Eşitlik ve Özgürlük Ülkesi: KÜBA

Hangi birini bizim Türkiye ile karşılaştırayım ki şimdi... Ne kadar güzel bir ülke, devlet halkına bakıyor resmen. Bizde, biz devlete bakıyoruz. Neyse.

Gerçekten elimde 1 Küba pesosu var. Geçenlerde buldum. 0,1435 TL ediyor. Oraya gitsem mi acaba? Zaten çoğu şey ücretsizmiş. Meğer cüzdanımda servet taşıyormuşum.

Gideyim de Küba için bir bilet alayım kendime. Sonra beyaz adamlar işgal etmesin oraları.

Çok güzel de, bir bilgisayar alacak olsan nasıl alacaksın. 100 euro araba demiş orası da saçma geldi. İstediğin model araba 100 euro, yeni modeller değildir herhalde. İstediğin araba serbest dediği için ve o halde eski model arabalar tercih ediliyor dediği için kafama takıldı. Zaten el mahkum en yüksek ücret 30 euro, hiç bir şey alamazsın ama sonuçta insanların gözüne sokulmadığı için, canı çekmediği için pek dert değildir sanırım. Çünkü herkes eşit seviyede yaşıyor, kime bakarak kıskanacak ki.:D

Bence bu kadar kapalılık da pek iyi değil. En iyisi sizin oralar bana göre. Bence insanlar temel ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılayabilmeli, zorlanmamalı aç insan evsiz insan olmamalı, sizin orada da devlet evsize ücretsiz konaklama sağlıyor ve 400 euro harçlık veriyor bildiğim kadarı ile. Şimdi bu sosyal devlettir. Ama insanlar bilgisayar mı alacak, araba mı alacak, bular için evet çalışmalılar bir konuma gelmeliler. Ama küba'da onu da yapamıyorsun. Sizin oralar en iyisi hocam. Boşverin onu bunu.:ROFL:

Kimse kusura bakmasın ama sadece karnımın doyduğu ve temel ihtiyaçlarımın karşılandığı bir şekilde yaşamak istemem. Sadece kendilerinin üretebildiği şeylerin ucuz olduğu bir yer. Arabalar zaten eski, bir boya at, sat hesabı.
Tatil ve gezmek için mükemmel bir yer ama orada yaşamak veya ''Kübalı'' olmak istemezdim. Tabi bunu şu anki halimle söylüyorum. Orada doğmuş olsaydım çekerdim altıma arabamı keyfime bakardım. :D

Not; videoyu izlemedim ama Küba hakkında genel bilgilere sahibim. Yorumu ona göre yaptım.

Son düzenleme:
@CLM Project çoğu şey ücretsiz ama sen paranı harcayamıyorsun ki. Doyacak kadar yemek, yaşatacak kadar barınak, sıkı çalışma. Benim param var daha iyisini alacağım dersen olmaz. Devlet baba o parayı eşit dağıtır. Herkesin eşit olması asla oluşmayacak bir durum. Asla da oluşmaması gereken bir durum. Küba için de düşüncem aynen budur. Fidel Castro'yu kahramanlaştıranlar ise biraz araştırmalı bence. Fidel Castro devrimci değil. Che Guevera ise devrimci. Fidel Castro sistemi yıkıp daha iyi bir sistem geçirmedi. Sistemi yıkıp eski adamın yerine kendisi geçti.

Arif Sag'dan Küba izlenimleri, izlemenizi öneririm. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bana dogrusu biraz(!) fazla iyi geldi.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı