerine satabilirler. Bu kabul edilmesi gereken bir gerçek. İnternet dediğimiz ekosistemde bu servisler insanların faydalanması için sundukları bir sistem. Düşün Facebook, Instagram, YouTube bunlar sana sosyalleşme imkanı sunuyor. İnsanlar bunları kullandıkça şirketler kendini gelişiyorlar ve bundan da doğal olarak para kazanıyorlar.
Evet, ben de bu verilerin satilmamasi icin firefox ve Linux kullaniyorum. Ve gelecekte ne olacagi belli olmaz, isi saglama almak gerek.

Operayi üreten firma Apache adli ünlü yazilim sirketidir ve bu firma güvenlik icin garanti veriliyor ve verilerin güvenligi ile ilgili garanti veriyor

Yanılıyorsunuz. Opera, Çin'li bir şirket olan Golden Brick'e satıldıktan sonra içine izleyici gibi verilerimizi çalan özellikler eklendi. Bununla birlikte mobil tarafta da çok fazla izleyici barındıran bir tarayıcı. Gizlilik konusunda en kötü tarayıcılardan biri. VPN bile Çin'e satıldıktan sonra eklendi gerisini sen düşün.

Son düzenleme:
Yanılıyorsunuz. Opera, Çin'li bir şirket olan Golden Brick'e satıldıktan sonra içine izleyici gibi verilerimizi çalan özellikler eklendi. Bununla birlikte mobil tarafta da çok fazla izleyici barındıran bir tarayıcı. Gizlilik konusunda en kötü tarayıcılardan biri. VPN bile Çin'e satıldıktan sonra eklendi gerisini sen düşün.

Hmm.. Kusura bakmayin o zaman. Satildigini bilmiyordum. Ama kesin bildigim birsey varsa o da Firefox güvenilir. Zaten acik kaynak kodlu bir browser.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı