Escape from tarkov alınır mı?

Teşekkürler. şahsen biraz aksiyon olsun die standart tercih ederiz hem fiyat daa uygun diğerlerine göre 😄

peki bu görevler online kısımdan mı yoksa AI kısımdan mı yapılıyo
yani ne kdr zor olabilir yapması ki? 700tlnin verdiklerini kasarak yapabiliyoz yani? yapamadığımız var mı? mesela depomuzu artırabilirmiyiz 700tl versiyondaki gibi?
AI kısım diye bir şey yok öncelikle. Oyunun offline kısmı sadece eğitim amaçlı. Oyuna offline girip, oynarsanız, rank kasamazsınız, lootladığınız eşyaları kullanamazsınız (hepsi oyundan çıkarken gider), skill kasamazsınız vs vs. Yani offline modun tek avantajı, harita öğrenmek ve ne nerede çıkar, hangi Scav nerede bulunur gibi şeyleri öğrenmektir. Tek artısı, offline modda ölürseniz, eşyalarınızı kaybetmezsiniz. Oyunu ve haritaları öğrenmek için mükemmel bir şeydir kısaca. Ayrıca offline girerken boş haritaya da girebilirsiniz. AI da koymazsınız ve boş haritada dolaşarak loot ve çıkış lokasyonlarını da öğrenebilirsiniz.

Görevlerin tamamını online olarak yapmak zorundasınız. Ve inanın zor olanları da var :) Zorluk, görevi yapmak değil, görevi yaparken hayatta kalmak zaten. Tam görevde istenen eşyayı buluyorsunuz o arada çat diye 3-5 kişilik bir ekibe denk geliyorsunuz. Bazen Scav Boss'a denk geliyorsunuz. Sıkıntı burada çıkıyor :)

Diğer sorunuzun cevabı ise; EoD'nin verdiklerini kasabiliyorsunuz. Mesela 3x3 boyutunda Gamma Container'ı EoD'ye sahip olmadan bulamazsınız oyunda. Ancak daha iyisi 3x4 boyutundaki Kappa kutusunu görevleri bitirince alabiliyorsunuz.

Stash boyutunu oyun için 2-3 milyon rouble kasarak artırabiliyorsunuz. Bir seviye daha için 7-8 milyon Rouble gerekiyor. EoD size 10x66 boyutunda stash veriyor. Siz ise oyun için geliştirmelerle 10x46'ya kadar çıkabiliyorsunuz. Standart sürüm ise 10x26 boyutunda stash ile başlatıyor sizi. Her geliştirme için sırasıyla 10x36 ve son olarak 10x46 boyutuna geliyor stashiniz. Ve rahatça ulaşılabiliyor bu geliştirmelere. İşte ara sürüm almayın deme sebebim bu. Ara sürümlerde 10x36 veya 10x46 stash veriliyor. Ama ulaşması zor değil oyun içinde.

EoD size 10x66 stash veriyor başlangıçta. Oyun içinde de 10x66'ya ulaşabiliyorsunuz ancak en zor kısım bu. Hideout kısmında yapılan en zor en uzun ve en pahalı geliştirme. Varınızı yoğunuzu alıyor adeta sizden :) 150.000 Euro istiyor oyun içinde bu geliştirme. Ki iyi para. Ancak bu geliştirmeyi açana kadar yapmanız gereken ön geliştirmeler vs derken bu geliştirme zorluyor insanı.

EoD'yi almak için tek geçerli sebep de bu bana göre. Ciddi bir zaman ve oyun içi para tasarrufundan bashediyorum.

Not : Oyun içinde Dolar, Euro, Rouble ve Bitcoin olmak üzere 4 para birimi mevcut. Euro bunların gerçekte olduğu gibi en pahalısı. Ancak oyun içinde de tıpkı gerçekteki gibi para dönüştürebiliyorsunuz. Elinizdeki rouble ile veya dolar ile Euro almanız da mümkün. Ya da tersi şekilde Euro bozdurmanız, Dolar bozdurmanız da mümkün. Çok fazla değişim olmasa da bu paraların da kendi içinde değerleri değişiyor. Yani bildiğiniz sanal döviz kuru mevcut oyun içinde. Bir gün girdiğinizde 1 dolar 109 rouble olabiliyorken ertesi gün 114 rouble olabiliyor. Bu sayede de küçük paralar kasılabiliyor oyunda. Ama bu bahsettiğim değişimler cidden çok küçük ve nadiren oluyor.

Oyunu satın almak isteyenler bence en başta standart sürümünü satın alsınlar. Bu oyun herkese göre bir oyun değil beğenmesseniz en azından ikinci el satarken daha kolay alıcı bulursunuz. (İkinci el hesap satmak illegal. Farkedilirse hesaplara ban atıyorlar) En pahalı sürüm yeni oyunculara aşırı yararlı oluyor. Güvenli konteynırın büyüklüğü olsun, envanterin büyüklüğü olsun en pahalı sürüm avantaj sağlıyor ama oyunu öğrenince pek bir farkı kalmıyor. Zaten görevlerle ilk önce 2x4 güvenli kutu en son tüm görevler bitince de 3x4 güvenli kutu veriyor oyun. EOD'nin en büyük avantajı oyun tam sürüme çıktığında tüm DLClerin bedava verilecek olması. Geçenlerde bir DLC duyurdular yanlış hatırlamıyorsam. Karlı hava DLC ile gelecekmiş. Onun dışında bir yıl önce falan SCAV ilerlemesi gelecek diye konuşulduğunu hatırlıyorum. PMC karakter gibi SCAV'ın da görevleri olacak ve DLC ile erişilebilecek.
Optimizasyon konusuna gelirsek iyi olmadığı aşikar. 1050Ti'dan daha düşük ekran kartı ve düzgün bir işlemcisi olmayan bilgisayar muhtemelen 1080P'de 60FPS alamaz. Yakınlaştırmalı dürbünleri açınca FPS düşüşleri oluyor. Shoreline haritasında genel olarak FPS daha kötü diğer haritalara oranla. Arada sırada oyun takılıyor. Bu takılma muhtemelen bot spawn olduğunda falan oluyor ve sistem ayırt etmiyor. i9 2080Ti bilgisayarı olanda da oluyor daha düşüklerde de. Son yayınlarında yapımcılar bunu düzeltecez diyorlardı ama oyunu 1 yılı aşkın süredir oynuyorum. Bir yıldır düzeltecekler.
Son birkaç aydır oyun hype olmuş durumda. Twitch eventi olsun, büyük yayıncıların oynaması olsun o yüzden yoğunluk sebebiyle çok fazla server problemleri yaşanıyordu. Bu yüzden 1.5 aydır falan oynamıyordum oyunu. Event olduğunda oyun iptal oluyordu çünkü oynanamıyordu. Bu aralar yeniden başladım haftasonu akşamları yine sıkıntı var. Oyuncular laglı laglı ilerliyordu ama öğlenleri sorunsuzdu. Yavaş yavaş server problemleri düzeltiliyor heralde.
Yeni başlayacaklara şimdiden başarılar. Mermilerinize dikkat edin. SKS, AKM ve 7.62x39 PS mermisi yeni başlayanlar için en ideal silah mermi kombinasyonu gibi duruyor.(Modsuz 7.62 AK ile taramaya kalkmayın) Merminin gücü 4 level armorları delebilecek seviyede ve 1 level satıcıdan alınabiliyor. Onun dışında benim favorim her zaman mosin olmuştur. Paranız yoksa alın mosin biraz akıllı, yavaş oynamayla gearlı adamları öldürebilirsiniz.
Silahlara göre mermi sıralaması yaparsak 5.45 için 7N39>BS>BT>BP, 5.56 için M995>M855A1>M856A1, 9MM için AP6.3>PSTGZH(9MM mermileri genel olarak 4 level armordan bile zor geçiyor. Kullanmamanızı öneririm), 7.62x39 için BP>PS>T45M, 7.62x54 için ben genelde 7N1 kullanıyorum. Göğüsden 3 level armora kadar tek attığı ve kafadan da 5 level kasklara bile genelde tek attığı için. LPS GZH de üzmez. Bir level satıcılarla alınabilecek en iyi mermi. .308 silahlar için M61>M62>M80. Bence M61 gereksiz pahalı. Kullanılacaksa M62 veya M80 kullanılmalı. M80 de göğüsden 3 level armora kadar tek atabiliyor. Bu mermilerin tek atma olayı statlarından dolayı. Her merminin delme gücü ve ete vurduğu hasarlar var M80, LPS GZH, 7N1 gibi mermilerin hem peni 3 level armoru delebilecek kadar kuvvetli hem de ete hasarı 80+ olduğu için ve oyuncuların göğüs canı 80 olduğu için 3 level armora kadar tek atabiliyor. Oyuna ilk başladığınızda 7.62x54 LPS GZH ve 7.62x39 PS harici diğer mermilere erişiminiz olmayacak. Flea marketten alabilirsiniz ama diğer oyuncular biraz pahalıya satabiliyor. Tavsiyem mermiden kısmayın. Ucuz mermilerle ne kadar vursanız da zırhı delemedikleri için oyuncuları, botları öldüremessiniz. Tabi bacağa sıkarak öldürme imkanınız da var.

Oyun aslında güzel mantıkda da, millet hemen işi çakallığa dökmüş. Çıkışı tutup gelene geçene ayağına bir mermi yiyorsun ölüsün. Üstüne bekleme süresine giriyor. Bence pek alınası değil.

Eğer gerçek Hardcore-FPS deneyimi yaşamak istiyorsanız alınır. 3600 küsür saat harcamış birisi olarak söyleyebilirim ki, oynadığım en iyi FPS oyundur kendisi.

Ancak beklentiniz BF gibi, CoD gibi "amaç aksiyon olsun" ise baştan söyleyeyim, EFT bambaşka bir oyun.

EFT, taktiksel ve epeyce zor bir FPS oyunudur. Ayrıca crafting, trading gibi öğeler ile desteklenmektedir. MMO oyunlarında olduğu gibi FLEA MARKET adı verilen bir auction house sistemi ve hideout olarak isimlendirilen, crafting yapabildiğiniz, özelliklerinizi geliştirebildiğiniz bir yeriniz bulunmaktadır.

Ayrıca oyunda skill kasma durumu da mevcuttur. Belli yeteneklerinizi belli şeyler yaparak artırabilirsiniz.

Zaten oyunun yapımcıları, kendi oyunları için MMOFPSRPG tanımlaması kullanıyorlar.
Benim de çok ilgimi çekti oyun ancak 1600AF dizmeden almayı düşünmüyorum. Bir de illa ki arkadaş lazım sanırım yoksa tek başıma çok sıkıcı olur gibime geliyor. Bunun dışında 3600 saat EFT'de mi geçirdiniz hocam? Oyun ne zaman çıktı ben yeni sanıyordum :)

Benim de çok ilgimi çekti oyun ancak 1600AF dizmeden almayı düşünmüyorum. Bir de illa ki arkadaş lazım sanırım yoksa tek başıma çok sıkıcı olur gibime geliyor. Bunun dışında 3600 saat EFT'de mi geçirdiniz hocam? Oyun ne zaman çıktı ben yeni sanıyordum :)
Oyun Alpha aşamasına 2016 sonunda girdi ve oynanabilmeye başlandı. Çok kısıtlı bir Alpha aşamasıydı. Sadece EoD alanlar katılabildi. Daha sonra 2017'de komple açıldı. Ben 2017 Eylül'de yeni pc topladığımda aldım ve başladım. Hala da oynuyorum. Ancak tabii ki adı Beta'ya geçince ciddi şekilde duyuldu. Şu anda da yayıncıların favori FPS oyunu oldu. Ama beta dediğime bakmayın. Bu oyun zaten 2017'den beri tam sürüm kalitesinde. Yapımcı stüdyonun ilk ciddi işi ancak 3A diye geçinen oyunların %90'ından daha 3A'dır. Hem yapımcı desteği, hem yapımcıların oyuncuları dinlemesi, düzenli ve sık gelen güncellemeler, yenilikler derken şu an bana göre en iyi FPS oyun piyasadaki.

Grup olayına gelirsek, belli avantajlar ve dezavantajlar var.

Grup ile oynarsanız, grup da oyuna adapte olabilmişse eğer; çok kişi olacağınızdan dolayı alan kontrolü yapmak, tek takılanları vurmak, scav temizlemek, pusmak ve belli alanları gözlemek çok daha kolay olacaktır. Bunun karşılığında da mesela oyunda en ufak çıtırtı bile duyulabilir şekilde ayarlanmış olduğundan kalabalık gezmek demek, gürültü anlamına geliyor. Ayrıca yine oyunda takım arkadaşınızın kafasında imleç vb şeyler olmadığından dolayı diğer oyunlardaki gibi grup arkadaşlarınızı tanıyamıyorsunuz. Ancak aynı renk bant takabilir veya aynı tip bir kafa zırhı giyebilirsiniz. Oyunda detaylı olmayan bir de clothing sistemi var. 5-6 çeşit iç kıyafet var. Aynı tip giyinmek de bir çözüm olabilir. Ama asıl görünüşü belirleyen şey, yelekler, kafalıklar, çantalar vb şeyler. Kendi arkadaşınızı da arbede içinde vurabilirsiniz haliyle eğer panik olursanız.

Bir kez başıma geldi benim ilk zamanlarımızda. 4 kişiydik ama 1 arkadaşımız skype'a girmemişti. 3 kişi konuşuyorduk aramızda. 4. arkadaş ölmüş. Onu öldüren kişi yaklaşık 10 dakika arkamızda gezmişti. Biz de fark etmedik saf gibi. Çıkış noktasına kadar bizimle gelip oracıkta hepimizi taramıştı. Epey gülmüştük sonrasında...

Tek oynarsanız da yine misal, bir yere pustuğunuzda çok daha sessiz olacaksınız demektir. Ama ateş gücü olarak gruplara karşı zayıf kalabilirsiniz. Elbette ki 2 mermi 2 head-shot ile de bitirebilirsiniz olayı ama ya olmazsa ?

Oyun hardcore bir oyun olduğu için genelde oyuncular hesaplı kitaplı iş yapıyor. Öyle BF gibi CoD gibi hurra koşalım diyen adam çok zor görürsünüz.

Dolayısıyla eğlence katsayısı grup ile artıyor. Burası kesin. Ama tek oynamanın da avantajları var. Mesela sniper tipi silahları asla arkadaşlarımla seçmiyorum. Çünkü bizimkiler biraz barzo oyun tarzını seviyorlar. Yani oyunu hepimiz iyi biliyoruz ancak onların tarzı biraz daha çapraz ateşe alalım, bomba sallayalım şeklinde. Mecburen topluca oynarken ayak uyduruyorum onlara. Ama kendim oynarken ise iş başkalaşıyor. RSASS adında bir silah var oyunda, ki favori silahımdır; yarı otomatik 7.62x51 kalibre ve oyunun en sağlam silahlarından biridir. Sniper şeklinde modlayıp full sessizlik içerisinde oynuyorum.

Eğer Insurgency oynayıp beğendiyseniz alacağınız oyun. Öyle CoD gibi "Allahu ekber ben geliyoğm lağn" diye mekana dalacağın oyun değil.
Dostum Insurgency ve Insurgency Sandstorm'u severek oynuyorum ama fiyatının 420 TL olması çok düşündürüyor... (Insurgency Sandstorm'u 50 TL gibi bir civara aldım, oyunu sevmeseydim çok üzülmezdim 50 TL ödediğim için.)

Yeni konular

Geri
Yukarı