Erdoğan'ın adaylık tartışmaları

Millet en son markette Kemal Kılıçdaroğlu'nun neden bu kadar zam yaptığını sorguluyordu ama.

ezgif-3-26dff93f98.gif

Neyse, özgürlüğümü seviyorum.

Son düzenleme:
2017'de sistem değişti. Parlamenter sisteme göre 1 kez Cumhurbaşkanlığı, Başkanlık sistemine göre 1 kez Başkanlık yaptı. Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine göre ilk reisi-cumhurluğu yani. Bundan dolayı aday olabileceğini düşünüyorum.
Anayasa'nın 101. Maddesi'nin 2. Fıkrası'nda seçilme sayısı olduğu gibi duruyor.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ayrı bir madde.
Erdoğan aday olmak istiyorsa Meclis'in erken seçim kararı alması lazım.
Görev süresini uzatmak istiyorsa ülkeyi savaşa sokması lazım.

Anayasa'nın 101. Maddesi'nin 2. Fıkrası'nda seçilme sayısı olduğu gibi duruyor.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ayrı bir madde.
Erdoğan aday olmak istiyorsa Meclis'in erken seçim kararı alması lazım.
Görev süresini uzatmak istiyorsa ülkeyi savaşa sokması lazım.
Anayasa'nın 101. Maddesi'nin 2. Fıkrasında bulunan seçilme sayısı ve süresi değişikliğe uğradı. 5 yıla düşürülmesinden bahsetmiyorum. 101. Maddesi'nin 2. Fıkrasında bahsi geçen Cumhurbaşkanı olma süresi parlamenter sisteme referans gösterirken, sistem değişikliğiyle gösterdiği referansta değişmiştir. 101. Maddesi'nin 2. Fıkrasında bahsi geçen Cumhurbaşkanlığı ile şuanda bahsi geçen Cumhurbaşkanlığı farklı makam ve görevleri temsil etmektedir. 2017 yılı öncesi Cumhurbaşkanı devletin yöneticisiyken, 2017 sonrasında hükümetin de yöneticisi haline geldi. İsminin kafa karışıklığını önlemesi amacıyla Başkanlık yerine Cumhurbaşkanlığı şeklinde kabul edilen bu makam farklı bir sistem ve makamı temsil etmektedir.

Son düzenleme:
Anayasa'nın 101. Maddesi'nin 2. Fıkrasında bulunan seçilme sayısı ve süresi değişikliğe uğradı. 2014 yılında 5 yıla düşürülmesinden bahsetmiyorum. 101. Maddesi'nin 2. Fıkrasında bahsi geçen Cumhurbaşkanı olma süresi parlamenter sisteme referans gösterirken, sistem değişikliğiyle gösterdiği referansta değişmiştir. 101. Maddesi'nin 2. Fıkrasında bahsi geçen Cumhurbaşkanlığı ile şuanda bahsi geçen Cumhurbaşkanlığı farklı makam ve görevleri temsil etmektedir. 2017 yılı öncesi Cumhurbaşkanı devletin yöneticisiyken, 2017 sonrasında hükümetin de yöneticisi haline geldi. İsminin kafa karışıklığını önlemesi amacıyla Başkanlık yerine Cumhurbaşkanlığı şeklinde kabul edilen bu makam farklı bir sistem ve makamı temsil etmektedir.
İlgisiz şeyler.
Kanun kanundur. 101. Madde'nin 2. Fıkrası'ndaki seçilme sayısı ifadesi 2007'den beri aynı.
Sanırım yandaş birinden alıntı yaptınız.
İbrahim Kaboğlu bu konuda en yetkin kişidir.
Yani madde gayet net. Erdoğan Haziran 2023 için aday olamaz.
Bakalım YSK ve AYM kanuna mı uyacak, Erdoğan'a mı biat edecek?

Yasaları kafasına göre değiştiriyor, bu şekilde aday olabilir. Erken seçime gitmeyeceğini açıklamıştı, bu durumda mecliste en az 360 milletvekilinin bunu kabul etmesi ile tekrar aday olabilir diye biliyorum. Umarım Erdoğan'ın adaylığı meclisten ret yer.

Geri
Yukarı