Eşit ağırlık okuyarak bilgisayar mühendisliği seçebilir miyim?

fatih1453fk1

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 10. sınıf okuyorum 11. sınıf için ders seçeceğiz. Ben bilgisayar yazılım mühendisliği okumak istiyorum ama matematik temelim yok denecek kadar az. Eşit ağırlık seçeceğim o yüzden ama o zaman bilgisayar ya da yazılım seçebilir miyim? Bilgisayar ile aram iyi, yazılımdan çok bilgisayarın parçaları ile ilgi alanım var. Bilgisayarımın arızalarını kendim araştırır, bulur, tamir ederim vs. Zevk de alıyorum yaparken. Kararsız kaldım.

1)Mühendislik seçmek için sayısal okumanız gerekiyor.
2)Eşit ağırlık bölümüyle sayısal bölümün matematik konuları aynı. (AYT Matematik)

Bahsettiğin şey bilgisayar mühendisliği değil, teknik servisi. Bilgisayar mühendisi dediğin işleri yapmaz. İstemek istediğin bölümü biraz daha araştır.

Eşit ağırlık ile bilgisayar mühendisi olamazsın. Matematik temelinin olması şart. Araştırdıktan sonra hala istiyorsan kendini zorlamalısın.

Sayısal puanın yetiyorsa girersin bilgisayara. Eğer eşit ağırlıkçı olacaksan fen dersleri görmeyeceksin ve sayısal puanının yetmemesi olası. Eşit ağırlıkta Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne bakmanızı öneririm.

Ne yazık ki eşit ağırlıktan gidemezsin bunların hepsi sayısal işler evet matematik temelin yoktur ama eşit ağırlık seçsende sayısal sınavına gireceğinden kazanamazsın bunların hiçbirini 3 aylık tatilde her şeyini matematiğe ver ve kimya fizik gibi derslere de bakmalısın bence çünkü çok zorlanacaksın konu biriktikçe daha çok zorlanmana sebep olacak bu.

TM'de de Matematik dersi görüyorsunuz fakat Fen derslerinden sorumlu olmuyorsunuz. Matematik'ten kaçmak için yapılıyorsa doğru bir adım değil.

İster sayısal ister eşit ağırlık ister sözel seçin, AYT'de Fen ve Matematik çözerseniz sayısal puanınız hesaplanır ve puanınız yeterse Bilgisayar veya Yazılım mühendisliği seçebilirsiniz fakat o dersleri görmeyeceğiniz için nasıl çözeceksiniz o da ayrı bir konu.

Arkadaşlar 10. sınıf okuyorum 11. sınıf için ders seçeceğiz. Ben bilgisayar yazılım mühendisliği okumak istiyorum ama matematik temelim yok denecek kadar. Az eşit ağırlık seçeceğim o yüzden ama o zaman bilgisayar ya da yazılım seçebilir miyim bilgisayar ile aram iyi yazılımdan çok bilgisayarın parçaları ile ilgi alanım var bilgisayarımın arızalarını kendim araştırır bulur tamir ederim vs. zevk de alıyorum. Yaparken kararsız kaldım.
1- Mühendislik için sayısal şart (maalesef).
2- Yazılım ile bilgisayar mühendisliği farklı alanlar.
3- bilgisayar ile ilgili meslekler -özellikle yazılımcılık- kolay gözüken ama çoğu meslekten zor mesleklerdir. "Api oyun yaparız yağ" kafa yapısı ile yazlıma, "bilgisayar ilgimi çekiyor, tamir ediyorum" kafası ile de donanıma yönelmeniz ilerde sizi üzer, yorar.

Geri
Yukarı