Çözüldü ESET NOD32 ürün anahtarları neden internette dolaşıyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
Dünya
Daha fazla  
ESET yazılımını bilgisayarınıza kurduktan sonra size denemeniz için 30 günlük bir deneme veriyor. Lisans süreniz dolduktan sonra Google'da basit bir arama yaparak yazılıma ait yeni bir ürün anahtarı bulabiliyorsunuz (çoğunluğu sahtekar/scam web siteleri fakat aralarında güncel ürün anahtarını verenler var). Facebook'da bir sürü buna benzer grup var, bazı kullanıcılar ellerindeki keyleri bu şekilde durum olarak paylaşıyor. İnternette bulunan bu ürün anahtarlarını kullandığınızda tekrardan deneme sürümü aktif oluyor ve ürün anahtarının geçerli olduğu süre kadar yazılımı lisanslı bir şekilde kullanmaya devam ediyorsunuz, benim anlam veremediğim şey insanlar bu deneme sürümü keylerini nereden bularak paylaşıyorlar? İçlerinden bazıları kullanılmış oluyor, bazıları hiç kullanılmamış oluyor.

Bu konuda aklıma gelenler; bir exploit yardımı ile bu ürün anahtarları ESET'in datalarından sızdırılabileceği yönünde (böyle olsaydı gerçekten komik olurdu, koskoca güvenlik şirketi). Diğer düşündüğüm şey ise ürün anahtarlarının bir ESET hesabı açılarak üretilebildiği ('ki bunun nasıl gerçekleşeceğini bilmiyorum). Son olarak bu ürün anahtarlarının illegal yollarla başka kullanıcılardan çalındığı ihtimali. Gelelim benim neler hissettiğime, bu konuyu açtığım güne kadar her lisansım bittiğinde bu şekilde bir ürün anahtarı bularak yazılımı kullanmaya devam ettim. Yukarıda vermiş olduğum "ya keyler illegal veya başka kullanıcılardan izinsiz olarak alınmışsa" anlamı içeren cümleyi aklıma getirdi. Bu yüzden kafamı kurcalayan bu konuyu sizlere danışmak istedim. Gecenin bir vakti aklıma takıldı ve vicdanımı rahatsız etti.

Sizce bu ürün anahtarlarını kullanmak doğru mu? Çünkü kullanmanın etik olup olmadığını bilmediğim halde kullandım, bu yüzden vicdanım rahat değil.

Önce forumda bu konuyu açmak istedim, eğer kesin bir bilgi edinemezsem ESET ile iletişime geçip bu konunun gerçeklik paylarını sorgulamayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Konu hakkında ESET 'in resmi Facebook sayfası ile iletişime geçtim. Lisans anahtarlarının kullanıcılar tarafından üretilebildiği gibi, ESET dağıtıcıları tarafından çeşitli ülkelerde toplu olarak üretildiğini söylediler. Kendi ürettiğimiz lisans anahtarlarının kullanımının sakıncası olmadığını söyledi fakat internette bu lisans anahtarlarını aratırken bir çok zararlı web sitesinin olduğunu söylediler. Ücretsiz lisans anahtarı veren sitelerin bilgisayarınıza ciddi zararlar vereceğini söyledi.

1660042238530.png

Görünüşe göre Facebook gruplarında bulduğum bu lisansları kullanmanın hiç bir sakıncası yokmuş.
Rahatlıkla bu lisans anahtarlarını kullanabilirmişiz, sadece bu lisans anahtarlarını ararken virüslü internet sitelerine dikkat etmemiz gerekiyor.
Hocam doğru değil. Ve o anahtar illegal yollar ile alınmış ise başınıza bir şey gelebilir. Böyle şeyler yapmak yerine 30-100TL ödeyerek rahatlıkla bu hizmetlere ulaşabilirsiniz.

Konu hakkında ESET 'in resmi Facebook sayfası ile iletişime geçtim. Lisans anahtarlarının kullanıcılar tarafından üretilebildiği gibi, ESET dağıtıcıları tarafından çeşitli ülkelerde toplu olarak üretildiğini söylediler. Kendi ürettiğimiz lisans anahtarlarının kullanımının sakıncası olmadığını söyledi fakat internette bu lisans anahtarlarını aratırken bir çok zararlı web sitesinin olduğunu söylediler. Ücretsiz lisans anahtarı veren sitelerin bilgisayarınıza ciddi zararlar vereceğini söyledi.

1660042238530.png

Görünüşe göre Facebook gruplarında bulduğum bu lisansları kullanmanın hiç bir sakıncası yokmuş.
Rahatlıkla bu lisans anahtarlarını kullanabilirmişiz, sadece bu lisans anahtarlarını ararken virüslü internet sitelerine dikkat etmemiz gerekiyor.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı