Epic Games’ten 200 GB Veri Sızdırılmış Olabilir

İddialar arasında epostalar, şifreler diyor. Benim Epicte oluşturulmuş özel bir şifrem yoktu mail adresim ile giriş yapıyordum bu durumda o mail adresi sadece epice girmem için aracı oluyordu. Mail şifremi de göremezler heralde bilen birisi varsa cevaplarsa sevinirim.

Kartım kayıtlı değildi bir sorun olur mu?
Bende güvenlik açısından sanal kart kullanıp kartımı kayıt etmemiştim. Günümüz şartlarında artık gerçek kart bilgilerinin online alışverişlerde paylaşılmaması taraftarıyım zaten bir çok arkadaşımız da benim gibi yapıyordur büyük ihtimalle.

Hocam veriler zaten ortam kızına dönmüş vaziyette. Bir check yapın mailinize en az 10 yerden sızmıştır. Fazla takmamak lazım adapte olup,sürekli şifre değiştirip,farklı şifreler kullanıp,sanal kartlarla alışveriş en iyisi. Buna çözüm yok şirketler lüplettikleri paralardan güvenlik kısmına yeterince yatırım yapmadığı sürece bu sorunlar hep olacak.

Bu verileri çaldıranlara ağır yaptırımlar da yok. YemekSepeti hala piyasada kaç insana ait ne veriler çaldırdılar. Ben olsam utanır kapatırdım.

Sadece Wattpad ve bir Minecraft sunucusunun sızıntılarını gösteriyor, onların da şifresi zaten öyle uzun ki ben bile hatırlamıyorum. Bide bunlara bakmadan önce de değiştirmiştim şifrelerini. 😁

Arkadaşlar internette Epic Games ile ilgili iddiaları duyduktan sonra anladığım, yorumları okuduğum kadarıyla kullanıcılar şu konuda ikiye ayrılmışlar: Kimisi mail adresi ve şifresi ile giriş yapıyormuş, yani Epic uygulaması için belirlediği şifre Epic için kullandığı mail adresiyle aynı olanlar paniğe kapıldılar ve şifrelerini değiştirdiklerini söylediler. Diğer bir panik olan grup ise, doğrudan Google hesabı ile giriş yapanlar, dolayısıyla Epic için özel bir şifresi olmayanlar, bu şekilde olanlar güvenliklerini sağlamak için ne yapmalı?(Kendim ikinci bir güvenlik katmanı kullanıyorum hem mail de hem Epic'te) ayrıca nadir de olsa Steam hesabını bağlayanları da okudum. Özetle her yerde aynı mail adresi ve şifreyi kullananların daha fazla risk altında olduğunu iddia edenler olduğu gibi kaldı ki bence de siteler hacklenmese bile bu her zaman risklidir. Bunun dışında veri tabanlarının kriptolu olduğunu ve şifreler konusunda endişe etmememizi söyleyenler de vardı. En azından uzmanlık alanı siber güvenlik gibi konular olan birisi varsa aramızda bu konuya katkı sağlarsa ben kendi adıma çok sevinirim, çünkü ister istemez bende tedirgin oldum.

Son düzenleme:
Bu arada şaka değil. Sonuçta bedava oyun dağıtıyorlar, verilerimizi sızdırırlarsa sızdırsınlar diyenler de gördüm. Altı üstü bir oyun yav :D Oyun verdiği için de bu yaptığı normal onlara göre.

Bu arada şaka değil. Sonuçta bedava oyun dağıtıyorlar, verilerimizi sızdırırlarsa sızdırsınlar diyenler de gördüm. Altı üstü bir oyun yav :D Oyun verdiği için de bu yaptığı normal onlara göre.
Veri sızıntısı vakalarını Edward N. Lorenz'in çalışmalarından biri Kaos teorisine benzetiyorum ve hafife alınacak bir konu olmadığını düşünüyorum. Enstantene1: X kişisi Epic uygulamasında kullandığı mail adresini ve şifresini Facebook veya başka yerlerde de kullanıyor. Kötü niyetli dolandırıcı bu veriyle kişinin sosyal medyasına erişip kişinin tanıdıklarıyla sohbet yöntemiyle zincirleme bir şekilde herkesten veri alıyor bu veri yırtığı domino taşları gibi birbirini tetikleyip günden güne büyüyor. Gelecekte kötü niyetli bir yapay zeka ortaya çıkıp belki de sadece basit sorgulama yöntemleriyle danışıldığında kişilere ait bütün özel bilgileri çıkarmış olsa ne kadar ürkütücü olurdu değil mi? Umarım bu veri ihlallerine karşı devrimsel bir çözüm bulunur.

Geri
Yukarı