Erken Yaşta Kodlama Öğrenme

FurkanAltun

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İzmir
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi kodlama öğrenmek istiyorum ama çok bilgim yok. Öğrenmeyi bu aralar çok istiyorum çünkü lise 1'e başladım ve notlarım geçen seneye göre çok düşük. Geçen sene takdire oynarken bu sene lise 1'de teşekküre oynamaya çalışıyorum çünkü şu anki ortalamam bile 64. Sayısal dersler çok zoruma geliyor, kimya, fen hariç. En azından şimdi öğrenirim ileride kendi kendime bir şeyler yaparım düşüncesindeyim. Udemy seti almayı düşünüyorum aslında ama ne kadar faydalı olur emin değilim. Önereceğiniz set veya yapmam gereken ne var? Daha 14 yaşındayım erkenden öğrenmek gerçekten işime gelir. İyi bir sisteme yaza doğru sahip olacağım şu an için elimde maalesef sadece B360M anakart var yakın zamanda RX 580 alıp sistemi yavaş yavaş yaza kadar toplayacağım hayırlısıyla. Dediğim gibi yapmam gerekenler neler? Donanım konusunda tecrübem ciddi derecede var. Yalnız yazılım konusunda abartılacak derece de yok ama önemli olan yazılım işte. Her türlü öneriyi okuyacağım.

İyi bir sisteme yaza doğru sahip olacağım şu an için elimde maalesef sadece B360M anakart var yakın zamanda RX 580 alıp sistemi yavaş yavaş yaza kadar toplayacağım hayırlısıyla.

Kodlama icin güclü bir sisteme ihtiyaciniz yok. En düsük sistemle bile kodlama yapilabilir sonucta ihtiyaciniz olan tek program Notepad++ bununla PHP kodlamaya baslamanizi öneririm.

PHP nasil ögrenilir diye google amcaya sorun bir :)

Bu işte ilerlemek istiyorsan Python ile başla. Öğrenmesi kolay ve basit olmasıyla beraber, üst düzey programlama dilleriyle yarışacak işlevselliğe ve kullanıma sahip.

Bu iş konusunda tecrübesi olan biri değilim. Kodlamanın yanından da geçmiş biri değilim. Kodlama ve yazılımcılık olarak iyi yerlere gelmiş tanıdıklarımın aktardıklarını söylüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum ben 3T sınavına katılacağım sende araştır bana geçen sene öğretmenlerim gitmemi çok istedi fakat ben sınavlar için çok çalıştım bu nedenle gidemedim. Bu sene gideceğim. Orada kodlama ve saire öğretiliyordu. He ben girmem o sınava diyorsan. İlk başta yazılım dilleri öğrenmen gerek C++ gibi diller. Ayrıca yazılım işini öğrenirsen ileride oyun sektörüne de atıla bilirsin.

Kodlama icin güclü bir sisteme ihtiyaciniz yok. En düsük sistemle bile kodlama yapilabilir sonucta ihtiyaciniz olan tek program Notepad++ bununla PHP kodlamaya baslamanizi öneririm.

PHP nasil ögrenilir diye google amcaya sorun bir :)

Bazı dillerin Compiler'ları sistemi ne kadar kastırıyor biliyor musunuz?

Bu siteden Python öğrenmeye başlayacaksın. Video izlemene gerek bile kalmıyor site çok açıklayıcı.
Zaten okudukça, öğrendikçe siteyi seveceksin. Çok zevkli bir şekilde öğretiyor sana Phyton'u.

Ardından ne yapmak istediğine göre C# öğrenirsin veya Udemy'den derslere bakabilirsin.

Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi kodlama öğrenmek istiyorum ama çok bilgim yok. Öğrenmeyi bu aralar çok istiyorum çünkü lise 1'e başladım ve notlarım geçen seneye göre çok düşük. Geçen sene takdire oynarken bu sene lise 1'de teşekküre oynamaya çalışıyorum çünkü şu anki ortalamam bile 64. Sayısal dersler çok zoruma geliyor, kimya, fen hariç. En azından şimdi öğrenirim ileride kendi kendime bir şeyler yaparım düşüncesindeyim. Udemy seti almayı düşünüyorum aslında ama ne kadar faydalı olur emin değilim. Önereceğiniz set veya yapmam gereken ne var? Daha 14 yaşındayım erkenden öğrenmek gerçekten işime gelir. İyi bir sisteme yaza doğru sahip olacağım şu an için elimde maalesef sadece B360M anakart var yakın zamanda RX 580 alıp sistemi yavaş yavaş yaza kadar toplayacağım hayırlısıyla. Dediğim gibi yapmam gerekenler neler? Donanım konusunda tecrübem ciddi derecede var. Yalnız yazılım konusunda abartılacak derece de yok ama önemli olan yazılım işte. Her türlü öneriyi okuyacağım.

Python iyidir, hoştur, Syntax'ı kolaydır. Ama C dilleri kadar hızlı değildir. Python ile Algoritma mantığını oturtun. İleride Go veya C dillerine geçersiniz.

Eğer ileride yazılımcılıkla alakalı meslekler yapmayı düşünüyorsan erken yaşta başlaman elbette mantıklı. Ama öncelikle algoritma mantığını öğrenmeye ve kavramaya başlaman iyi olur.

Önce programlamada hangi alanda gideceğine karar vermen lazım. Mobil platformlar mı yoksa masaüstü platformlar mı veya web platformuna mı yöneleceğine karar ver buna göre bir dil öğrenmeye başla.

Mesela mobil programlama üzerinden gideceksen özellikle Android için Java ögrenmelisin.

Masaüstü programlama üzerinden gideceksen de belirli seviyedeki sık kullanılan dilleri bilmen yararına olur. Mesela C# veya C++ gibi.

Benim öğrenmeni tavsiye ettiğim dil ise kolaylığıyla bilinen ve veri bilimi ile yapay zeka alanında popüler olan Python dilidir. Python dilinin yapay zeka, veri bilimi ve web programlama alanında oldukça kullanımı yaygın olduğundan öğrenmeni tavsiye ederim.

Ben Python bilmiyorum fakat bunlar veri bilimi okuyan bir tanıdığımdan duyduklarım. Yaza doğru ben de Allah nasip ederse bu doğrultuda Python diline başlamayı düşünüyorum.

Geri
Yukarı