Erdoğan: Faiz benim en büyük düşmanım, %12'ye düşürdük ama yetmez

Faiz iyi bir şey değil ki? Fakirler iyice fakirleşiyor zenginler daha da zengin oluyor.
Dünya faiz arttırırken sen faizi %19'dan %15'e çekersen paran paçavraya döner. Sonra da dış güçler, haram, nas diye zırvalar uydurulsun. Her faiz düştüğünde enflasyon ve paranın değersizliği de artıyor. Fakir daha fakir zengin daha zengin oluyor.

Madem faiz en büyük düşmanın, çek 0'a o zaman? Neden kademeli düşürüyorsun? Tüm dünya faiz arttırımına ya da sabit kalmaya giderken Türkiye'de faiz düşürmesine gidiyor ki kasıtlı olarak yapılan şeyler olduğunu düşünüyorum. Bunun altından da bir iş çıkar, tahminime göre de çıkacak zaten. Tüm dünyanın tersine göre hareket ediyoruz.

Artık piyasa kendi faizine göre hareket ediyor aslında bu hep böyledir ancak son zamanlarda hiçbir şekilde bu %12 faizi falan tınlayan yok. Mevcutta firmalar maliyetlerini doları 30-35 bandında baz alarak yapıyor ekranda yazan 18'in hiçbir kıymeti kalmadı. Şuan doların tek artışı parite artışı ona da müdahale edemezler zaten. Dolar şuan bana göre çok ucuz durumda üstüne binmişler tutmak için ancak işe yaramaz bir strateji eninde sonunda 20'nin üstüne atacak zaten reelde 25-30 bandında.

Yeni konular

Geri
Yukarı