Equalizer ayarını nasıl yapmalıyız?

yalçın22

Hectopat
Daha fazla  
Çeşitli araştırmalar yaptım ve kullandığım kulaklıkta kusursuz ses için bir ayar buldum. Fakat bu equalizer ayarını nasıl yapacağımı bilmiyorum. Resmi mevcut ayarların hepsi yazmakta nasıl yapacağım hakkında bilgilendiren veya direk sesli iletişim uygulamalı ile gösterecek birine ihtiyacım var.

Dosya Ekleri

• q30.png
    q30.png
    43,9 KB · Görüntüleme: 26
1_CwWuwCxBui48ufYnddr8pw.png

Kulaklığı bilmem ama uygulaması da hemen hemen aynı olacaktır. Equalizer bir filtredir aslında ve sesleri bu bölmelere sıkıştırır. Şöyle: LOW kısmı Bass dediğimiz kısım, HIGH dediğimiz ise Tiz dediğimiz kısım, MID ise ikisinin ortası. Seslerin belli karakteristik özellikleri olur örneğin şekildeki gibi. Bu sessin Bass tarafı daha ağır basmış gördüğünüz üzere. Equalizer ayarının yapıldığı şemalarda belli Band kısımları olur ve Band'ların belli frekans ve desibel ayarları olur.

Örnek bir EQ şeması:

Ekran Görüntüsü (107).png

Sizin attığınız görselde ki ayaların frekans(Hz), desibel(dB) ve Tip değerleri verilmiş.

Ekran Görüntüsü (108).png

Yapmanız gereken şey sadece Band'lara Hz, dB gibi değerleri girmek ve tipini seçmek. Bu kadar. Diğer ayarları bilmiyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Öyle bişey yok. Muhtemelen dandirik harman target ekolayzırını falan bulmuşsun. Wavelet satın alıp kendi kulaklığını otomatik seçebilirsin ama bunlar kötü oluyor genelde kendin ayar gayar çekmen lazım onu da

sitesinden yapabilirsin.

Ses karakteri tercihi kişiden kişiye değişir. En iyisi orjinal ses karakterini beğendiğin kulaklığı kullanmaktır.

Attığın ayarları Poweramp EQ satın alarak da yapabilirsin parametrik ekolayzır ayarlarından.

Iphone kullanıyorsan:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

şaka ama yurtdışından Qudelix 5k bluetooth amfi alabilirsin onda parametrik ekolayzır var.
Bluetoothtan bağlayabildiğin gibi Ümraniyedeki HESAUDIO firmasından alacağın lightening-type-c anfi kablosuyla kablolu da ekolayzırı aktif olarak kullanabilirsin.

Veya IOS Neutron Music Player uygulamasını satın alıp dinlediğin her şarkıyı Itunesten 1tlye satın alıp itunes arşivine kaydedersen o zaman da ekolayzırlı olarak dinleyebilirsin ama sadece neutron playerda çalabildiklerin.

Youtube linklerinde saniyeyi kaldırıyor ne yazık ki ne mesaj yazsam çöpe gidiyor bu forumda.

Eki Görüntüle 2106175

Kulaklığı bilmem ama uygulaması da hemen hemen aynı olacaktır. Equalizer bir filtredir aslında ve sesleri bu bölmelere sıkıştırır. Şöyle: Low kısmı bass dediğimiz kısım, hıgh dediğimiz ise tiz dediğimiz kısım, mıd ise ikisinin ortası. Seslerin belli karakteristik özellikleri olur örneğin şekildeki gibi. Bu sessin bass tarafı daha ağır basmış gördüğünüz üzere. Equalizer ayarının yapıldığı şemalarda belli band kısımları olur ve Band'ların belli frekans ve desibel ayarları olur.

Örnek bir EQ şeması:

Eki Görüntüle 2106187

Sizin attığınız görselde ki ayaların frekans(Hz), desibel(dB) ve tip değerleri verilmiş.

Eki Görüntüle 2106190

Yapmanız gereken şey sadece Band'lara Hz, dB gibi değerleri girmek ve tipini seçmek. Bu kadar. Diğer ayarları bilmiyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Merhaba kullandığınız uygulama nedir indirip ayarları yapmamda yardımcı olur musunuz?

Öyle bişey yok. Muhtemelen dandirik harman target ekolayzırını falan bulmuşsun. Wavelet satın alıp kendi kulaklığını otomatik seçebilirsin ama bunlar kötü oluyor genelde kendin ayar gayar çekmen lazım onu da

sitesinden yapabilirsin.

Ses karakteri tercihi kişiden kişiye değişir. En iyisi orjinal ses karakterini beğendiğin kulaklığı kullanmaktır.

Attığın ayarları Poweramp EQ satın alarak da yapabilirsin parametrik ekolayzır ayarlarından.

Iphone kullanıyorsan:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

şaka ama yurtdışından Qudelix 5k bluetooth amfi alabilirsin onda parametrik ekolayzır var.
Bluetoothtan bağlayabildiğin gibi Ümraniyedeki HESAUDIO firmasından alacağın lightening-type-c anfi kablosuyla kablolu da ekolayzırı aktif olarak kullanabilirsin.

Veya IOS Neutron Music Player uygulamasını satın alıp dinlediğin her şarkıyı Itunesten 1tlye satın alıp itunes arşivine kaydedersen o zaman da ekolayzırlı olarak dinleyebilirsin ama sadece neutron playerda çalabildiklerin.

Youtube linklerinde saniyeyi kaldırıyor ne yazık ki ne mesaj yazsam çöpe gidiyor bu forumda.
Hocam baya bi araştırdım en sonunda redditte çoğu kulaklıklar için yapılan eq ayarlarını buldum. Çeşitli grafik tabloları falan filan yapabilecekleri en doğru ayarı yapıp tablolarıyla beraber yeşil çizgiye en yakın bu ayarı yapabilmişler.

Yeni konular

Geri
Yukarı