Eski Bilgisayara Phenom X4 945 ve GTX750 Takviyesi Yapmak Mantıklı mı?

imyourhero

Kilopat
Yer
Zion
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/Geliştirici
Merhaba. Donanım hakkında yeterli bilgiye ve fikre sahip olmam ile birlikte sizlerin de görüşlerini almak istediğim bir konu var. 7 yıllık eski bir kasam duruyor. Bu yaz anakartı GA-M61-PME S2P bozuldu, başka bir deyişle öldü. Diğer donanımlar ise AMD Athlon II X2 240 2.8GHz, 800MHz DDR2 4GB RAM, 320GB Seagate 7200Rpm. Ekran kartı olarak Onboard kullanıyordum. Hazirandan beri bilgisayar ölüydü. Aliexpress'ten üzerinde baya düşünerek GA-M68M S2P anakart aldım. Şu an hâla transfer aşamasında ve 15 güne kadar elime geçmesini bekliyorum. Kafamda bu anakart geldikten sonra yine Aliexpress'ten AMD Phenom II X4 945 3.0GHz işlemci almak var. Anakart ve ekran kartı riskli bir iş Aliexpress'ten almak konusunda ama işlemci kolay bozulan bir şey olmadığı için risk taşımıyor. İşlemci geldikten sonra da ekran kartı almak var. Seçenekler olarak Aliexpress'ten 0. El veya 2. El GTX750 veya GTX750Ti almak veya seçenek olarak Türkiye'den 400TL seviyesinde 2. El bir ekran kartı almak var. Şu an kafamda daha çok Türkiye'den GeT ile almak var. Elimde olan Micro-ATX formundaki eski kasaya da modifiye uygulayarak önden geniş bir içeri hava alan fan, arka ve yandan da birer tane olmak üzere egzoz fanı koymak. Phenom II X4 945 ve GTX750 kombosu yapmaya değer mi sizce? Bana anakart, işlemci ve ekran kartı olarak ortalama 650-750TL'ye patlayacak. Ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu arada 4GB RAM'ın yetersiz kalması durumunda (ki büyük ihtimalle öyle olacak) çift slot 2 GB RAM'lardan birini çıkartıp 4 GB 800MHz bir RAM ekleyeceğim yani 6GB olacak. Ve PSU Platoon PL-9259 400W. Bunları eklemeyi unutmuşum.

Bu sistem ölü yatirim olur. Yani herşeyi gectim platon psu...... pc de en onemli parca guc kaynağıdır. Herşeyden kıs psu dan kısma.

10-12 yıldır AMD phenom 9850 black edition kullanıyorum.
efsane bir performansı var.
fx serisi amd topladım hiç tatmin etmedi topladığım fiyata komşuma verdim.
arkasından
i5 kasa topladım 9850 kadar stabil bulmadım topladığım fiyata sattım.
anakartına uyumluysa 9850 black edition öneririm.
abartma diyen olacaktır belki ama oyun oynamıyorsan internet de gezinmek için veya işyeri için kullanacaksan i7 ye değişmem şuanki emektarımı

Bu sistem ölü yatirim olur. Yani herşeyi gectim platon psu...... pc de en onemli parca guc kaynağıdır. Herşeyden kıs psu dan kısma.

Elimde zaten halihazırda var olduğu için kullanacağım. 12W+ kanalından 19A akım veriyor, geniş bir fanı var (sanırım 80-100mm arası bir boyutta) ve 6 pinlik ekran kartı güç çıkışı mevcut. Malzeme kalitesi de fena değil. O kadar da kalitesiz değil diye düşünüyorum. Yani eski bir sistemi idare edebilir.

400w bile yerter ölü bi yatırım olmaz ki güncel bi sistem olur sadece bi dezavantjı 1050ti yada rx570'den yüksek E.k takamasınız ve 8 yada 12 gb ram olması sizin için çok fazla iyi olur ileride rahat ederseniz

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı