Eşitsizlik ile ilgili soru

Gram matematik bilmeyen tayfa gelmiş, yapan adamı eleştiriyor!

Daha iyisini yapabiliyorsanız, işlemli bir şekilde fotoğraf gönderin! Onun dışında yazdığınız her kelam boştur!

@Blacksidemre eline sağlık kardeşim.

Sende bilmiyorsun.

Yön değiştirdim zaten. Tekrar bakın.

Evet hata orada değilmiş zaten X ve Y tam sayı diyor.
Sizin atığınız cevapta 3Y = - 23 çıkıyor mümkün değil.
Aynı şekilde 2X = -3 olamaz.

Evet hata orada değilmiş zaten X ve Y tam sayı diyor.
Sizin atığınız cevapta 3Y = - 23 çıkıyor mümkün değil.
Aynı şekilde 2X = -3 olamaz.

Tam sayı olduklarını sanmıyorum. Soruda belirtse de genel çözümü uyguladım. Konu sahibi cevap anahtarındaki cevabı söylerse çözümleri karşılaştırırız.

-we.png

Arkadaşlar X ve Y tam sayı denildiği için çarpıp toplayarak bulamazsınız. X ve Y değil, "2x-3y" sonucu tam sayı olsaydı dediğiniz doğru olurdu.

X ve Y tam sayı olduğu için ayrı ayrı değer verip işlemi ondan sonra yapmalısınız.

X'i küçük, Y'yi büyük seçmelisiniz ki 2x-3y en küçük değerine ulaşsın. X=-1, Y=7 olur bu sebeple.

Cevap -23.

Sizin uyguladığınız çözümün (-27) sorusu şudur: "X ve Y birer reel sayı olmak üzere, 2x-3y'nin alabileceği en küçük tam sayı değeri kaçtır?"

Sizin uyguladığınız çözümün (-27) sorusu şudur: "X ve Y birer reel sayı olmak üzere, 2x-3y'nin alabileceği en küçük tam sayı değeri kaçtır?"

Sanırım böyle düşünerek yaptık. Ama yine de konu sahibi cevap anahtarındaki cevabı verirse daha da tatmin olacağım.

Sanırım böyle düşünerek yaptık. Ama yine de konu sahibi cevap anahtarındaki cevabı verirse daha da tatmin olacağım.
Siz bilirsiniz hocam, ama bu tip soruların klasik şaşırtmacasıdır. Doğrudan çarpıp topladığınızda, örneğin X=-1,5 bir tam sayı değilken, 2X olan -3 bir tam sayı haline gelir ve toplam işlemin değeri küçülür. 2x-3y'nin -27 olması için gereken X ve Y değerleri birer tam sayı değildir, X=-1,9 küsür, Y ise 7,9 küsürlü reel sayılardır, dolayısıyla "X ve Y birer tam sayıdır" ifadesine uymazlar. X=-2, Y=8 olsaydı, 2x-3y ifadesi = -28 olurdu. Bu ifadeyi -27'ye çeken herhangi bir tam sayı ikilisi yoktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı