Eşit ağırlığa geçmek mantıklı mı ve ne kadar zor?

T129Atak

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Ankara
Öncelikle merhabalar. Şu an alanım sayısal ve seneye sınav senem. Günler ilerledikçe fen derslerinde bıkmam gibi bir sorun yaşıyorum. Olayın sorun noktası ise fen lisesinde okuyorum. Matematiğime AYT kısmında güveniyorum fakat TYT sayısal alanında ortalama seviyede eksiklerim var. Bunların telafisinin kolaylığı için de EA benim için öncelikli duruma geldi.

Araştırınca istikrarlı çalışarak EA 2000-3500 gibi bir sıralama yapabileceğimi düşündüm. Bu da çok iyi üniversitelerde psikoloji ve hukuk bölümünün önünü açıyor fakat hala büyük bir kararsızlığım var.

1-Sözel derslerin kayıplarını telafi etmek ne kadar kolay?
2-Artık geç mi?
3-Fen derslerinden kurtulunca çalışma rahatlığı kazanır mıyım?
4-Bilginiz varsa Psikoloji bölümünün önü ne kadar açıktır?
5-Edebiyatın çoğunu doğru yapmak düşündüğüm kadar kolay mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
1) Sanıldığının aksine sözel dersler sayısala kıyasla o kadar da kolay değildir, yani evet tabii ki sayısal kadar zor değildir ama sayısalda öğreneceğin formüllerin hayli hayli fazlası tarihi ve edebi bilgi ezberlemen gerekecek. Ha seneye sınav senem diyorsun, 1 yıl 5 ay çalışıp o konuları tamamen öğrenmemen imkansız.
2) Geç değil, 1 yıl 5 ay fazlasıyla uzun bir süre.
3) Hayır, sözel dersler de fen dersleri kadar boğucudur.
4) Şu anda ülkede fen yapamayan ne kadar adam varsa ya hukuğa ya psikologluğa gidiyor, ikisinde de büyük bir yığılma var. Önü açıklık arıyorsan kesinlikle eşit ağırlığa geçmeni önermem.
5) Ben sayısaldan girdiğim sınavda Sosyal-1 kısmında 27 net yapmıştım, edebiyat/tarih soruları gerçekten çok kolay. Ama burada da şöyle bir sıkıntı oluyor; herkes çok kolay net çıkarttığından edebiyat sorularının pek bir numarası kalmıyor. Eşit ağırlıkta seni taşıyacak olan netler matematik netleri.

12. Sınıfta Eşit Ağırlığa geçen bir öğrenci olarak. AYT Coğrafya ve AYT Tarih için eğer genel kültürünüz kuvvetliyse ve Tarih ve Coğrafya'ya azıcık olsa da ilgin var ise geçmende problem yok. Tek sıkıntı yaşayacağın ders bana sorarsan AYT Edebiyat o da ezber. Matematiğin iyiyse EA'da çok rahat derece yaparsın.

1) Sanıldığının aksine sözel dersler sayısala kıyasla o kadar da kolay değildir, yani evet tabii ki sayısal kadar zor değildir ama sayısalda öğreneceğin formüllerin hayli hayli fazlası tarihi ve edebi bilgi ezberlemen gerekecek. Ha seneye sınav senem diyorsun, 1 yıl 5 ay çalışıp o konuları tamamen öğrenmemen imkansız.
2) Geç değil, 1 yıl 5 ay fazlasıyla uzun bir süre.
3) Hayır, sözel dersler de fen dersleri kadar boğucudur.
4) Şu anda ülkede fen yapamayan ne kadar adam varsa ya hukuğa ya psikologluğa gidiyor, ikisinde de büyük bir yığılma var. Önü açıklık arıyorsan kesinlikle eşit ağırlığa geçmeni önermem.
5) Ben sayısaldan girdiğim sınavda Sosyal-1 kısmında 27 net yapmıştım, edebiyat/tarih soruları gerçekten çok kolay. Ama burada da şöyle bir sıkıntı oluyor; herkes çok kolay net çıkarttığından edebiyat sorularının pek bir numarası kalmıyor. Eşit ağırlıkta seni taşıyacak olan netler matematik netleri.
Cevap için teşekkür ederim. Bayağı bir düşünmem lazım geri dönüşü zor olan bir karar çünkü.
12. Sınıfta Eşit Ağırlığa geçen bir öğrenci olarak. AYT Coğrafya ve AYT Tarih için eğer genel kültürünüz kuvvetliyse ve Tarih ve Coğrafya'ya azıcık olsa da ilgin var ise geçmende problem yok. Tek sıkıntı yaşayacağın ders bana sorarsan AYT Edebiyat o da ezber. Matematiğin iyiyse EA'da çok rahat derece yaparsın.
Genel kültürüme güveniyorum. Ezber açısından da sorun olacağını düşünmüyorum. AYT matematiğim şu an için çok iyi gidiyor. Biraz daha artıları eksileri tartıp karar vereceğim. Cevap için teşekkür ederim.

Hangi bölümde okursan oku zaten TYT'de herkes aynı sınavı olacak.
1) Sözel ders sayısal kadar zor değil. Soru çözmene çok gerek yok tek yapman gereken ezber. Ezberim iyi diyorsan zorlanmazsın.
2) Değil.
3) Eşit ağırlık derslerine bakın eğer sizi sıkmayacağını düşünüyorsanız sorunun cevabı evet.
4) Genellikle özel iş olduğu için sizin mesleğinizi iyi yapmanıza kalmış bir durum.
5) Edebiyat'ın diğer sözel derslerden hiçbir farkı yok. Sadece daha fazla konu var.

Yeni konular

Geri
Yukarı