Erasmus staj programına katılmadan yurt dışında staj yapılabilir mi?

KAPINO

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar.

Ben halihazırda aktif olarak öğrenimine devam eden veteriner fakültesi son sınıf öğrencisiyim. (5.sınıf) bizim fakülte normalde 10 yarıyıl olarak sürmekte. Ancak benim yatay geçişimden kaynaklı olarak (14.yarıyıl içindeyim) aktif öğrencilik, gerekli not ortalamasını karşılamama ve hatta staj yapacağım yeri önden ayarlamama rağmen başvuruda bulunamıyorum.
(Erasmus'ta döneme takılanlar 😃 )

İnternette araştırdım ancak yurt dışı staj videoları hep Erasmus+ staj hareketliliği bazında anlatılmış. Erasmus programı olmadan yapılan yurt dışı stajı hakkında pek bir bilgi bulamadım. Bir bilgisi olan varsa aydınlatması çok mutlu eder.

Teşekkür ederim :)

Çok aşırı bir bilgim yok ama özellikle Avrupa ülkelerinde staj yapmak istersen Erasmus harici kabul edeceklerini pek sanmıyorum.

Staj yapıcağın yeri ayarladıysan ve orda çalışma izninin olmadığını biliyorlarsa kendilerine senin için sponsor olmalarını ve davet mektubu vermelerini iste. Gerisi ülkenin bu konudaki yönetmeliklerine bağlı.

Bu arada başlık yanlış moderatör değiştirmiş sanırım ben de konuya girerken Erasmus ile yüksek lisans ne alaka ki dedim içimden.😅

Hocam staj mı yüksek lisans mı?

Hocam staj bulursanız yaparsınız ancak erasmus olmadan kabul almanız oldukça zor. Maalesef sponsor olma külfetine girmiyorlar genellikle. Gerçi sizin alanınız biraz daha avantajlı olabilir. (hayvan hakları vs gibi alanlarda çalışan STKlar, uluslararsı örgütler falan belki, küçük bir ihtimal destek olabilir)

Lisans sonrası yüksek lisans için bakıyorsanız, İtalya'yı tavsiye ederim (burs açısından). İtalyan devletinin verdiği DSU bursları var ve neredeyse tüm Türklere burs çıkıyor. (Ekonomik koşullarla alakalı bir burs ve try/euro paritesi malum) Bunun dışında da verdikleri burslar var. Üniversiteden üniversiteye değişiyor. Tek tek araştırmanız gerekli.

Başlıkta yüksek lisans içerikte staj denmiş. Stajla alakalı bir bilgim yok lakin yüksek lisansın parasını verdikten sonra nerede staj yapacağını sen seçersin. Genelde %80 kabul edilirsin.

Geri
Yukarı