Epic Games verilerimizi çalıyor mu?

Dostum sorun sadece Epic Games mi? En basta Microsoft ve Chrome olmak üzere bir cok program senin verilerini yedekliyor, sakliyor ve bu verileri para karsiligi satabiliyor. Bilgi bu dönemde güctür. Google senin PC ndeki tüm mesajlar, girdigin siteler, hatta oyunda arkadasina yazdigin mesajlar bile yedekleniyor. Ben o yüzden evdeki tüm PC'lerde Firefox ve Linux ikilisini kullaniyorum. Bunlar acik kaynakli sistemler oldugu icin bilgileri saklamiyorlar zaten bu konuda güvenilirligini kanitlamis insanlar.
Tek bir PC'de Windows var, o da oyunlar icin. Ve o PC'de hiçbir verimi saklamiyorum. Sadece oyun oynamak icin kullaniliyor. Tavsiyem Google'yi komple birakin, Opera ya da firfox kullanin. Mail olarak yine güvenilir bir mail kullanin. Gerci Firefox'tan kullaninca bilgiler Firefox'ta kaldigi icin disdan bakilamiyor ama ben yine de hotmail ve Gmail'den uzak duruyorum. Dedigim gibi 1 PC haric tüm bilgisayarlar Linux. Bunun gibi vs, vs.

Peki bunu Windows'tan yazman :D. Hatam varsa affola Windows'ta hiçbir verimi saklamıyorum demişsin.

Open source nedir, açar mısın ?

Bilgisayar programları insanların anladığı programlama dillerinde yazılırlar ve derleyici adı verilen başka bir program vasıtasıyla bilgisayarın anladığı makine koduna dönüştürülürler. Kullandığımız yazılımlar bir programın makine koduna dönüştürülmüş halidir.

Makine kodu insanlar tarafından anlaşılamaz. 0 ve 1´lerden oluşan electronic sinyallerdir. Anlaşılabilir kısım C, C++ vs. gibi diller kullanılarak yazılan kaynak kod halidir.

Eğer programın kaynak kodu herkese açık bir şekilde yayınlanırsa isteyen herkes (programcılar) bunu okuyabilir ve kötü amaçlı kod barındırıp barındırmadığını teyit edebilir. Fakat eğer kaynak kod kapalı ise bu programın nasıl çalıştığı ya da kötü amaçlı kod barındırıp barındırmadığı bilinemez. Programcılar bile bunu yapamazlar.

Peki bunu Windows'tan yazman :D. Hatam varsa affola Windows'ta hiçbir verimi saklamıyorum demişsin.
Bu mesaji yazmamda bir sakinca görmüyorum. Benim burada takilmamin bir sakincasi varmidir?
Burada yazilanlar yedeklense de kimsenin isine yaramaz zaten. Ama mesela bir is basvurusu yapacaksam kesinlikle windows kullanmam. Ya da bir resmi bir isi hallederken yine kesinlikle kullanmam.

Opera da kapalı bir kaynak, ne yaptığını bilemezsin.

Ben o yüzden evdeki tüm PC'lerde Firefox ve Linux ikilisini kullaniyorum. Bunlar acik kaynakli sistemler oldugu icin bilgileri saklamiyorlar zaten bu konuda güvenilirligini kanitlamis insanlar.
Tek bir PC'de Windows var, o da oyunlar icin.

Tabiri caizse fazla paranoyak olmaya gerek yok.

Hotmail ve Gmail'den uzak duruyorum.

Kendimizi dış dünyaya kapatıp 'Verilerim, Özelim, Gizliliğim Aman Tanrım!' Demenin bir anlamı yok. Zaten internette gezdiğin sürece iz bırakırsın. Bu şirketlerin meydanlara çıkıp senin özelini deşifre edecek halleri yok. Bu dediklerimden de Google kesinlikle güvenlidir her şeyimizi onlara verelim manası çıkarmayınız. Belirli ölçüde kullandıktan sonra bir zararı olmaz.

Opera da kapalı bir kaynak, ne yaptığını bilemezsin.

Tabiri caizse fazla paranoyak olmaya gerek yok.

Kendimizi dış dünyaya kapatıp 'Verilerim, Özelim, Gizliliğim Aman Tanrım!' Demenin bir anlamı yok. Zaten internette gezdiğin sürece iz bırakırsın. Bu şirketlerin meydanlara çıkıp senin özelini deşifre edecek halleri yok. Bu dediklerimden de Google kesinlikle güvenlidir her şeyimizi onlara verelim manası çıkarmayınız. Belirli ölçüde kullandıktan sonra bir zararı olmaz.
Hocam "Paranoyak" kelimesi bu ise kesinlikle oyum, haklisiniz. Ayrica ben Google degil, Chrome dedim. Dediginiz gibi "Verilerim, Özelim, Gizliliğim Aman Tanrım!" ve kimsenin benim özel hayatimi bilmeye hakki yok. Söyle aciklayim; mesela siz ileride bir sirkete CEO oluyorsunuz ya da aday ve önemli bir toplanti da yapilmamaasi gerekenler, sirketin zararina seyler falan fistan. Ve senin önüne getiriyorlar "X tarihinde X kisisine X mesajini neden attin?" ya da "X tarihinde X sitesine neden girdin" ya da allah göstermesin mahkeme gibi resmi yerlerde yine ayni sorgu olabilir. Bu insanlarin aklinda süpe, ya da direk negatif etki birakip seni olumsuz yönde etkiler. Ve aslen yazilim ve siber savunma ile ugrastigim icin bunlar benim icin önemli seyler. Umarim aciklayici olmusumdur. Esenlikler dilerim.

Konu bitti sayılır :D. Epicte kredi kartınızı doya doya kullanabilirsiniz :D.
Zaten kredi kartını kullanıyorsa Epice dava açarsın ve sosyal medyada yayınlarsın yapacağın başka bir şey yok.

"X tarihinde X kisisine X mesajini neden attin?" Ya da "X tarihinde X sitesine neden girdin"

Senin CV'ni bilmeleri elbette hakları; çünkü işe alacakları kişiler hırsız, dolandırıcı da olabilir değil mi? Onun dışında affedersin kimse sana başvurunda neden uygunsuz şeyler izliyorsun (dediğimi anladın) demez/diyemez.

Yanlış anladığın nokta şu; Bunlar sana hizmet veriyor bu yüzden yasalar altında anonim olarak verilerini reklam şirketlerine satabilirler. Bu kabul edilmesi gereken bir gerçek. İnternet dediğimiz ekosistemde bu servisler insanların faydalanması için sundukları bir sistem. Düşün Facebook, Instagram, YouTube bunlar sana sosyalleşme imkanı sunuyor. İnsanlar bunları kullandıkça şirketler kendini gelişiyorlar ve bundan da doğal olarak para kazanıyorlar.

Senin CV'ni bilmeleri elbette hakları; çünkü işe alacakları kişiler hırsız, dolandırıcı da olabilir değil mi? Onun dışında affedersin kimse sana başvurunda neden uygunsuz şeyler izliyorsun (dediğimi anladın) demez/diyemez.

Yanlış anladığın nokta şu; Bunlar sana hizmet veriyor bu yüzden yasalar altında anonim olarak verilerini reklam şirketlerine satabilirler. Bu kabul edilmesi gereken bir gerçek. İnternet dediğimiz ekosistemde bu servisler insanların faydalanması için sundukları bir sistem. Düşün Facebook, Instagram, YouTube bunlar sana sosyalleşme imkanı sunuyor. İnsanlar bunları kullandıkça şirketler kendini gelişiyorlar ve bundan da doğal olarak para kazanıyorlar.
Facebook bilgilerinizi satıyoruz demişti diye biliyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı