Eşit Ağırlık Bölümündeki Birisi Sayısal Bölüm Seçebilir Mi?

Bir tutmuyorum sen diyorsun ki sayısalcı sosyal yapıyor çünkü basit fakat eşitağırlıkçı fen yapamıyor çünkü zor. Şöyle düşün eşitağırlık seçtin ama dünya tersine döndü hukuk yerine mühendislik istiyorsun eğer eski sistem olsaydı imkanı yok kazanamıyordum şimdi kazanabilirsin bundan daha doğal ne olabilir.
Sayısallar eşit ağırlık öğrencilerinin önüne de rahatlıkla geçebiliyor. Burada etkilenen ortalama eşit ağırlık öğrencileri.

Sayısallar eşit ağırlık öğrencilerinin önüne de rahatlıkla geçebiliyor. Burada etkilenen ortalama eşit ağırlık öğrencileri.

Şimdi benim asıl anlamadığım nokta bunun neden haksızlık olarak görüldüğü. Eğer bir insan daha fazla bilgi biliyorsa ve daha az bilenin önüne geçemezse asıl bu haksızlık olmaz mı? 15 yaşında seçilen alanın sürekli olarak kalmasını istemek nasıl bir adalettir? Herkes hata yapabilir alan seçerken ve tecrübe eksikliğiyle 15 yaşında bu hatanın yapılması oldukça doğaldır. Herkes alanı ne olursa olsun puanını almışsa istediği bölümü seçebilmelidir. Doğru ve adil olan budur zaten.

Şimdi benim asıl anlamadığım nokta bunun neden haksızlık olarak görüldüğü. Eğer bir insan daha fazla bilgi biliyorsa ve daha az bilenin önüne geçemezse asıl bu haksızlık olmaz mı? 15 yaşında seçilen alanın sürekli olarak kalmasını istemek nasıl bir adalettir? Herkes hata yapabilir alan seçerken ve tecrübe eksikliğiyle 15 yaşında bu hatanın yapılması oldukça doğaldır. Herkes alanı ne olursa olsun puanını almışsa istediği bölümü seçebilmelidir. Doğru ve adil olan budur zaten.
Eşit ağırlık ağır ezber gerektiren bir bölüm. Kendilerine zor zaman ayırabilirken fene zaman ayıramazlar. Size Miryokefalon-Malazgirt'in önemini sorsam bilirsiniz değil mi? Genel kültürede kaçabilir. Fen öyle değil. Vurgulamak istediğim şey budur.

Eşit ağırlık ağır ezber gerektiren bir bölüm. Kendilerine zor zaman ayırabilirken fene zaman ayıramazlar. Size Miryokefalon-Malazgirt'in önemini sorsam bilirsiniz değil mi? Genel kültürede kaçabilir. Fen öyle değil. Vurgulamak istediğim şey budur.

Eğer ezber gerektiren kısmı sayısalcı yapabiliyorsa eşit ağırlıkçı da yapabilir. Siz fizikte ve matematikte ezberlenmesi gereken formül sayısını biliyor musunuz? Ben de bundan bahsediyorum. Biri diğerinin yapması gereken şeyi yapıyorsa diğeri de yapmalıdır yapabileni geçmek için.

Eski sistemdeyken insanlar yana yakıla kat sayıdan sitem ediyorlardı onları düşün.

Soran arkadaşın sorusu bir türlü cevaplanamamış anladığım kadarıyla. Kısaca açıklayayım.

Sınav sistemi aslında basit. Hiç anlamayacak bir şey yok. Alan tercihi yapan öğrenci istediği zaman alanını değiştirebilir. Değişim talep ettiği dönemden hemen sonraki dönem seçtiği alanın derslerini görmeye başlar.

Sınav esnasında ise istediğin her şeyi çözebilirsin. TYT herkes içindir. Meslek lisesinden Fen lisesine kadar bütün öğrenci grupları için hazırlanır. AYT ise alanınız ile ilgili soruları çözmeniz gereken sınavdır. Fakat sayısal olduğunuz halde sayısal çözmeyip TS bile çözebilirsin. Hiç bir sınırlaması yok.

Yukarıda tartışan arkadaşlara da cevap olsun. En yakın arkadaşım geçen sene girdi sınava. TM bölümünden hazırlanmıştı. Eşit ağırlıkta 2000, sayısalda ise 10 000'e girdi. Yapan yapıyor yani.

Sana tavsiyem ise hangi bölüme gitmek istediğini acil düşünmen. Mühendislik istiyorsan MF'ye geç ve hazırlanmaya başla.

Soran arkadaşın sorusu bir türlü cevaplanamamış anladığım kadarıyla. Kısaca açıklayayım.

Sınav sistemi aslında basit. Hiç anlamayacak bir şey yok. Alan tercihi yapan öğrenci istediği zaman alanını değiştirebilir. Değişim talep ettiği dönemden hemen sonraki dönem seçtiği alanın derslerini görmeye başlar.

Sınav esnasında ise istediğin her şeyi çözebilirsin. TYT herkes içindir. Meslek lisesinden Fen lisesine kadar bütün öğrenci grupları için hazırlanır. AYT ise alanınız ile ilgili soruları çözmeniz gereken sınavdır. Fakat sayısal olduğunuz halde sayısal çözmeyip TS bile çözebilirsin. Hiç bir sınırlaması yok.

Yukarıda tartışan arkadaşlara da cevap olsun. En yakın arkadaşım geçen sene girdi sınava. TM bölümünden hazırlanmıştı. Eşit ağırlıkta 2000, sayısalda ise 10 000'e girdi. Yapan yapıyor yani.

Sana tavsiyem ise hangi bölüme gitmek istediğini acil düşünmen. Mühendislik istiyorsan MF'ye geç ve hazırlanmaya başla.
Ben eşit ağırlıktan mezunum, şuan kendi çabamla sayısal çalışsam ve sınavda yaptım diyelim, bölümüm olmamasına rağmen mühendislik seçebilir miyim yani?

Arkadaşlar, bizim okulumazda lisede zamanında sözel, eşit ağırlık, sayısal gibi bölümler vardı ve ben eşik ağırlık seçmiştim. Şimdi bu TYT ve AYT'de sayısal dersleri yani fizik, kimya falan çözsem hatta bütün soruları çözdüm diyelim, mühendislik bölümü istiyorum mesela bilgisayar mühendisliği istiyorum ama eşit ağırlık olduğum için sayısaldan aldığı için o bölüm ben giremiyor muyum şimdi? Yani ben sadece eşit ağırlık üniversite bölümlerine mi girebilirim nasıl olucak şimdi? Ben bu sistemi bir anlayamadım?
Seçebilirsin. Ben liseden 2011 mezunuyum ve ben de lisede eşit ağırlık bölümündeydim ama üniversite de sayısal bölüm olan Deniz Ulaştırma bölümünü seçtim ve bayağı Fizik ve Kimya gördük. Büyük ihtimal size de 1. sınıfta gerekli temeli anlatmalı olarak Fizik ve Kimya dersleriniz olur. Derslerine düzenli olarak gidersen yapamayacağın bir şey değil.

@Qartr öncelikle Türkçe için çok çalış. Ne demek istediğini ancak 3. okuyuşumda anladım. Sayısal çözmeden de sayısaldan gelen puanın ile tercih yapabilirsin ama çözmemiş olduğun için doğal olarak düşük sıralama gelir ve gidebileceğin yerler pek iyi olmaz açıkçası.

Eşit ağırlık okurken fen vb. derslerine de çaba gösterip sınavda hem kendi dalını hem de sayısal derslerini çözüp ikisinden de iyi bir şeyler yapmaya da çalışabilirsin ama aşırı zor. Kendi alanından tercih yapmak istemiyorsan alanını kısa sürede değiştir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı