Escape from tarkov alınır mı?

Aora

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, fiyatı biraz sıkıntılı arkadaşı olmayan birisi zevk alabilir mi? Millet YouTube'da millet güzel oynuyor. Bu arada sistemim iyi ama FPS düşmesi, optimizasyon sorunu var mı hâlâ? Teşekkürler.

Beta aşamasında ancak yayıncılar oynamaya başladı bile. Firmanın da dediği gibi aksiyon-eğlence sevenlere tam hitap etmiyor. Gerçek komando simülatörü gibi bir oyun. Sabır istiyor ve çok gerçekçi. Son birkaç gündür yakından inceliyorum ve dibim düştü diyebilirim. Arkadaşsız biraz zulüm olabilir. 2 kişi girince sanki daha iyi gibime geldi. Fiyatı 150TL'lere düşer ve arkadaş bulursam alırım diye düşünüyorum.

Beta aşamasında ancak yayıncılar oynamaya başladı bile. Firmanın da dediği gibi aksiyon-eğlence sevenlere tam hitap etmiyor. Gerçek komando simülatörü gibi bir oyun. Sabır istiyor ve çok gerçekçi. Son birkaç gündür yakından inceliyorum ve dibim düştü diyebilirim. Arkadaşsız biraz zulüm olabilir. 2 kişi girince sanki daha iyi gibime geldi. Fiyatı 150TL'lere düşer ve arkadaş bulursam alırım diye düşünüyorum.
düşeceğini sanmıyorum fiyatının arkadaşım maalesef yok random eşleştirme yok mu ki?

Eğer gerçek Hardcore-FPS deneyimi yaşamak istiyorsanız alınır. 3600 küsür saat harcamış birisi olarak söyleyebilirim ki, oynadığım en iyi FPS oyundur kendisi.

Ancak beklentiniz BF gibi, CoD gibi "amaç aksiyon olsun" ise baştan söyleyeyim, EFT bambaşka bir oyun.

EFT, taktiksel ve epeyce zor bir FPS oyunudur. Ayrıca crafting, trading gibi öğeler ile desteklenmektedir. MMO oyunlarında olduğu gibi FLEA MARKET adı verilen bir auction house sistemi ve hideout olarak isimlendirilen, crafting yapabildiğiniz, özelliklerinizi geliştirebildiğiniz bir yeriniz bulunmaktadır.

Ayrıca oyunda skill kasma durumu da mevcuttur. Belli yeteneklerinizi belli şeyler yaparak artırabilirsiniz.

Zaten oyunun yapımcıları, kendi oyunları için MMOFPSRPG tanımlaması kullanıyorlar.

Eğer gerçek Hardcore-FPS deneyimi yaşamak istiyorsanız alınır. 3600 küsür saat harcamış birisi olarak söyleyebilirim ki, oynadığım en iyi FPS oyundur kendisi.

Ancak beklentiniz BF gibi, CoD gibi "amaç aksiyon olsun" ise baştan söyleyeyim, EFT bambaşka bir oyun.

EFT, taktiksel ve epeyce zor bir FPS oyunudur. Ayrıca crafting, trading gibi öğeler ile desteklenmektedir. MMO oyunlarında olduğu gibi FLEA MARKET adı verilen bir auction house sistemi ve hideout olarak isimlendirilen, crafting yapabildiğiniz, özelliklerinizi geliştirebildiğiniz bir yeriniz bulunmaktadır.

Ayrıca oyunda skill kasma durumu da mevcuttur. Belli yeteneklerinizi belli şeyler yaparak artırabilirsiniz.

Zaten oyunun yapımcıları, kendi oyunları için MMOFPSRPG tanımlaması kullanıyorlar.
Bize fiyattan haber verir misin hocam :D uyguna bulup hemen alalım

Bize fiyattan haber verir misin hocam :D uyguna bulup hemen alalım
Malum döviz kuru yüzünden, Steam dışı oyun alırken artık iki değil üç kere düşünmek zorunda kalıyor insanlar. Standart sürümü 34.99 Euro. Bugün bu mesajı yazdığım saat itibariyle yaklaşık 230 TL. Piyasada artık 3A oyunların 299-319-399 gibi fiyatlara çıktığını düşünürsek, 230 TL EFT gibi çoğu 3A oyundan daha 3A gibi duran bir oyun için makul bile duruyor.

Paketler yükseldikçe, fiyatlar da artıyor tabii ki. Üst paketler size oyun içinde P2W öğeleri gibi bir avantaj vermiyor asla. Bu paketlerin verdiği şeylere de tecrübeli bir oyuncu yaklaşık 1 hafta 10 günde ulaşabiliyor. O yüzden üst paketleri almak şu an için gereksiz bence. Ben Edge of Darkness (en üst paket) alarak başlamıştım zamanında. İlk zamanlar, stash (ana menüdeki envanter) boyutu çok önemliydi. Ama artık sadece fazla sayılmayacak miktarda oyun içi kastığımız para ile büyütülebiliyor hideout'ta. Dolayısıyla Edge of Darkness gibi üst paketlerin önemi de kalmadı fazla. Sadece 1 hafta az çalışıyorlar bu sürüme sahip olmayanlar oyunda :) Oyundaki görevleri yaptıkça zaten her türlü fark kapanıyor. Bu da oyunu öğrendikten sonra en fazla 10 gün sürüyor dediğim gibi.

Bazı zamanlarda oyun yılbaşı indirimi, şu indirimi, bu indirimi gibi şeyler yapıyor. Haberdar oldukça burayı güncellerim ama şu an için böyle bir şey yok. Yılbaşı zamanı 3 günlüğüne %25 gelmişti ama biteli çok oldu tabii. Bir de nedenini anlamadım ama bazı yerli oyun sitelerinde (ki çoğu oyunu daha uygun fiyata bulabiliyoruz) oyunun fiyatı standart sürüm 400 TL görünüyor. İndirim ile 270 TL'ye düşmüş görünüyor. Almayı düşünürseniz bu fiyatlara kanmayın sakın. Kendi resmi sitesinden almanızı öneririm. Büyük ihtimalle fiyat güncellemesi yapmadılar henüz EFT için.

DÜZELTME NOTU : Edge of Darkness özelinde söylemeyi unuttuğum bir şey var. Oyunun bu en üst sürümü aynı zamanda Season Pass özelliği taşıyor. İleride gelebilecek DLC'lere ücretsiz erişim hakkı sunuyor yani.

Malum döviz kuru yüzünden, Steam dışı oyun alırken artık iki değil üç kere düşünmek zorunda kalıyor insanlar. Standart sürümü 34.99 Euro. Bugün bu mesajı yazdığım saat itibariyle yaklaşık 230 TL. Piyasada artık 3A oyunların 299-319-399 gibi fiyatlara çıktığını düşünürsek, 230 TL EFT gibi çoğu 3A oyundan daha 3A gibi duran bir oyun için makul bile duruyor.

Paketler yükseldikçe, fiyatlar da artıyor tabii ki. Üst paketler size oyun içinde P2W öğeleri gibi bir avantaj vermiyor asla. Bu paketlerin verdiği şeylere de tecrübeli bir oyuncu yaklaşık 1 hafta 10 günde ulaşabiliyor. O yüzden üst paketleri almak şu an için gereksiz bence. Ben Edge of Darkness (en üst paket) alarak başlamıştım zamanında. İlk zamanlar, stash (ana menüdeki envanter) boyutu çok önemliydi. Ama artık sadece fazla sayılmayacak miktarda oyun içi kastığımız para ile büyütülebiliyor hideout'ta. Dolayısıyla Edge of Darkness gibi üst paketlerin önemi de kalmadı fazla. Sadece 1 hafta az çalışıyorlar bu sürüme sahip olmayanlar oyunda :) Oyundaki görevleri yaptıkça zaten her türlü fark kapanıyor. Bu da oyunu öğrendikten sonra en fazla 10 gün sürüyor dediğim gibi.

Bazı zamanlarda oyun yılbaşı indirimi, şu indirimi, bu indirimi gibi şeyler yapıyor. Haberdar oldukça burayı güncellerim ama şu an için böyle bir şey yok. Yılbaşı zamanı 3 günlüğüne %25 gelmişti ama biteli çok oldu tabii. Bir de nedenini anlamadım ama bazı yerli oyun sitelerinde (ki çoğu oyunu daha uygun fiyata bulabiliyoruz) oyunun fiyatı standart sürüm 400 TL görünüyor. İndirim ile 270 TL'ye düşmüş görünüyor. Almayı düşünürseniz bu fiyatlara kanmayın sakın. Kendi resmi sitesinden almanızı öneririm. Büyük ihtimalle fiyat güncellemesi yapmadılar henüz EFT için.

DÜZELTME NOTU : Edge of Darkness özelinde söylemeyi unuttuğum bir şey var. Oyunun bu en üst sürümü aynı zamanda Season Pass özelliği taşıyor. İleride gelebilecek DLC'lere ücretsiz erişim hakkı sunuyor yani.
Teşekkürler güzel açıklamalar için. Arkadaşla taktıkta oyuna. Crackli bi denedim hoş duruyor. Ama optimizasyon biraz ölü gibi. Ryzen 7 3700x Rtx2080super ile 2k da orta ayarlarda anca güzel ayarladım kasmadan oynamayı. Haritalar küçük değil deme? Çünkü benim oynadıklarım galiba kücük olanlardı 15-30dk yazıyordu üzerlerinde. Botlar da insan gibi öle bi sıkıyo ki :QWEQWE Ya güzel bi yerden alabilsek... Peki sitesinden alınca ne yapıyoruz? baska bise gerekiyo mu? launcherini indirip onun üzerinden indirmek vs? yoksa direk dosya paketimi veriyorlar indiriyoz?

Teşekkürler güzel açıklamalar için. Arkadaşla taktıkta oyuna. Crackli bi denedim hoş duruyor. Ama optimizasyon biraz ölü gibi. Ryzen 7 3700x Rtx2080super ile 2k da orta ayarlarda anca güzel ayarladım kasmadan oynamayı. Haritalar küçük değil deme? Çünkü benim oynadıklarım galiba kücük olanlardı 15-30dk yazıyordu üzerlerinde. Botlar da insan gibi öle bi sıkıyo ki :QWEQWE Ya güzel bi yerden alabilsek... Peki sitesinden alınca ne yapıyoruz? baska bise gerekiyo mu? launcherini indirip onun üzerinden indirmek vs? yoksa direk dosya paketimi veriyorlar indiriyoz?
Oyunu sitesinden aldığınız zaman size bir Battlestate Games Launcher adında bir kurulum dosyası indirmeniz isteniyor. Daha sonra launcher'ı kurup o launcher üzerinden indirme işlemi başlatıyorsunuz. Diğer, WoW, LoL gibi oyunların sistemi ile aynı yani. Başka bir işlem yapmanız gerekmiyor. Kurulum bittiğinde oyuna girip, oyun içi ayarlarınızı kendinize göre ayarlayıp başlıyorsunuz maceraya :)

Haritaları küçük-orta-büyük olarak sınıflandırabiliriz aslında ama bence kompleks olma seviyelerine göre karşılaştırmak daha doğru. Bahsetmiş olduğunuz zaman sınırları da zaten düşündüğünüz gibi birer ipucu. 30 dakikalık harita (misal Factory) küçük ama kompleks bir harita. Epeyce detayı var. Saklanılacak yerler, küçük küçük tüneller, tepedeki havalandırma boruları vs derken epey zorlayabiliyor oyuncuları. Gerçi oyunda kolay harita da pek yok aslında :)

Mesela Interchange haritası ise devasa sayılabilir mesela. Ama yüzölçümü sebebiyle değil, çok detaylı olması sebebiyle. Alışveriş merkezinin içerisi 3 kat ve zaten karışık bir de her dükkan neredeyse girilebilir durumda, dışarıda açık alandaki pusucular ayrı bir dert. AI Scav Boss bambaşka bir dert. Ama tabii ki Battlefield veya ARMA gibi oyunların haritaları gibi düşünmemek lazım. Onlar açık alana sahip, araçlarla seyahat edilebilen büyük savaş haritaları. EFT'nin haritalarının ise her bir metrekaresi işlevli. Ya loot var, ya pusu için ideal ya görev malzemeleri var vs vs derken oyunu bilen bir oyuncuya örneğin Interchange haritasında vermiş olduğu 1 saatlik süre yetmiyor. Düşünün o kadar gezip dolaşılacak yer var yani. Tabii öyle halay çeker gibi de koşamıyoruz haliyle oyunda. En ufak tıkırtımızı dinleyen başka oyuncular var diğer tarafta da :)

Sınıflandırmak gerekirse; (tamamen subjektiftir, bana göre bir sınıflandırma bu)

KOLAY

Factory :
(Küçük ama detaylı sayılabilir. Yine de rahat oynanan bir harita. Çünkü belli noktaları var ve bilen birisi için CS'de Assault oynamak gibi oluyor bir noktadan sonra.

Customs : Orta büyüklükte ancak girilmesi gereken 2 bina var. Dar alan çatışmaları sebebiyle yeni oyuncuları zorlayabiliyor. Eğer binaları es geçerseniz, kısmen düz ve rahat bir harita.

ORTA ZORLUKTA

Shoreline :
Büyük bir harita. Ağaçlar ve bol bol yüksek otların olduğu bölgelere dikkat etmek lazım. Özellikle çıkış güzergahında pusular bazen yatabiliyorlar bu otların arasına. Ayrıca ortada Health Resort isimli bir bina var. Burayı ayrı tutmak lazım. Çünkü burası değerli malzemeler bulunabilen bir mekan. Büyük bir bahçesi var. Binanın içi ise yine büyük sayılır ancak koridorlar ve odalara dikkat etmek gerekir. Her odada neredeyse bir şeyler var. Dolayısıyla kimin nereden çıkacağını kestiremiyorsunuz. Çatısında ise yine tecrübeli oyuncular bazen pusabiliyor. Ama bu binaya bulaşmadan devam ederseniz, güzel bir sahil şeridi ve ormanlık alan sizi bekliyor. Zor da sayılmaz. Ama kolay da denemez.

Woods : Bildiğimiz açık alan haritası. Bol bol yüksek kalibre nişancı tüfeği olan oyuncu bulursunuz burada. Ortasında bir kereste atölyesi var. Burada bol bol Scav çıkar. Scav Boss da burada olur belli bir ihtimal. Bunun dışında tek tehlike, siz görmeden önce sizi fark eden düşmanlardır. Standart bir açık alan-orman karışımı bir harita. Fazla loot da yoktur. Ama oyunun bir aşamasında sizi illa ki zorlayacak çünkü belli görevler bu haritaya özel.

ZOR

Reserve :
Oyuna gelen son harita. Büyük bir askeri üs olarak düşünebilirsiniz. Çok fazla PMC oluyor. Ayrıca Scav girişi çok fazla. Dolayısıyla aksiyon bitmiyor. Özellikle çıkış bölgelerinde bol bol pusucu olur. Ancak çıkabildiğiniz zaman genelde zengin olarak çıkıyorsunuz. Güzel eşyalar, hazır modlanmış silahlar vs oluyor her binada neredeyse. Tek sıkıntı her bina potansiyel bir ölüm demek. Sizden önce girilmişse çok dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü EFT'nin ve dolayısıyla Rusya'nın bina sistemi tıpkı gerçekte olduğu gibi çok karışık. Karışık olmasa bile bu kez de cover alacak yerlerin çokluğu, kilit noktalara konuşlandırılmış kum torbaları vs derken binaya önceden giren ciddi bir avantaj elde ediyor. Hele ki grup olarak oynayanlar girmişse, pas geçmenizi tavsiye ederim ilk zamanlarınızda.

Interchange : Shoreline için yazdıklarımın tekrarı aslında. Ortada kocaman bir AVM, dışarısı ise otopark ve açık alandan oluşuyor. Eğer çıkış noktası pususu için girerseniz kolay bir harita bile denebilir. Ama AVM'nin içine girerseniz (ki görev için girmek zorundasınız ya da iyi loot bulmak için) o zaman sıkıntı. Dev ve çok karışık bir AVM'de onlarca oyuncu ve Scav ile başbaşa kalıyorsunuz. Her tarafa pusulabilir, her taraf lootlanabilir olduğundan içerisi cehenneme dönebiliyor bir anda. Bir de AVM'nin içindeki depo benzeri yerler, bodrum katındaki ofisler, IKEA (ki gerçekte mağazaları nasıl karışık bilirsiniz, burada da öyle) ölümün sizi bulması 1 dakikadan az sürebiliyor :) Ama binaya bulaşmazsanız şeker gibi harita :) En azından ilk zamanlarınızda dikkat edin. Genelde sağlam gear sahibi oyuncular giriyor içeri. Ya da elinde bıçak-balta koşan çıplak oyuncular. Ne yapsınlar ekmek parası :)

*******LAB******* : Burası en büyük sıkıntı. Zaten keycard ile girilebiliyor. Yani her estiğinde giremiyorsunuz. Önden ya bu giriş kartını bulmuş olmanız ya da satın almanız gerekiyor. Ki az para da değil. Girdiğinizde de saniyeler içinde ölmeniz olası. Küçük sayılabilecek 3 katlı ama aşırı kompleks bir harita. Her köşeden birileri çıkıyor. Büyük gruplarla girenler oluyor. Scavler ise bu haritada çok daha fazla eşya ile oyuna dahil oluyorlar. İyi silahları, 8-10 tane bombaları oluyor. Scavler bu haritada oyunculardan daha tehlikeli bile olabiliyor zaman zaman. Ancak loot da ona göre artıyor haliyle. 200K'ya kart alıp girip, bir anda 1 milyon kazanabiliyorsunuz. Ek olarak buranın direkt çıkışı yok. Çıkış için belli kapıları, asansörleri, kanalizasyon girişlerini önceden aktif ediyorsunuz ve 1-2 dakika boyunca bekliyorsunuz. Mesela bir asansöre elektrik vermek için gidip aşağı kattan sigorta kutusunu açıyorsunuz ve bekliyorsunuz asansörün devreye girmesini. Ya da bir otopark girişini açmanız gerekiyor. Açılması 1 dakika sürüyor. Her açtığınız çıkış noktası için oyuna daha fazla Scav dahil oluyor. Üstelik her çıkış aktif edildiğinde Rusça konuşan bir ablamız, tahliye mesajı yayınlıyor hoparlörlerden. Dolayısıyla haritadan çıkmayı deneyen birisi olduğunu biliyorsunuz. Tabii haritaya daha fazla Scav girdiğini de fark ediyorsunuz. Bombalar havada uçuşuyor sürekli birileri birilerine sıkıyor derken burada hayatta kalmak ciddi bir emek istiyor. Ama kaldığınız takdirde de ödülü mutlaka tatmin edici oluyor. İlk zamanlar uzak durmanızda fayda var. Boşuna para kaybı oluyor yeni oyuncular için. Tamamen high-risk = high-win muhabbeti bu harita.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Botlar ise gerçekten fena. Özellikle Scav Boss (oyunun kendi botlarının boss hali) fena. Aşağı yukarı her haritanın bir bossu var. Ve belli bir ihtimal ile çıkıyor. Eğer çıkmışsa, belli noktalarda çıkıyor. Misal Customs haritasında 3-Way Dorm (üç katlı yurt binası) binasında veya oranın biraz ilerisinde bulunan benzinlikte çıkabiliyor. Oraları temizlemek eğer düzgün gear yoksa zor oluyor. Temizlemek değil de hayatta kalmak diyelim. Çünkü boss ve yancıları insan gibi ateş ediyor. Fazla iyi ayarlanmış botlar yani :)

SON NOT : Yerinizde olsam bu oyun, bir FPS oyunu olduğu için 2K'dan ziyade 1080p'ye göre ayarlama yapardım. FPS değeri, görüntü kalitesinden bence daha önemli bu oyunda. Görüntü kalitesi zaten çok güzel. 1080p de sizi rahatsız etmez diye düşünüyorum. Tabii ki sizin zevkiniz ve tercihiniz sonuçta, karışmak haddim değil.

Geri
Yukarı