Eski bilgisayar nasıl sunucu yapılır?

AliArhan

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar evde eski bir bilgisayarım var ve depolama alanı neredeyse tamamen boş yeni laptopumda ise depolama alanı doldu ben oyunlarımı eski laptop a aktarıp o laptoptan yenisine indirmeden oynayabilir miyim anlık drop gibi sıkıntılar çıkar mı?
Sadece kendi bilgisayarımda kullanacağım.

Eski bilgisayarın özellikleri.
i5 M480 işlemci.
8 GB RAM.
250 GB SSD(daha sonra artırılabilir)
Windows 8.1

Yeni bilgisayarın özellikleri.
Ryzen 5 5500U.
8 GB RAM.
250 GB SSD(bunu arttırmayacagım şimdilik)
Windows 10.

Not: Bilgisayarlar Ethernet ile bağlı.

İçerisine WinRAR uygulamasını attım ve gecikmesiz açıldı ama oyunlarda öyle olur mu bilmiyorum.

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla eski bilgisayarını game stream sunucusuna çevirmek istiyorsun. Öncelikle bu mümkün ama bilgisayarların eski olduğundan gerekli kaynağı sağlamak konusunda sıkıntı yaşayabilirsin. Ayrıca görüntü kalitesi kaybı ve fps drop gibi sorunlarda olabilir.

Bunu parsec ve moonlighter gibi araçlarla yapabilirsin. Ama bu durum kulağını tersten tutmaya benziyor. Yer yok diye 2 tane pc çalıştıracağına ssdleri tek pc ye tak ve diğerine idareten bir sabit disk kullan. Yada bir ssd yi sat ve daha büyük boyutlu bir ssd al.

İstediğiniz şeyin amacına uygun olması için, senaryonun iyi bir bilgisayar üzerinden yapılan yayın ile bahsettiğiniz eski bilgisayar üzerinden oyun oynanması şeklinde gerçekleşmesi gerekir.

Siz ise eski bilgisayar üzerinden yayın yapmak istiyorsunuz anladığım kadarıyla ancak bu durumda sistem çalışsa bile ne gibi bir faydası olacak anlamadım.

Arkadaşlar nasıl çözebilirim bilmiyorum ama demek istediği şu bu bilgisayarı server olarak yapıp oyunlarını ona kuracak kendi bilgisayarındanda bu oyunları indirmeden oynayacak bu mümkün müdür mümkünse nasıl yapılır diye soruyor.

Ben başlık ve soruya göre iki şey anladım.
Başlığa göre evdeki eski bilgisayarı sunucuya çevirecek ve onda iş görecek. Bunun için forumda da birkaç kez belirttiğim güzel bir ev sunucusu kurma rehberi video serim var, şu linkten ulaşabilirsiniz: https://youtube.com/playlist?list=PLkinkJ9vcYJ_reRMS57JBkvz_i35-kYoi
Sorulan sorudan anladığım ise evdeki eski bilgisayarını oyunları için ayrı bir depolama olarak kullanmak istiyor, geforce now değil. Oyunları eski bilgisayarına indirecek ve ana bilgisayarına indirmeyecek, ana bilgisayarından oynamak istediğinde eski bilgisayarındaki kopyayı ana bilgisayara aktarmak istiyor. Böyle düşününce çok yavaş ve sıkıntılı bir iş gibi ancak merak etmeyin her şey localde işlendiği için bilgisayarın max desteklediği upload/download hızına göre değişir, muhtemelen saniyede 100mb kadar hızlarda iş yapar. Bunun için de Lancache diye bir uygulama var ondan faydalanabilirsiniz. Uygulama kurulumu biraz karmaşık ancak youtubede güzel videolar var bu konu hakkında. Talep gelirse ev sunucusu serime ekleme yapabilirim bu konuyla ilgili de. Uygulama linki: LanCache.NET

@Litenium son mesajını sonradan gördüm, dediğin şeyi bu mesajin ikinci kısmında anlatmaya çalıştım umarım işine yarar.

Arkadaşlar evde eski bir bilgisayarım var ve depolama alanı neredeyse tamamen boş yeni laptopumda ise depolama alanı doldu ben oyunlarımı eski laptop a aktarıp o laptoptan yenisine indirmeden oynayabilir miyim anlık drop gibi sıkıntılar çıkar mı?
Sadece kendi bilgisayarımda kullanacağım.

Eski bilgisayarın özellikleri.
i5 M480 işlemci.
8 GB RAM.
250 GB SSD(daha sonra artırılabilir)
Windows 8.1

Yeni bilgisayarın özellikleri.
Ryzen 5 5500U.
8 GB RAM.
250 GB SSD(bunu arttırmayacagım şimdilik)
Windows 10.

Not: Bilgisayarlar Ethernet ile bağlı.

İçerisine WinRAR uygulamasını attım ve gecikmesiz açıldı ama oyunlarda öyle olur mu bilmiyorum.
Windows Home Server 2011 kullanabilirsiniz. Yeni bir şey isterseniz Server 2016 kurun.

Yeni konular

Geri
Yukarı