ESC'yi akü ile çalıştırma

Yiğitalp3xx

Centipat
Evet gençler bir elektrikli bisiklet projesi yapıyoruz motor falan vs temin edeceğiz tek sorum şu 45A bir ESC var. Malum ülkemizde dolar kuru vs ile lipo piller bayağı pahalı bende 12V 24A bir jel akü alsam bunu ESC üzerine bağlasam herhangi bir sorun olur mu? Yoksa sorunsuz bir şekilde kullanabilir miyim?
Motorun özellikleri: Max voltage 12V, Max amper 60A.
ESC: 45A.
Akü 12V 24A jel akü.

1)Motorun yükte çektiği akım 24A dan fazla değil ise gönül rahatlığıyla kullanılabilir.
Not: Kullanacağınız motoru bilmiyorum ama tahminen 24Adan daha fazla akım çeker çünkü bisiklet 10KG olasa üstündeki yük + insan vs 70KG desek yüksek tork gerekir reducer kulanmazsanız.
2)Ucuz diye jel akülerden demişsiniz uzun vadede size daha büyük sorunlar yaşatabilir.
3)Ayriyeten lipo bataryalar hacim ve kütlelerine oranla depolayabildikleri enerji miktarı daha yüksek ve verimli olduğu için daha mantılı bir seçimdir.
4)ESC'yi ne ile kontrol edeceksiniz?
5)Ben olsam söyle hazır sistem alırım:36V 250W Electric Bike Conversion Scooter Motor Controller Kit For 22-28inch Ordinary Bike Other Vehicle Parts & Accessories from Automobiles & Motorcycles on banggood.com

1)Motorun yükte çektiği akım 24Adan fazla değil ise gönül rahatlığıyla kullanılabilir.
Not: Kullanacağınız motoru bilmiyorum ama tahminen 24adan daha fazla akım çeker çünkü bisiklet 10KG olasa üstündeki yük + insan vs 70KG desek yüksek tork gerekir reducer kulanmazsanız.
2)Ucuz diye jel akülerden demişsiniz uzun vadede size daha büyük sorunlar yaşatabilir.
3)Ayriyeten lipo bataryalar hacim ve kütlelerine oranla depolayabildikleri enerji miktarı daha yüksek ve verimli olduğu için daha mantılı bir seçimdir.
4)ESC'yi ne ile kontrol edeceksiniz?
5)Ben olsam söyle hazır sistem alırım:36V 250W Electric Bike Conversion Scooter Motor Controller Kit For 22-28inch Ordinary Bike Other Vehicle Parts & Accessories from Automobiles & Motorcycles on banggood.com

Öncelikle teşekkürer bir sorum daha olacak ama önce kullandığım motor ve ESC'nin linkini paylaşıyorum 4370KV Su Geçirmez Fırçasız Motor + 45A ESC 1/10 Fiyatları ve Özellikleri
Diğer sorum ise bu motoru 30.000 RPM'de kullanirken ki tork 3.000 RPM'de kullanilirken ki ile aynı mı olur?
Dediğiniz reducer nedir?
Satıcı firmaya akü ile calistirirsam ne kadarlık bir akü gerekir dediğimde 12V 24A yeteceğini söylediler.

Aynı olmaz şöyle düşünün enerji ne yoktan var edilir ne de vardan yok edilir buna göre 30.000RPM göre 3000 RMP de tork daha fazladır

Dediğim reducer aslında geçişsiz dişli kutusudur torku ya da dönüş hızını artırmaya yöneliktir.

Yeterli olur fakat sizin linkini attığınız motoru bisiklet gibi bir alette kullanmanıza imkan yok motoru yakarsınız , diyelim dişli sistemi kullandınız çok ama çok yavaş gidersiniz o motor çok küçük.

Adında da belirttiği gibi 1/10 oranında rc araçlarda kullanılır ve kv değerine bakarsak torkun önemli olmadığı hızlı ve drift araçlar için uygundur diye düşünüyorum.

Aynı olmaz şöyle düşünün enerji ne yoktan var edilir ne de vardan yok edilir buna göre 30.000RPM göre 3000 RMP de tork daha fazladır.

Dediğim reducer aslında geçişsiz dişli kutusudur torku ya da dönüş hızını artırmaya yöneliktir.

Yeterli olur fakat sizin linkini attığınız motoru bisiklet gibi bir alette kullanmanıza imkan yok motoru yakarsınız, diyelim dişli sistemi kullandınız çok ama çok yavaş gidersiniz o motor çok küçük.

Adında da belirttiği gibi 1/10 oranında RC araçlarda kullanılır ve KV değerine bakarsak torkun önemli olmadığı hızlı ve drift araçlar için uygundur diye düşünüyorum.

Motor Max gücü 820Watt biz 700Watt desek motor bisiklet arasına biri buyuk biri kucuk disli sistemi kuracağız şu an fizik öğretmenleri ile hesaplamamiza göre arka tekeri Dk'da 410 kere döndürebilirsek saatte 40 km gibi bir hıza ulaşacağız. Ilk kalkışı biz pedalla yapacağız. Sizin de dediginiz gibi düşük devirde tork daha yüksek bizim kuracağımız disli sisteminin gücü torku 3 katına çıkaran bir sistem. Daha sonra ilk kalkışı pedalla yaptıktan sonra rahat bir şekilde gideceğimizi düşünüyoruz. Hesaplamalar şu an olumlu sonuç verdi. Şimdi biz bu sistemi kursak pil olarak çok fazla fiyatı yüksek olmayan bir pil önerebilir misiniz?

Lipo yerine akü kullanamam değil mi hocam illa lipo pil almam gerekir. 2 tane 12V 24A jel akü var elimde

Hocam 2 side fark etmez ben sadece boyutları daha küçük fakat sakladıkları enerji daha yüksek olduğu için lipo dedim ama siz kurşun asit ya da jel bataryalar kullanılabilir elinizde olan jel aküleri paralel bağlayıp kullanabilirsiniz

Yeni konular

Geri
Yukarı